JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Prvý raz a na výbornú

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 09.01.2014

_ma_small

Dnes netreba hľadať dlho, aby človek prepadol skepse. Ak je to niečo slovenské a spojené s ľudskými právami, ani nehovoriac. Ešte do toho zopár generalizácií o mládeži a je to na povraz, alebo, žeby nie?

Prvý ročník študentskej článkovej súťaže To si píš!, ktorej bolo jeToTak.sk mediálnym partnerom dopadol na výbornú, až by som povedal, že na jednotku s hviezdičkou. Vďaka pedagógom a ich študentom a študentkám.

Do súťaže sa zapojilo 102 škôl a 482 študentov. Z toho menej ako polovica (41) boli gymnáziá, 27 bolo odborných škôl. Zastúpené boli rovnomerne všetky kraje, z každého okresného mesta sa prihlásil aspoň jeden študent, alebo študentka. Nadpolovičná väčšina študentov, ktorí sa prihlásili skutočne aj článok zaslali (253). Väčšina z nich (162) spĺňala formálne kritériá a až 122 kvalitatívne. Z vyše sto článkov, ktoré postúpili do výberu odborná porota vybrala 12 finalistov a finalistiek.

A v tom to práve je, mimoriadne kvalita, hĺbka a šírka záberu študentských textov. Nezabúdajte na to, že toto sú 15 až 18 roční a ročné, ktorí nepamätajú svet bez mobilov, internetu a ohlupujúcich komerčných médií. Generácia o ktorej sa hovorí, že nečíta, prepadla hedonizmu a konzumný spôsob života považuje za prirodzený stav spoločnosti.

Načrime teda do tém, najčastejšie sa vyskytovali:
-pracovné podmienky, najmä výroba v Číne
-whisteblowing a právo na súkromie, WikiLeaks a Snowden
-vojna v Sýrii
-LGBT a olympiáda v Rusku
-vojna v Afganistane
-Guantánamo, americký útok na Irak a tzv. vojna proti terorizmu
-arabská jar
-Všeobecná deklarácia ľudských práv vs. realita
-Dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie, diskriminácia
-ženské práva

Kto čakal hnedú nenávisť voči menšinám, alebo internetové bludy, sa hlboko mýlil, z 253 článkov prišiel jeden nenávistný a jeden opísaný zo stránky šíriacej medicínske nezmysly. Menej ako percento, slušné čo poviete?

Dvanásť textov vybraných do finále prekočilo čítanosťou 15 000, počet "lajkov" 2000 a takmer 1000 hlasov na vybrali.sme.sk

Ale o čísla naozaj nejde. Kvalita značne prevýšila kvantitu. Porota to nemala ľahké vybrať "iba" 12 textov. Žiadne blato a deklaratívny tón, omieľanie stokrát povedaných „veľkých právd“ a krasojazyk. Keď hovoria o ľudských právach dnešní násťroční/é, idú do drene. Chápu, čo sú skutočné porušenia ľudských práv v súčasnom svete. Chápu, že zdieranie robotníka vo fabrike na mobily v Číne sa ich týka. Praktiky, ktoré si korporácie dnes vytvoria tam, sa budú aplikovať i na nich/ne, keď si o pár rokov budú hľadať prácu, nakoľko sú to tie isté koncerny, oní zahraniční investori. Vidia praktický význam, dôsledky a hodnotu ľudských práv pre svoje životy, pre túto krajinu.

Toto sú ľudia, ktorí budú už "nabudúce" prvovoliči, prvovoličky. Rozmýšľajúc nad motiváciami, zmýšľaním a úrovňou ľudsko-právneho povedomia, alebo všeobecného rozhľadu vôbec, vyše 70 000 banskobystrických voličov ma napadajú slová Thomasa Jeffersona. Tvrdil, že treba vzdelávať a informovať široké masy, lebo oni sú tou skutočnou istotou zachovania našej slobody a práv, nie „osvietené“ elity. Tak poďme do toho, stredoškoláci a stredkoškolášky nám ukázali, že na to majú!

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 86 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 13.01.2014 (onlyme)

Diskusia k článku obsahuje 16 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist