JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Naše dane končia v Luxemburgu

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 11.12.2014

_ma_small

Už pár týždňov sa v Európe intenzívne diskutuje o tzv. Lux Leaks, o uniknutých dokumentoch, na spôsob WikiLeaks, ktoré objasňujú, ako veľké korporácie krátia štáty na daniach. Efektívne. A perfektne legálne.

Keďže v slovenských médiách sa tomu málokedy venuje pozornosť, a ešte menej veľkým kauzám európskeho významu, je namieste priblížiť čitateľovi, ako sa dá ľahko a jednoducho neplatiť dane – ak ste veľká firma. Schém je samozrejme viacero, ale všetky sa zameriavajú na rozdiely v zdaňovaní medzi jednotlivými krajinami a vôbec na rozdiely medzi právnym chápaním vzťahu medzi materskou a dcérskymi firmami a ďalšími právno-ekonomickými definíciami. Preto mnoho firiem založilo jedno zo svojich sídiel v Luxemburgu – kde využívajú systém vnútorných pôžičiek medzi materskou a dcérskymi firmami, za obrovský úrok. V podstate sa jedná o virtuálne peniaze. Luxembursko zase vydávalo týmto firmám “daňové rozhodnutia”, podľa ktorých mali zvýhodnené zdaňovacie podmienky v domácich krajinách. V skratke, na konci reťazca tieto firmy zdaňujú svoje zisky len vo výške čosi cez 1%.

Jedno percento. Tu nehovoríme o žiadnych start-upoch, malých podnikateľoch, začiatočníkoch, ktorých skutočne gniavi daňové zaťaženie a mnohé iné obštrukcie kladené drobnému biznisu. Hovoríme o Pepsi, Fiat, farmaceutických koncernoch a o korporáciách, ktoré sa nachádzajú v zozname 100 najziskovejších firiem roka. Ich zisky sa pohybujú v miliardách. Iba farmaceutická firma Shire získala na spomínanej schéme 1,9 miliardy dolárov, ktorú zdanila do výšky 2 milióny. To je tá rovná daň v praxi.

To, že je niečo legálne, neznamená, že je to legitímne. Ak je niečo v súlade so zákonom, respektíve priamo mu neodporuje, neznamená to, že je to morálne a spravodlivé. Za takýmto únikom daní stoja totiž na druhej strane občania: tí, ktorí musia platiť 20% plus odvody a ak neodvedú, tak si ich úrady nájdu aj v Luxemburgu. Pretože aj kvôli takýmto únikom počúvame o tom, že nie sú v štátnej kase peniaze na dôchodky, nie je na poriadne zdravotníctvo, kvalitné školstvo pre deti, nebodaj na slušné platy pre lekárov. Čo pre lekárov. Ani len pre zamestnancov tých istých korporácií, ktoré krátia na daniach, ale zo ziskov ktorých ich zamestnanci neuvidia na výplatnej páske zhola nič. V zásade sme okrádaní všetci.

Na Slovensku je bohužiaľ slobodné podnikanie nedotknuteľným symbolom slobody. Do tej miery, že nedokážeme kritizovať nemorálne korporátne praktiky podkopávania štátov a sociálneho zabezpečenia občanov. Nielen sloboda podnikania a sloboda prejavu mali byť výsledkom novembrovej revolúcie. Chceli sme si nechať to dobré a vyhnúť sa tomu zlému, dosiahnuť istý blahobyt a dôstojnosť, zakotvené v ekonomických a sociálnych právach. Ale tie stoja peniaze, ktoré namiesto v našich právach končia na súkromnom účte na Kajmanských ostrovoch.

Jedno periodikum použilo na tento únik titulok “Prešibaní obchodníci”, pričom rozmer krátenia na daniach sa ročne pohybuje v toľkých desiatkach miliárd, že ten titulok mal obsahovať skôr slová ako “nemorálni obchodníci”, “žalár” alebo “najväčší podvod”.

Aj keď je mnohým jasné, že firmy “optimalizujú” daňové zaťaženie tak, že na konci roka vyzerajú ako neziskové organizácie, je dôležité vedieť, ako tieto schémy fungujú a ako im predchádzať. Tieto uniknuté dokumenty, ktoré vo väčšine prípadov majú hlavičku účtovníckeho gigantu PriceWaterhousCoopers, na svojej stránke zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych žurnalistov, so skratkou ICIJ1. Už v minulosti, na rozdiel od mnohých mainstreamových denníkov, písali o obrovských stratách na daniach, ktoré vznikajú vďaka možnosti premiestniť si sídlo firmy do daňového raja. Tieto kauzy si môžete pamätať pod názvom Offshore Leaks, a vystupujú v nich aj rôzne slovenské firmy. Je teda zrejmé, že prax optimalizovania daní sa netýka len Luxemburska, ale mnohých iných štátov, v prvom rade skutočných daňových rajov. Zaujímavým únikom informácií zo série boli aj VatiLeaks, úniky o korupcii a prania špinavých peňazí vo Vatikánskej banke.2 Sami si môžete prerátať, či sa viac peňazí stratí v Luxemburgu, Cypre a Vatikáne alebo vo východoslovenskej osade bez elektriny.

O dôvod viac zjednocovať zdaňovacie systémy v Európskej Únii. O dôvod viac s ostatnými krajinami spolupracovať a nie upravovať si daňové zákony v rámci akejsi špinavej konkurencieshopnosti. Lebo na konci sme to vždy my, kto na to dopláca.

1ICIJ: Luxembourg Leaks: Global Companies' secrets exposed, http://www.icij.org/project/luxembourg-leaks

2The Huffington Post: Vatican: Scandal VatiLeaks, http://www.huffingtonpost.com/2012/02/17/vatican-scandalvatileaks-_n_1284039.html

3 The Huffington Post: Vatican: Scandal VatiLeaks, http://www.huffingtonpost.com/2012/02/17/vatican-scandalvatileaks-_n_1284039.html

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 91 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist