JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Rozhovor s E. Snowdenom: totálne sledovanie všetkých na celom svete

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | redakcia | 27.03.2014

_ma_small

Prinášame preklad rozhovoru, ktorý prednedávnom poskytol Edward Snowden nemeckej verejno-právnej televízií. Tento rozhovor sa neobjavil v žiadnom inom médiu v Čechách ani na Slovensku.

Pán Snowden, spalo sa Vám dobre počas posledných nocí? Čítal som, že ste požiadali o policajnú ochranu. Cítite nejaké nebezpečenstvo?

Áno, cítim vážne ohrozenia, ale spal som veľmi dobre. Vyšiel jeden článok publikovaný na online platforme Buzz Feed, kde sa pýtali funkcionárov z Pentagonu, z Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a dali im anonymitu, aby mohli odpovedať tak, ako chcú a oni povedali reportérovi, že ma chcú zabiť. Títo jedinci – a títo sú vládnymi úradujúcimi funkcionármi. Povedali, že by boli šťastní a že by ich potešilo streliť guľku do mojej hlavy, otráviť ma, keď by som sa vracal zo supermarketu a vidieť ma zomrieť v sprche.

Ale našťastie ste stále medzi živými.

Správne, ale ja som stále živý a nestrácam spánok, pretože som urobil to, čo som cítil, že mám urobiť. Bolo správne urobiť to a preto sa nebudem báť.

Mojou najväčšou obavou “, citujem Vás, „vzhľadom na prezradenie je, že sa nič nezmení.“ Toto bolo jedno z Vašich najväčších znepokojení, ale medzitým tu máme živú diskusiu o situácii v NSA; nie len v Amerike, ale tiež v Nemecku, v Brazílii a prezident Obama bol donútený predstúpiť pred verejnosť a právne zdôvodniť to, čo NSA robila.

Čo sme videli na začiatku ako odpoveď na odhalenia bolo akési krúženie vládnych ľudí okolo NSA. Namiesto krúženia okolo verejnosti a chránenia jej práv, politická trieda krúžila okolo bezpečnosti štátu a chránila jej vlastné práva. Zaujímavé je, že i keď toto bola počiatočná odpoveď, odvtedy vidíme len jej zmierňovanie. Videli sme prezidentovo priznanie, po tom ako najprv povedal „našli sme tú správnu rovnováhu, nie je tu žiadne zneužitie“, videli sme jeho a jeho úradníkov priznať, že tam zneužitia boli. Každý jeden rok boli tisícky priestupkov v NSA a v ďalších vládnych organizáciách.

Je Obamov prejav začiatkom skutočnej kontroly?

Z prezidentovho prejavu bolo jasné, že chce urobiť malé zmeny, aby zachoval autority, ktoré my nepotrebujeme. Prezident vytvoril kontrolnú komisiu z úradníkov, ktorí boli osobnými priateľmi, zo znalcov od národnej bezpečnosti, z predchádzajúceho zástupcu CIA, z ľudí, ktorí mali motiváciu byť k týmto programom mierni a ukázať ich v tom najlepšom svetle. Ale to, čo zistili, bolo, že tieto programy nemajú význam, nikdy nezastavili teroristický útok v USA a majú iba minimálnu užitočnosť pre ostatné veci. Jediná vec, ktorú telefonický metaúdajový program Sekcia 215 dokázal– vlastne je to širší metaúdajový program obrovskej množiny, čo znamená masový dozor – je, že zastavila či vypátrala prevod $ 8.500 od taxikára z Kalifornie a je to tento spôsob kontroly, na čom znalci pracujú; my nepotrebujeme takéto programy, tieto programy nám nedajú pocit bezpečia. Oni si len berú obrovské množstvo zdrojov na fungovanie, ale nám neponúkajú nič. NSA funguje iba pod kontrolou prezidentovej výkonnej autority. On môže kedykoľvek ukončiť alebo zmeniť jej konanie.

Prvý krát prezident Obama priznal, že NSA zbiera a skladuje trilióny dát.

Vždy keď zdvihnete telefón, vytočíte číslo, napíšete email, urobíte objednávku, cestujete autobusom s mobilným telefónom, použijete niekde kartu, nechávate stopu a vláda sa rozhodla, že je dobrý nápad všetko toto zozbierať, úplne všetko, aj keď ste nikdy neboli podozrivý z nejakého zločinu. Zvyčajne vláda určí podozrenie, potom idú k sudcovi, kde povedia, máme podozrenie, že on/ona spáchal tento zločin, potom dostanú zatykač a následne môžu použiť úplnosť ich právomocí pre cieľ vyšetrovania. To čo dnes vidíme je, že oni chcú uplatňovať svoje právomoci vopred – bez vyšetrovania.

Vy ste začali túto debatu, Edward Snowden je teraz, v tejto dobe internetu, synonymom pre whistleblowing. Až do minulého leta ste pracovali pre NSA a počas tohto času ste tajne zbierali tisícky dôverných dokumentov. Čo bolo pre Vás rozhodujúcim momentom alebosa jednalo o dlhší čas, alebo sa niečo presné stalo, pre čo ste vy toto urobili?

Povedal by som, že rozhodujúci moment bol vidieť riaditeľa Národného spravodajstva, Jamesa Clappera, priamo klamať pod prísahou Kongresu. Nemôže tu byť žiadna ochrana pre spravodajskú komunitu, ktorá je presvedčená, že môže klamať verejnosti a zákonodarcom, ktorí tomu potrebujú uveriť a kontrolovať jej akcie. Keď som toto videl, nebolo pre mňa cesty späť. Okrem toho som si postupne uvedomil, že nikto iný to neurobí. Verejnosť mala právo vedieť o týchto programoch. Mala právo vedieť, čo vláda robí v jej mene a čo robí proti verejnosti, ale žiadna z týchto vecí nebola prípustná diskusii. Nemali sme to dovolené, taktiež širší útvar našich volených reprezentantov mal zakázané byť informovaný alebo diskutovať o týchto programoch a že je to nebezpečné. Jediná kontrola, ktorú sme mali, bola od tajného súdu, FISA súdu, ktorý je akousi mechanicky súhlasiacou autoritou.

Keď ste vnútri tohto všetkého a idete každý deň do práce, sadnete si k stolu a uvedomíte si, akú máte moc – môžete odpočúvať prezidenta Spojených Štátov, môžete odpočúvať federálneho sudcu a ak to urobíte opatrne, nikto nebude nikdy o tom vedieť, pretože jediný spôsob ako NSA odhalí zneužitia je, keď odhalí sama seba.

My nehovoríme iba o NSA ako o jedinej inštitúcii, ktorej sa toto týka, je tu multilaterálna dohoda pre spoluprácu medzi úradmi a toto spojenectvo spravodajských operácií je známe ako Five Eyes. Aké úrady a štáty patria k tejto dohode a aký je jej účel?

Dohoda Five Eyes je akýmsi artefaktom povojnového obdobia od druhej svetovej vojny, kedy anglofónne krajiny boli najväčšími silami, ktoré spolu držali, aby kooperovali a delili si výdaje na spravodajskú infraštruktúru.

Takže máme britskú GCHQ, americkú NSA, kanadskú C-Sec, austrálsky Spojený spravodajský orgán a novo zélandskú DSD. Aký bol výsledok tohto počas desaťročí - desaťročia boli akousi nadnárodnou spravodajskou organizáciou, ktorá neodpovedala zákonom ich vlastných krajín.

Čo by ste mohli urobiť, ak by ste si sadli a hovorili na ich mieste s týmto typom programu?

Mohli by ste si prečítať emaily kohokoľvek na svete. Hocikoho, koho máte emailovú adresu, môžete sledovať hociktorú webovú stránku, hociktorý počítač, pri ktorom niekto sedí, hociktorý laptop ako sa pohybuje z jedného miesta na svete na druhé. Je to všetko pod jednou strechou NSA informácií. A čo je ešte dôležitejšie, môžete označiť jedincov cez „XKeyscore“. Povedzme, že som Vás raz videl a pomyslel som si, že to čo robíte, je zaujímavé alebo jednoducho máte prístup k niečomu, čo je pre mňa zaujímavé, napríklad pracujete vo väčšej nemeckej korporácii a ja chcem mať prístup do ich systému, môžem vysledovať Vaše používateľské meno na webovej stránke odkiaľkoľvek, môžem vysledovať Vaše skutočné meno, združenie Vašich priateľov a môžem si vytvoriť tzv. odtlačok prsta, čo je jedinečná sieťová aktivita pre vás, ktorá znamená, že kamkoľvek na svete pôjdete, kdekoľvek sa pokúsite akosi ukryť Vašu online prítomnosť, ukryť Vašu identitu, NSA Vás môže nájsť a ktokoľvek, kto má dovolené používať „XKeyscore“ alebo s kým NSA zdieľa ich softvér môže urobiť to isté. Nemecko je jednou z krajín, ktoré majú prístup k „XKeyscore“.

A čo ostatné európske krajiny, ako napríklad Nórsko a Švédsko, pretože ja si myslím, že máme veľa spojení, ktoré idú cez Baltské more.

Toto je akýmsi rozšírením tej istej myšlienky. Ak NSA nezbiera informácie o nemeckých obyvateľoch v Nemecku, urobí to akonáhle opustia nemecké hranice? A odpoveď je áno. Každú komunikáciu, ktorá prechádza cez internet, môže NSA zachytiť na rôznych bodoch, môže to byť v Nemecku, Švédsku, Nórku či Fínsku, Veľkej Británii alebo Spojených Štátoch. Každé jedno z týchto miest, kadiaľ nemecká komunikácia prechádza, bude prijaté a pridané do databázy.

Tak prejdime k našim južnejším európskym susedom. Ako je na tom Taliansko, Francúzsko či Španielsko?

Je to to isté na celom svete.

Sleduje NSA Siemens, Mercedes alebo ďalšie úspešné nemecké firmy, napríklad aby mali prevahu alebo výhodu toho, že vedia, čo sa deje vo vedeckom a ekonomickom svete?

Nechcem predbiehať redakčné rozhodnutia žurnalistov, ale to, čo tu teraz poviem je, že nie je pochýb o tom, či je USA zapojené do ekonomického sledovania. Ak má Siemens nejakú informáciu, ktorá by mohla byť výhodná pre ich národné záujmy, nie iba národnú bezpečnosť Spojených Štátov, pôjdu po tejto informácii a vezmú si ju.

Poznáme staré hovorové „urob všetko, čo môžeš urobiť“, takže NSA robí všetko, čo je technicky možné.

Toto je niečo, čo prezident spomenul minulý rok, keď povedal, že to, že môžeme niečo urobiť - a toto bolo v spojitosti s odpočúvaním telefónu Angely Merkelovej – že to, že niečo môžeme urobiť, neznamená, že by sme to mali urobiť, a toto je presne to, čo sa stalo. Technické vybavenie, ktoré bolo poskytnuté, pretože sme mali slabé bezpečnostné štandardy v internetových protokoloch a v mobilných komunikačných sieťach, znamenalo, že spravodajské služby môžu vytvoriť systémy, ktoré uvidia všetko.

Nič nenahnevalo nemeckú vládu viac ako fakt, že NSA odpočúvala súkromný telefón nemeckej kancelárky Merkelovej počas posledných 10 rokov; zrazu toto neviditeľné pozorovanie bolo spojené so známou tvárou a nie len s prázdnym a neistým teroristickým prostredím : Obama teraz prisľúbil, že zastaví špehovanie Merkelovej, čo však vytvára otázku: odpočúvala NSA tiež predchádzajúce vlády, zahŕňajúc predchádzajúcich kancelárov, kedy to robila a po aký dlhý čas?

Toto je pre mňa obzvlášť ťažká otázka na zodpovedanie, pretože v jedno, v čo silne verím, je verejný záujem. Avšak ako som povedal predtým, preferujem, aby žurnalisti urobili tie rozhodnutia vopred, kontrolovali si svoje materiály a rozhodli sa, či verejný význam tejto informácie preváži alebo nepreváži povestné náklady na úradníkov, ktorí nariadili sledovanie. To čo môžem povedať je, že Angela Merkelová bola monitorovaná NSA. Otázkou je, či je rozumné predpokladať, že ona bola jedinou nemeckou funkcionárkou, ktorá bola monitorovaná, či je rozumné veriť, že ona je jedinou prominentnou nemeckou tvárou, ktorú NSA sledovala. Ja by som povedal, že sa zdá nelogické predpokladať, že ak niekoho zaujímajú zámery nemeckého vedenia, aby sledovali iba Merkelovú a nie aj jej poradcov, ďalších prominentných úradníkov, vedúcich ministerstiev alebo tiež vedúcich miestnych vlád.

Ako sa mladý 30-ročný muž z Elizabeth City v Severnej Karolíne dostane na pozíciu v takejto citlivej oblasti?

Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že tento fakt len poukazuje na nebezpečenstvá spojené s privatizáciou vládnych funkcií. V minulosti som pracoval ako skutočný štábny dôstojník a vládny zamestnanec CIA, ale oveľa častejšie som pôsobil ako dodávateľ v súkromnej sfére. Znamená to vlastne, že súkromné spoločnosti robia v podstate vládne činnosti ako cielená špionáž, kompromitácia zahraničných systémov a každý, kto dokáže presvedčiť súkromnú spoločnosť, že má potrebné schopnosti, môže byť splnomocnený vládou pre výkon týchto činností, pričom je nad celým systémom len slabý prehľad a spätná kontrola.

Boli ste jedným z tých detí, ktoré vo veku 12 - 15 rokov sedia pri počítači celé noci s červenými očami a rodičia im klopú na dvere so slovami „Vypni svetlo, je už neskoro !“? Získali Ste svoje schopnosti takýmto spôsobom alebo kedy ste dostali svoj prvý počítač ?

Presne tak, mal som ... povedzme hlboké neformálne vzdelanie v oblasti počítačov a elektrotechniky. Vždy boli pre mňa fascinujúce a zaujímavé. Charakterizácia rodičov, ktorí vám hovoria, že máte ísť do postele je celkom presný.


Z dostupných informácií je známe, že ste sa v máji 2004 chceli pridať k špeciálnym jednotkám bojujúcim v Iraku. Čo Vás k tomu motivovalo ? Špeciálne jednotky znamenajú vážne boje a pravdepodobne aj zabíjanie. Dostali ste sa do Iraku ?

Nie, nedostal som sa do Iraku. Jedna zaujímavosť na špeciálnych jednotkách je, že v skutočnosti nie sú určené pre priamy boj. Sú niečo, čo je označované ako „násobič sily“. Sú vysadení za nepriateľskými líniami. Je to skupina, ktorá v tom má množstvo rôznych špecializácií. Učia a aktivujú miestne obyvateľstvo, aby odolali nepriateľovi, prípadne podporovali ozbrojené sily Spojených štátov v miere, ktorá im umožňuje určiť si svoj vlastný osud. V tom čase som cítil, že to v podstate vznešená vec. Pri pohľade späť, dôvody kvôli ktorým sme išli do Iraku, neboli dostatočne podložené a myslím, že spôsobili medvediu službu každému zainteresovanému.

Čo sa potom stalo s Vaším dobrodružstvom ? Zostali ste u nich dlho alebo čo sa stalo ?

Nie. Pri tréningu som si zlomil nohy a prepustili ma.

Inými slovami, bolo to krátke dobrodružstvo ?

Je to krátke dobrodružstvo.


V roku 2007 Vás CIA umiestnila s diplomatickým krytím do Ženevy vo Švajčiarsku. Mimochodom, prečo ste sa rozhodli vstúpiť do CIA ?

Myslím, že do záznamu na túto otázku momentálne nemôžem odpovedať.

V poriadku, ak to je to, čo ste tam robili, ale prečo ste sa pridali k CIA?

Myslím, že to bolo len pokračovanie mojej snahy robiť všetko, čo môžem pre verejné dobro a to tým najefektívnejším spôsobom. Je to celkom v súlade so všetkým, čo som robil vo vládnych službách, kde som sa snažil využiť svoje schopnosti v tých najnáročnejších pozíciách, ktoré som mohol nájsť. CIA takéto pozície a možnosti ponúka.

Keď sa na to pozrieme spätne: špeciálne jednotky, CIA, NSA. Nevyzerá to ako opis ľudskoprávneho aktivistu alebo niekoho, kto sa stane whistleblowerom. Čo sa s Vami stalo ?

Myslím že to hovorí samo za seba. Nezáleží na tom, ako hlboko je jednotlivec vo vláde, nezáleží na tom, ako verí vo vládu, nezáleží na tom, ako silno verí v dôvody vlády, tak, ako je počas vojny v Iraku. Ľudia sa učia a objavujú hranice medzi prípustným správaním vládneho aparátu a momentálnym stavom. Myslím, že táto hranica bola prekročená.

Pracovali ste pre NSA cez súkromnú spoločnosť Booze Allen Hamilton, ktorá je jednou z najväčších spoločností v tejto oblasti. Aké výhody má pre americkú vládu alebo CIA výkon týchto ústredných vládnych služieb prostredníctvom súkromnej spoločnosti ?

Zmluvné vzťahy v oblasti národnej bezpečnosti Spojených štátov sú zložitá téma a sú poháňané množstvom záujmov od obmedzovania počtu priamych vládnych zamestnancov až po uspokojovanie lobistických skupín v Kongrese, ktoré sú väčšinou dobre financované súkromným sektorom ako napríklad Booze Allen Hamilton. Problém nastáva, keď sa ocitnete v situácii, že politika je ovplyvňovaná súkromným sektorom, ktoré majú záujmy na míle vzdialené myšlienke verejného blaha. Výsledok sme mohli vidieť v prípade Booze Allen Hamilton, kde majú jednotlivci prístup k vládnym materiálom obsahujúcim milióny a milióny záznamov a môžu s nimi jednoducho kedykoľvek odísť bez akejkoľvek zodpovednosti, dohľadu alebo kontroly. Vláda sa ani nedozvie, že sú preč.

Nakoniec ste teda skončili v Rusku. Spravodajské služby Vás podozrievajú z výmeny utajovaných materiálov za azyl tu v Rusku.

Veliteľ špeciálnych jednotiek ma vyšetruje a naposledy v decembri sa vyjadril, že ich vyšetrovanie neodhalilo žiadne dôkazy alebo údaje o tom, že by som dostal nejakú vonkajšiu pomoc alebo kontakt, aby som splnil svoju misiu. Pracoval som sám. Nikoho pomoc som nepotreboval. Nemám žiadne väzby na zahraničné vlády, nie som ruský alebo čínsky špión alebo špión akejkoľvek inej krajiny. Ak som zradca, tak koho som teda zradil? Všetky informácie som odovzdal americkému obyvateľstvu a americkým novinárom, ktorí píšu o problémoch v Amerike. Ak to teda vidia ako zradu, myslím, že by mali zvážiť, pre koho teda pracujú. Verejnosť by mala byť ich pánom a nie nepriateľom. Okrem toho, pokiaľ ide o moju osobnú bezpečnosť, nikdy nebudem v úplne v bezpečí, kým sa tento systém nezmení.

Po Vašom odhalení vám žiadna európska krajina neponúkla azyl. Kde v Európe ste sa oň uchádzali?

Nespomínam si na žiadne detaily ohľadom zoznamu krajín kde som žiadal o azyl, pretože krajín tam bolo naozaj veľa. Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia na ňom ale boli určite. Mal som pocit, že v mnohých európskych krajinách je konanie správnej veci menej dôležité ako podpora amerických politických záujmov.

Odhalenie výzvedných aktivít NSA malo za následok, že krajiny ako Nemecko uvažujú o vytvorení národných sietí, aby prinútili internetové spoločnosti ukladať údaje iba v danej krajine. Funguje to?

NSA to nezastaví. Tak to povedzme. NSA pôjde tam, kde tieto údaje sú. Ak dokáže NSA stiahnuť textové správy z čínskych telekomunikačných sietí, tak pravdepodobne sa dostanú aj k správam na Facebooku v Nemecku. Riešenie nie je snaha všetko uzamknúť. Aj keď by stúpla úroveň zložitosti sťahovania informácií. Je oveľa jednoducho údaje medzinárodne zabezpečiť proti všetkým ako ich presúvať. Presunutie dát problém nevyrieši. Zabezpečenie dát je problém.

Prezident Obama sa v týchto chvíľach veľmi nezaujíma o obsah vypustenej správy. Spolu s NSA sa ale oveľa viac zaujímajú o dolapenie posla. Obama viackrát požiadal ruského prezidenta, aby Vás vydal USA. Putin to odmietol. Vyzerá to tak, že do konca života ostanete v Rusku. Ako sa tam cítite a vidíte pre seba nejaké východisko?

Myslím, že je čoraz zjavnejšie, že tieto odhalenie nespôsobili škodu, naopak, poslúžili verejnému dobru. Preto si myslím, že bude veľmi ťažké udržať kampaň voči niekomu, u koho verejnosť súhlasí, že slúži verejnému záujmu.

New York Times napísali veľmi dlhý komentár a žiadali pre Vás milosť. Titulok „Edward Snowden whistleblower“, z ktorého citujem: „Verejnosť sa veľmi detailne dozvedela, ako agentúra rozšírila svoj mandát a zneužila svoje právomoci,“ a následne ukončuje: „Prezident Obama by mal povedať svojim poradcom, aby začali hľadať cestu k ukončeniu očierňovania p.Snowdena a dať mu šancu vrátiť sa domov.“ Zavolal Vám niekto medzitým z Bieleho domu?

Nikdy mi nikto z Bieleho domu nevolal a pri telefóne na nich nečakám. Privítal by som ale možnosť porozprávať sa o tom, ako túto vec ukončiť k uspokojeniu záujmov všetkých zúčastnených. Myslím, že je jasné, že sú situácie, v ktorých čo je zákonné nie je to, čo je správne. Sú a boli také situácie v histórii a netreba dlho takéto situácie hľadať, či je niekto Američan alebo Nemec, v ktorých vláda podľa zákona robila veci, ktoré neboli správne.

Prezident Obama o tomto zjavne momentálne presvedčený nie je, keďže Vás obvinil z troch zločinov, a to citujem: „Ak Vy, Edward Snowden, veríte v to, čo ste spravili, mali by ste prísť späť do USA, postaviť sa s právnikom pred súd a prezentovať svoj prípad.“ Je to riešenie?

To je zaujímavé, že ma obviňuje z troch zločinov. To, čo nehovorí, je že ma obvinil zo zločinov, ktoré mi nedovoľujú prezentovať môj prípad. Tieto obvinenia spadajú do kategórie, v ktorej sa nemôžem obhajovať na súde otvorenom pre verejnosť a presvedčiť porotu, že to, čo som spravil, bolo pre ich dobro. Zákon o špionáži (Espionage Act) z roku 1918 nikdy nebol mierený voči novinárskym zdrojom, proti ľu%ďom, ktorí informujú médiá o veciach, ktoré sú vo verejnom záujme. Je mierený proti ľuďom, čo predávajú informácie v tajnosti iným vládam, ktoré bombardujú mosty alebo sabotujú komunikačné kanály, nie voči ľuďom, ktorí slúžia verejnému záujmu. Preto by som povedal, že je ukážkové, že prezident vraví, že niekto má čeliť súdu, keď vie, že tento súd je monster proces.

Interview sa uskutočnilo 26.1. 2014 na bližšie neurčenom mieste, preklad dobrovoľníci/ky Inštitútu ľudských práv (IĽP).

Tento blog môžete podporiť poukázaním 2% z daní IĽP http://www.ludskeprava.sk/2percenta/

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 113 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 16.04.2014 (Mazda)

Diskusia k článku obsahuje 55 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist