JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Rozhovor s ruskou právničkou: Do 2 rokov tu žiaden občiansky sektor nebude

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 13.11.2014

_ma_small

Inessa Sakhno je vyštudovaná právnička, pracuje v neziskovej organizácii, ktorá sa venuje boju proti diskriminácii. To, čo by v Európe bola seriózna úctyhodná práca a potenciálne sľubná kariéra však v súčasnom Rusku vyzerá inak.

Inessa, môžeš nám priblížiť, čomu presne sa venuje tvoja organizácia, v akej oblasti pôsobíte?

Pracujem v antidiskriminačnom centre “Memorial” v Petrohrade. Našimi cieľovými skupinami sú Rómovia, migranti, pracujúci migranti, ľudsko-právni a LGBT aktivisti. Poskytujeme právnu pomoc, právne zastupiteľstvo, advokáciu pred súdom, či už zabezpečenú nami alebo externe, pre ľudí, ktorí si právnu pomoc väčšinou nemôžu dovoliť. Pokrývame nielen Petrohrad a severo-západný región, ale celú krajinu, v závislosti od problematiky alebo prebiehajúceho projektu. V minulosti sme robili podstatne viac projektov, teraz pracujeme v menšom.

Aké je to pracovať v neziskovej organizácii v Rusku?

Teraz je to takmer nemožné. Zmeny v legislatíve nútia organizácie, ktoré získavajú granty v zahraničí, aby sa zaregistrovali ako tzv. “zahraniční agenti”. Celý komplex zákonov sťažuje ľuďom v organizáciách život a prácu. Ak majú napríklad dvojité občianstvo v Rusku a USA, nemôžu byť štatutárnym zástupcom alebo členom správnej rady žiadnej organizácie. Ak ste registrovaný s dvojitým občianstvom, musíte sa tým preukázať pri vstupe do krajiny, je na to špeciálny dokument, trochu to pripomína princíp žltých hviezd. Ak sa nepreukážete, môžete byť trestne stíhaný.

Nezávislé médiá nemôžu byť financované zo zahraničných zdrojov, rovnako neziskové organizácie. Niektoré médiá boli zakázané alebo “sa sami zrušili”, i keď sa stále darí vytvárať zrkadlové webstránky, ktoré ďalej udržiavajú ich obsah online. Zároveň stále čelíme riziku, že európske banky prestanú spolupracovať s ruskými alebo že nedostaneme víza, nebudeme môcť dostávať granty z EÚ, nebudeme môcť platiť právnika. Už je na svete návrh zákona, ktorý bude postihovať akúkoľvek právnu pomoc, audit alebo iné služby poskytované organizáciami, ktoré oficiálne sídlia v zahraničí, podľa jazyka tohto zákona v “nepriateľskej krajine”.

Akým problémom čelí tvoja organizácia Memorial?

V prvom rade sme museli zmeniť sídlo do zahraničia, inak by sme nemohli pokračovať v práci a získavať financie. Previerky od prokurátorov začali v marci 2013. Odvtedy sme mali rok prekážok. Boli sme obvinení z 8 rôznych administratívnych priestupkov, ako napríklad že sme nemali poriadne hasiace prístroje v prípade núdze, alebo že naši zamestnanci nemali pľúcne röntgeny ako súčasť informácií o zamestnancoch (aj keď sme ich mali), alebo že sme nemali v kancelárií maličké stolčeky pod nohy, ktoré sú potrebné, keďže zamestnanci sedia dlho za počítačom. Ďalším absurdným obvinením bolo, že nemeriame úroveň rádových vĺn, ktorým sú naši zamestnanci denne vystavení. Požiarni technici nás zase obvinili, že máme priúzke dvere, a to ani nie sme vlastníkmi našich priestorov. Všetky obvinenia sú zdvojené: čelíme im ako organizácia a čelí im náš štatutár. Hlavné obvinenie je, že sme sa v tej dobe nezaregistrovali ako “zahraniční agenti”, tento zákon teraz neplatí, a dohromady sme riskovali finančnú pokutu až do výšky 1 milión rubľov. Minimálna pokuta bola 9000 euro, a to nie je nič jednoduché pre neziskovú organizáciu, ktorej je všemožne obštruované, aby získala zdroje.

Nestalo sa to len nám. Previerky od prokurátorov sa diali po celej krajine, všetky nezákonne, všetky boli právne vysvetľované ako “boj proti extrémizmu”, keďže nemôžu spadať pod zákon o zahraničných agentoch. Museli sme odovzdať neuveriteľné množstvo neuveriteľných dokumentov v priebehu jedného dňa. Súdne procesy začali minulé leto, súd rozhodol v náš prospech. Prokurátor sa odvolal, prebehli tri ďalšie pojednávania, nakoniec sme aj tak vyhrali. Sudca rozhodol, že nemôžme byť obvinení na základe protiprávej previerky. Keď ale prokurátor pochopil, že prehráva, dostali sme predvolanie pred ďalší súd – tentokrát podľa Občianskeho zákonníka, nie trestného. Prehrali sme prvé pojednávanie, presne 12. decembra 2013, na dvadsiate výročie ruskej Ústavy, celkom výstižne. Odvolali sme sa a rozhodnutie súdu sme dostali 8. apríla, na Medzinárodný deň Rómov, ktorý je tiež pre moju organizáciu špeciálny. Prehrali sme. Posunuli sme prípad do Štrasburgu, stratili sme tým už jeden rok. Museli sme začať proces likvidácie, ktorý nám trval 6 mesiacov, ale aj tak sme neprestali pracovať!

Podľa všetkého sme upadli do nemilosti po tom, ako sme kritizovali Rusko v správe pre Komisiu OSN proti mučeniu, a to kvôli rozšírenému policajnému násilu na aktivistoch, Rómoch či migrantoch (Roma, Migrants, Activists: Victims of Police Abuse), boli sme obvinení z toho, že sme “zahraniční agenti”. Prečo preboha takýto názov? Veď to pripomína sovietske časy, keď sa tak označovali špióni. Zároveň mi po týchto obvineniach bolo jasné, že budú nasledovať ďalšie problémy. Ako môžete pracovať s nejakou vládnou inštitúciou alebo vôbec školou, ak ste označení za “zahraničného agenta”? Po tom, ako súd rozhodol, že tak musíme byť registrovaní, sme mali naplánované stretnutie s predstaviteľmi škôl a vládnych inštitúcií na tému vzdelávania rómskych detí so špeciálnymi potrebami. Toto stretnutie sa malo konať v internáte pre znevýhodnené rodiny. Mala to byť len platforma pre diskusiu pre ľudí, ktorí sa znevýhodneným deťom venujú. Keď sme prišli, internát bol zavretý, nikto nikde, keď sme volali účastníkom, všetci mali ospravedlnenia, prečo neprídu. Niekto im volal, že sme agenti a že diskusia je zrušená. Napriek tomu pokračujeme, vymysleli sme iný model fungovania a budeme sa aj tak snažiť pracovať naďalej, bez toho, aby sme sa stále museli obhajovať.

Trúfaš si odhadnúť ďalší vývoj, ako to bude vyzerať s vašou prácou?

Ako hovorím, začína byť nemožné robiť čokoľvek. Minule nám jeden vládny činiteľ vynadal do “fucking assholes”, vraj ryžujeme na rómskych osídleniach. Neuveriteľné. Vyhrážal sa našim spolupracovníkom z osád, že ak s nami neprestanú pracovať, zdemolujú im domy.

Do budúcna to bude naozaj komplikované. Obávam sa, že v Rusku nebude de facto žiaden občiansky sektor do roka alebo dvoch, budú zničení tým alebo oným spôsobom. Občianska spoločnosť je pod takým tlakom, že už v podstate nebude ekvivalentom tohto označenia. Zo dňa na deň nevieš, či sa neobjaví návrh zákona, podľa ktorého bude zrazu tvoja doterajšia práca protizákonná. Veľa ľudí opúšťa krajinu, doslova v tisíckach, všetci tí, ktorí by mohli byť alebo aspoň pôsobiť ako “potenciálna opozícia”. Tu, v Rusku, sú napádaní, dokonca náhodnými ľuďmi. Niektorí ľudia nemohli odletieť na konferenciu do USA, jednému nejaký byrokrat na letisku roztrhal pas a obvinil dotyčného, že má poškodený dokument, ten skutočne dostal pokutu. Inej účastníčke vypustili duše z auta pred odchodom, cestou ju ešte náhodou tri krát zastavili rôzne policajné hliadky. Lietadlo aj tak stihla! Ďalší účastník išiel na letisko taxíkom, ktorý v istý moment zastavili muži v kuklách a zobrali mu pas.

Napriek všetkému dúfam, že nájdeme spôsob, ako nielen prežiť, ale aj pokračovať v práci, aby sme mohli pomáhať ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 157 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist