JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Sadomasochisti bulváru aj v roku 2015

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 09.04.2015

_ma_small

Screenshotovanie súkromnej komunikácie sociopatmi a jej zverejňovanie bulvárom začína naberať patologické rozmery.

S Romanou Schlesinger sa na mnohých veciach nezhodnem. SaS je pre mňa neakceptovateľná, rovnako ako prelínanie NGO so straníckou politikou. Jej slovník je mi cudzí, nerozmýšľam tak, nerozprávam tak. Napriek tomu, že mi opakovane boli pripisované podobné výroky (buď to boli úplné podvrhy a výmysly, alebo manipulácie otáčajúce obsah na hlavu). Omnoho cudzejšie mi je však sliedenie po skrytých zákutiach Facebookových diskusií, screenshotovanie súkromnej komunikácie a jej zverejňovanie.

Okrem známky pokrivenosti charakteru, ktorou nerešpektovanie súkromia nepochybne je, je to aj pokrytectvo. Práve a jedine takýmto šírením to môže totiž niekoho naozaj uraziť, alebo emocionálne raniť. Uvidí to totiž mnohonásobne viac ľudí, pravdepodobne aj veriacich, ako na súkromnom walle nejakého ateistu/ky, ktorí si spolu s kamošmi zanadávali. Súkromná, interná, alebo tajná komunikácia nemôže byť zverejňovaná bez dobrého dôvodu, ako je napr. odhaľovanie korupcie alebo dokazovanie trestného činu. Do Nového času nepíše Snowden a Aktualne.sk nie je WikiLeaks. Čo dokázalo zverejnenie tohto komentára: že na internete sa nadáva a ľudia sa občas rozčúlia?

K obsahu by som dodal len toľko, že s toleranciou to samozrejme nemá nič spoločné. Nevyjadrila sa hanlivo o veriacich, ale o ich "bohu", to je rúhanie. V stredoveku sa za to upalovalo, v slobodnej spoločnosti to naopak je súčasť slobody prejavu, problém v tom vidia ľudia ako teroristi vraždiaci v redakcii Charlie Hebdo, k tým sa chceme zaradiť? Vraj ISIS v Iraku implementáciu takýchto postupov zdokonalil viac ako onehdá Taliban v Afganistane. 

Tým, ktorí a ktoré z toho vyvodzujú, že ona (alebo dokonca všetci LGBT aktivisti/ky) sú "rovnakí/ké ako tí proti ktorým bojujú" odkazujem, že si mýlia dojmy a pojmy. Zrovnateľné by bolo ak by zákonom chcela zakázať kresťanom vstupovať do manželstva a vychovávať deti, aby z nich náhodou "nevychovali ďalších kresťanov".

A na záver, hádam to najdôležitejšie, to nemáme na Slovensku väčší problém ako on-line diskusie? Chceme aby bulvár, úchylné weby a trollovia donútili aj rozumných ľudí hrať podľa ich pravidiel? Neviem či je toto a podobné nezmysly cielené odvádzanie pozornosti od skutočných problémov, alebo len výraz nebetyčnej ľudskej blbosti, no viem, že to funguje priam perfektne.

Ilustrácia: Umučenie svätej Barbary, stredoveká maľba v katedrále v Aachene, podľa Wikipedie ranná ukážka "sadomasochizmu".

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 421 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist