JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

OdporUkrajina

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Andrea Mochorovska | 18.12.2013

_ma_small

Hladovka. Už asi dvadsiata siedma a stále to nestačí. Vychudnutá, úboho vyzerajúca žena pošepky zanadáva, vypne televízor a neprítomným pohľadom sleduje svoj odraz v zrkadle. Charizma, ktorá kedysi vyžarovala z iskrivých hnedých očí, je dávno preč. Nádherný vrkoč vystriedala neatraktívna plešina a na tvári jej denne pribúdajú vrásky. Kde sa stala chyba?

Reflexiu plavovlásky zrazu preruší zaklopanie na dvere. Do miestnosti bez vyzvania vstupuje zavalitá pani s červeňou v tvári. Zdravotná sestra Oxana prišla skontrolovať, či je s pani Tymošenkovou všetko v poriadku. Dnes sa však správa vystrašene. Nervózne postáva pri zamrežovanom okne a opakovane kontroluje, či je televízor skutočne vypnutý. Pri odchode čosi znechutene zamrmle, zo stola vezme zo desať zvädnutých oranžových tulipánov a zabuchne za sebou dvere. Napätú atmosféru v charkovskej nemocnici, kde je Tymošenková dlho väznená, dnes umocňujú stovky demonštrantov pod jej oknami. Skandujú revolučné heslá a bojujú za svoju slobodu. Zas a znovu.

V tom istom čase prichádza na kyjevské Námestie nezávislosti Sergej z Dnepropetrovska. Naposledy tu bol pred takmer dekádou počas Oranžovej revolúcie. Odetý do vlajky Európskej únie smelo konštatuje, že spoločnosť sa potrebuje zomknúť, aby dosiahla vytúženú zmenu. Prítomným demonštrantom oduševnene opisuje svoj názor na dnešné dianie v krajine. V septembri vraj vláda na čele s prezidentom Janukovyčom dala napriek vyhrážkam o obchodnej blokáde zo strany Ruskej federácie zelenú členstvu v Európskej únii a schválila návrh Asociačnej dohody, ktorá mala byť podpísaná v týchto dňoch. Podmienkou zo strany EÚ však bolo, aby Janukovyč prepustil na liečenie do Nemecka opozične orientovanú Tymošenkovú, ktorú drží zavretú v Charkove za údajné uzavretie nevýhodných zmluv o dodávkach zemného plynu s Ruskom. Sergej sa pri tejto myšlienke len trpko pousmeje. Dávno vedel, že Janukovyč svojej rivalke omilostenie neudelí a plán vstupu do EÚ stroskotá. Hlava štátu predsa opakovane odmietla obnovu súdneho konania, a to aj napriek tomu, že proces, v ktorom sa rozhodlo o vine Tymošenkovej, bol plný nejasností a pochybení.

Kúsok od Sergeja postáva zopár mladíkov. Môžu mať tak sedemnásť, viac rozhodne nie. Hoci sú mierne podgurážení, iskry v očiach stále majú. Jeden z nich drží transparent s preškrtnutou tvárou Vladimíra Putina, prezidenta Ruska. Leví podiel na nepodpísaní Asociačnej dohody mala totiž Ruská federácia, pre ktorú je Ukrajina významným strategickým partnerom a jej členstvo v EÚ by prinieslo rôzne obmedzenia ekonomickej interakcie medzi týmito dvomi štátmi. Áno, reč je o tom istom Rusku, ktorého vláda dlhodobo ignoruje práva a slobody svojich občanov. Čo je však horšie, sféra jej pôsobnosti postupne prostredníctvom nátlaku na partnerské štáty expanduje aj do zahraničia. Proruská Janukovyčova vláda totiž tancuje presne tak, ako Putin píska. Ten jej už v auguste pri náznakoch vôle pridať sa k dvadsiatim ôsmim členským štátom EÚ dvihol varovný prst v podobe obchodného embarga. Tentokrát zabrali jeho vyhrážky o radikálnom obmedzení dovozu.

Protest s pribúdajúcim časom stráca svoju intenzitu. Masy Ukrajincov, ktorým budúcnosť ich krajiny nie je ľahostajná, ukážkovo uplatnili svoje ústavou garantované právo, vydali sa do ulíc a dali jasne najavo, čo si o pôsobnosti tamojšej výkonnej moci myslia. Faktom však ostáva, že Ukrajina, pre ktorú je chakrakteristická komplikovaná poloha medzi západom postavenom na demokratických zásadách a východom, na ktorom v rámci vládnutia pretrváva idea svojvôle, dala svojej demokracii odmietnutím členstva v Európskej únii poriadnu facku. Odborníci predpokladajú, že k obnoveniu dialógu o prístupe nášho východného suseda do EÚ dôjde najskôr v roku 2015 po prezidentských voľbách v krajine.

Dovtedy bude zrejme Tymošenková znášať pravidelné kontroly znechutenej zdravotnej sestry, kým Sergej bude pracovať od rána do večera, možno aj od večera do rána, aby jeho deti neostali hladné. Napriek tomu však z protestu odíde s úsmevom. Vraj mu môžu zobrať všetko, avšak nikdy nie nádej a túžbu po zmene. Život v štáte, kde občan nemá istotu dodržiavania svojich práv a slobôd, býva náročný. Absencia slobody prejavu, pochybný volebný poriadok, ignorácia politického pluralizmu, dokonca aj slobodný trh je len utópiou. Áno, reč je o štáte 21. storočia, ktorý o sebe otvorene vyhlasuje, že je demokratickým. Hoci je zmena systému nejednoduchý proces a nedá sa dosiahnúť zo dňa na deň, nádej, že národ čoskoro povstane a zistí, ako chutí skutočná sloboda, sa prejavuje čoraz viac.

Autorka je študentkou septimy na Gymnáziu Snina

Text uverejňujeme v rámci súťaže To si píš! Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 237 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist