JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Olympiáda na zamyslenie

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Adam Kollár | 13.12.2013

_ma_small

Už len niekoľko týždňov nás delí od vrcholu športovej sezóny – olympijských hier. Je to čas, kedy sa v drvivej väčšine ľudí prebudí športový duch a z nepriateľov sa stanú kamaráti, len aby mohli spoločne fandiť svojmu štátu a podporovať svojich športovcov.

Výnimkou nie sme ani my, Slováci. Nadchádzajúce zimné olympijské hry sú však predmetom veľkej diskusie už teraz a, žiaľ, nie je to kvôli tomu, že ľudia tipujú akú gólovú nádielku udelíme Rusom v hokeji.

Blížiace sa podujatie v Soči je v hľadáčiku ľudí najmä kvôli problémom v Rusku ohľadom práv LGBT ľudí (teda lesieb, gayov, bisexuálov, transsexuálov a neheterosexuálov vo všeobecnosti). Na to, prečo je to vôbec problém, ako súvisí s olympiádou a ako sa to všetko týka nás, Slovákov, priblížim v nasledujúcich riadkoch.

V prvom rade načrtnem, ako vyzerá aktuálna situácia LGBT ľudí v jednej zo svetových mocností. Zjednodušene by sa dalo povedať, že byť homosexuálom v Rusku určite nie je med lízať. Zákony nielen z posledného obdobia totižto značne obmedzujú ich práva. Napríklad v júni 2013 vláda vydala nariadenie o ochrane mladistvých pred homosexualitou. V praxi to znamená, že LGBT komunita nemôže mať žiadne pochody, zhromaždenia či vyjadrenia na verejnosti, pretože by mohli ovplyvniť mladistvých. Zároveň je na najbližších 100 rokov vyslovene zakázaný Gay pride v Moskve. S porušovaním práv v Rusku sa môžu stretnúť aj turisti. Polícia má totižto právo na štrnásť dní zadržať človeka, ktorý sa im javí ako homosexuál, prípadne majú pocit, že túto myšlienku podporuje.

Zároveň aj v samotnej spoločnosti panuje značná neznášanlivosť voči LGBT komunite zo strany občanov Ruska. Prípady násilia sú na dennom poriadku, a čo je horšie, výnimkou nie sú ani vraždy či nehumánne správanie ako mučenie a týranie. To dokazujú aj aktuálne štatistiky. Až 74% Rusov si myslí, že homosexualita by nemala byť spoločnosťou nikdy uznaná, pričom tu nastal nárast o 14% v priebehu posledných 11 rokov.

Môžeme teda vidieť, že homosexuáli v Rusku nemajú na ružiach ustlané. Ako to však celé súvisí s olympiádou? Olympijské hry nie sú len o kvalitných športových výkonoch. Ich cieľom je presadzovať jednotu (čoho prvotným dôkazom je napríklad aj logo – prepletené kruhy), súdržnosť, mierovú spoločnosť a zároveň potláčať diskrimináciu. Nie je teda až tak prekvapivé, že sa tu vynára otázka: Ako môže byť olympiáda v krajine, ktorá tieto myšlienky jednoznačne nedodržuje? Predmetom diskusií sa tak stala téma, či by Rusko vôbec malo mať právo organizovať toto športové podujatie aj napriek zrejmému porušovaniu ľudských práv istej skupiny ľudí.

Osobne tvrdím, že áno. A to aj napriek tomu, že plne podporujem práva LGBT ľudí a veľmi si prajem, aby nastal deň, kedy nebudú spoločnosťou utláčaní, resp. aby mohli žiť plnohodnotný život. V prvom rade vidím dôvod v priebehu samotných olympijských hier. Ruské zákony a ich politika nebude mať na podujatie ako také absolútne žiaden dopad. Síce Putin nie je najväčší zástanca ľudských práv na svete, no rozhodne nie je hlúpy. Som presvedčený o tom, že nie je v nikoho záujme, aby v čase, keď sú na jeho krajinu uprené všetky kamery a oči sveta, utláčal a zatýkal ľudí, ktorí sa mu nepáčia. OH sú totižto obrovskou prestížou a Rusko sa určite nechce prezentovať ako zlá krajina, ktorá porušuje ľudské práva – jednoducho by tým išli sami proti sebe.

Zatýkania turistov či aktivistov sa tak nemusíme báť. Nemôže nastať ale situácia, kedy budú vyvádzať „miestni homofóbovia“? Aj tu je odpoveď nie. Keďže takéto vyčíňanie nie je v záujme vlády, tá si dokáže veľmi ľahko ustrážiť aj svojich občanov, prípadne ich sankcionovať. Rusko je totižto krajina, kde ľuďom vyhovuje mať „diktátorský“ režim. Mať nad sebou človeka, ktorý im niečo nadiktuje a prikáže je jednoducho to, na čo sú z historického hľadiska nastavení a s čím sú spokojní. Ako Putin pískne, tak ľudia poslúchajú. Pochopiteľne sa to nedá tvrdiť o celej populácii. No riziko výtržností tu určite nebude o nič vyššie ako napríklad vo Francúzsku, kde sa pred pol rokom odohrali najväčšie demonštrácie za posledné roky. Dôvod? Ľudí vyhnal do ulíc nesúhlas s liberálnymi zákonmi voči homosexuálom. A povedzme si úprimne, komu by napadlo zamýšľať sa nad týmto kontextom olympiády v súvislosti s Francúzskom?

Azda najdôležitejším argumentom je ale to, ako by sa Rusko zachovalo v prípade, že by im bolo odobraté právo organizovať OH len na základe ich LGBT politiky. V takej situácii by to bolo vodou na mlyn pre ruskú vládu. Tá by označila LGBT komunitu za vinníkov a snáď netreba bližšie rozoberať to, ako by to vnímala verejnosť a ako by sa týmto len zhoršila situácia homosexuálov v Rusku. A to určite západný svet, ktorý ich práva podporuje, nechce a nemal by to dovoliť.

Zimné olympijské hry v Rusku sú teda plne legitímne, i keď mierne kontroverzné. Práve tento fakt však v sebe skrýva benefity, ktoré sa týkajú aj nás. Najmä kvôli danej kontroverznosti sa táto problematika dostáva do verenej diskusie a zároveň verejného povedomia. Ako som spomínal vyššie, OH ešte ani nezačali a už sú veľmi atraktívnou témou v rôznych médiách či na internetových fórach. A počas priebehu samotného podujatia sa táto diskusia nepochybne ešte zintenzívni, keďže sa stane ešte aktuálnejšou.

Nepochybujem o tom, že medzi zápasmi, v reportážach či televíznych štúdiách sa budeme v značnej miere stretávať aj s problematikou práv LGBT ľudí. A práve tu vstupuje do tohto veľkého kolotoča každý bežný občan, ktorý bez pochýb bude OH sledovať alebo minimálne s nimi príde do kontaktu. Netvrdím, že vytvorená diskusia prinesie riešenia či rapídnu zmenu verenej mienky – až taký naivný nie som. Som ale presvedčený, že to vytvára obrovský potenciál na zamyslenie sa nad touto témou. A to je pri ľudských právach, obzvlášť LGBT ľudí, veľmi podstatné.

Autor je študentom septimy, Gymnázium Košice

Text uverejňujeme v rámci súťaže To si píš! Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 204 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist