JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Rok ľudských práv

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 31.12.2013

_ma_small

Koncom roka vládne všeobecná tendencia rekapitulovať, ja však cítim potrebu ďakovať.

Rok 2013 bol na Slovensku vo verejnom živote nepochybne rokom ľudských práv. Konečne, žiadalo by sa zakričať, ak by to nemalo onú negatívnu konotáciu, ale o tom sa už veľa povedalo, popísalo (menej urobilo), ale hlavne sa musí. Nechajme to teda teraz, na chvíľu, bokom.

Tento priestor si však dovolím využiť na poďakovanie. Ako riaditeľ Inštitútu ľudskách práv - Human Rights Institute cítim nielen potrebu, ale aj povinnosť poďakovať. Interným i externým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, aktivistom a aktivistkám, bez Vás by to nešlo!

V prvom rade projekt WikiLeaks Slovensko, ktorý poriadne rozprúdil naše stojaté vody. Viac ako 30 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok venovalo svoj čas a schopnosti, aby sme mohli v slovenčine priniesť najzaujímavejšie depeše z americkej ambasády v Bratislave. Nie len, že Topky.sk to zaradili medzi "udalosti, ktoré hýbali Slovenskom v roku 2013", dostali sme sa na dve novinové titulky (SME a Pravda), no najmä bývalí i súčasní politici museli odpovedať na otázky z depeší vyplývajúce. Nezabúdajúc na to, komu za tieto odhalenia môžeme ďakovať, sme aj pomocou WikiLeaks Slovensko zmedializovali prípad Chelsea (predtým Bradley) Manning, vyzbierali za jej prepustenie viac ako 1000 podpisov a usporiadali verejnú diskusiu so zakladateľom Pvt. Manning Support Network.

Mnohí a mnohé z týchto dobrovoľníkov/čok sa podieľali i na prekladoch textov na Blog Ľudské práva, častokrát zásadných, ktoré sme zverejnili ako jediný v Čechách a na Slovensku. Za všetky by som spomenul Vyhlásenie Bradley Manninga pred súdom, plný text Vyjadrenia Edwarda Snowdena pre ľudsko-právne organizácie a Vyhlásenie Sarah Harrison o 4 mesiacoch práce so Snowdenom.

V spolupráci s Jedlo namiesto zbraní - Food Not Bombs sme na čisto dobrovoľníckej báze spustili projekt Arms Watch Slovensko. Odštartovali sme podporou ratifikácie Arms Trade Treaty (ATT), zmluvy na kontrolu obchodovania so zbraňami, ktorá bola prijatá po mnohoročnej práci aktivistov na celom svete. Vzhľadom na závažnosť témy obchodu so zbraňami by sme túto kampaň, ako členská organizácia European Network Againsta Arms Trade (ENAAT), chceli v budúcom roku rozšíriť (v závislosti od získania podpory) a uskutočniť historicky prvý výskum situácie na Slovensku.

Napriek takmer nulovým nákladom vďaka dobrovoľníckej práci prvý ročník anti-ceny Homofób roka vzbudil značný záujem verejnosti. I tak sme v Medzinárodný deň boja proti homofóbií (IDAHO) prispeli k scitlivovaniu k ľudským právam menšín a pochopenie, že aj jazyk môže ubližovať. Anti-cenu podľa očakávaní vyhral poslanec Kuffa, do hlasovanie sa zapojilo viac ako 2000 ľudí.

Ani v lete sme nezaháľali a v infostánku na festivale Pohoda vyzbierali takmer 1000 podpisov na podporu whistleblowera Edwarda Snowdena, ktoré sme odovzdali americkej ambasáde v Bratislave. Hlavné mesto SR Bratislava nám udelilo grant vďaka ktorému sme mohli pokračovať v projekte "Ľudské práva sa nás týkajú- filmový a diskusný klub pre mladých Bratislavčanov" druhým ročníkom a aj tak prispeli k zmysluplnému tráveniu prázdnin. Znova, na čisto dobrovoľníckej báze. Ani leto však neostalo bez porušovania ľudských práv a násilia. Medzinárodné pobúrenie vyvolala situácia v Turecku v súvislosti s parkom Gezi. V spolupráci s tureckou komunitou na Slovensku sme sa zapojili do medzinárodnej solidarity s demonštrantami v Istanbule a usporiadali pochod k Tureckej ambasáde. Na zhromaždení sa zúčastnilo viac ako 100 ľudí a stovky ďalších sa pridali pod našu výzvu adresovanú veľvyslankyni Turecka na Slovensku, žiadajúcu zastaviť násilie.

Ľudské práva však nie su len občianske a politické. Dokonca je oprávnené tvrdiť, že ak človek nemá čo jesť, nemá prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti, alebo bývaniu sú mu jednoducho nanič. Aj preto sme spustili kampaň Ekonomické, sociálne a kultúrne práva, ktoré sú na Slovensku trestuhodne zanedbávané zo všetkých strán. Momentálne sme žiaľ jedinou organizáciou, ktorá sa im aktívne venuje. Vzhľadom na absenciu akýchkoľvek finančných zdrojov sme na čisto dobrovoľníckej báze usporiadali dvojdňový školiaci workshop pre zástupcov MVO a aktivistov v Bratislave. Na tomto mieste sa musím poďokovať pánovi Gregovi Fabianovi, americkému právnikovi s viac ako 30 ročnou praxou, medzinárodnému expertovi v oblasti ľudských práv, ktorý tento workshop bez nároku na honorár viedol. V budúcom roku by sme radi tieto workshopy usporiadali aj v regiónoch a dosah aj rozsah kampane rozšírili, samozrejme v závislosti od získania podpory. Vzhľadom na to, že Slovensko prijalo 5. mája tohto roku Opčný protokol o ekonomických, sociálny a kultúrnych právach (OP-IECSCR, Optional Protocol to the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights), dúfame, že by sa to malo podariť.

Záver roka si ani neviem predstaviť lepšie. Z väzenia boli prepustené ako členky Pussy Riot za ktoré sme dlhodobo kampaňovali, tak boli amnestovaní i členovia posádky Greenpeace, ktorých sme tiež podporili. Do nového roka nám všetkým prajem meniť neakceptovateľné namiesto strácania času akceptovaním toho o čom nám tvrdia, že sa meniť nedá. Ďakujem všetkým, ktorí a ktoré sa na tom podieľali v roku 2013 a s ktorými som mal tú česť spolupracovať.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 34 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist