JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Solidarita s utečencami

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 18.06.2015

_ma_small

Slovensko sa málokedy dokázalo zomknúť pre nejakú pozitívnu ideu, zväčša sa u nás zvykneme vymedzovať voči všetkému novému, čo „útočí“ na našu úžasnú „autentickú“ kultúru a tradíciu. Nie je tomu inak ani v prípade pripravovaného pochodu proti utečencom. Pochopiteľne, ani demokratická otvorená spoločnosť nie je schopná zabrániť existencii extrémnej pravice, problém však nastane, keď sa xenofóbne, rasistické a nacionalistické názory stanú prirodzenou súčasťou verejnej diskusie.

Blízky východ, Severná Afrika a východné pohraničie sú prirodzenými záujmovými sférami EÚ. Bez ohľadu na príčiny, ktoré viedli k masovej migrácii, sme povinní podniknúť kroky, aby sme prispeli k reálnej aplikácii ľudsko-právnej zahraničnej politiky. Nie je možné, aby sme vôbec uvažovali o tom, že utečencom neposkytneme reálnu pomoc. Akceptácia dôstojnosti a ľudských práv sú základným stavebným kameňom EÚ. Ako chceme brániť Európu, keď vtedy keď môžeme demonštrovať jej raison d´etre ho poprieme? Toto sa ale netýka Bruselu. Kedy už pochopíme, že my sme Európa? Vážne sa cítime ohrození vo svojom provinčnom postavení zopár migrantmi?

Čo s tým máme my? Slovensko je legitímnou sebavedomou súčasťou Európskej únie a potrebuje zmysluplnú verejnú diskusiu o akomkoľvek probléme. Tá sa však ešte nezačala. Intelektuálna obec, tak ako všade na svete, by sa mala verejne vyjadriť aj k problému imigrácie a jednoznačne odsúdiť a aktívne sa podieľať na odsúdení akcií, ktoré populisticky manipulujú verejnú mienku. Inteligencia, akademici, kultúrna obec, ale aj široká verejnosť sa musí naopak dožadovať vytvorenia podmienok pre čo možno najlepšie pochopenie problému. Pochod proti imigrantom je v tomto zmysle jasnou prekážkou a porušením demokratických zásad. Odmietnutie imigrantov nie je názorom, je to len egoistické zbavenie sa zodpovednosti za ľudstvo a spoločnosť, ktorú máme bez ohľadu na príčiny masového prílivu imigrantov.

Univerzitná, resp. akademická pôda musí zostať apolitická, čo však nie je to isté ako apatická. 20. júna sa cez Bratislavu preženú ľudia, ktorí nechápu zmysel občianskej spoločnosti, solidarity a demokracie. Voči takýmto prejavom narúšania demokracie a popieraniu ľudských práv sa musí postaviť celá spoločnosť, bez ohľadu na politickú príslušnosť občanov. Je treba ukázať kde je hranica medzi demokraciou a rasisticko-nacionalistickým populizmom. Hľadajme odpovede, diskutujme, ale neopúšťajme rámec demokracie len preto, že si niekto myslí, že vyjadriť akýkoľvek neinformovaný blud je demokratické. Je našou občianskou povinnosťou povedať, že žiadame pre utečencov dôstojnosť a povedať to verejne a nahlas.

Z pohľadu Európskej únie je tento problém symptomatický. Európska únia sa do všetkého zapája veľmi nejednoznačne, čo má svoje vnútorné štrukturálne dôvody, z ktorých najvýraznejší je absencia štátnej suverenity Európskej únie. Zahraničná politika je stále v rukách členských štátov. Prehĺbenie integrácie v tejto rovine sa stále nepodarilo uskutočniť. Ako už býva zvykom, tí čo najviac protestujú proti utečencom, sú zväčša tí istí, čo o hlbšej integrácii nechcú ani počuť. Z nepochopiteľného strachu o stratu už neexistujúcej suverenity, ktorú v žiadnom prípade nezabil Brusel, ale ktorá je výsledkom globalizácie. Netvrdím, že integrovaná Európa by vyriešila problém utečencov, ale minimálne by posilnila jednotné stanovisko v prípade zahraničnopolitickej orientácie a obmedzila by vplyv národných populistických ambícií.

Posledné dni ukázali veľmi nebezpečný stav, kedy sa zo zákutí internetových diskusií vynorili monštruózne vetné konštrukcie. V poriadku, je to jazyk luzy, nie všetci sú rasisti, niektorí sa len boja. Pre spoločnosť je však jedno z akého dôvodu sa niekto negatívne vymedzuje voči zúfalým utečencom, dôležité je zabrániť legitimizácii takéhoto diskurzu. Práve tu môžeme sledovať absolútnu absenciu verejného angažovania. Neexistuje rovnocenní vzťah medzi utečencami a prijímajúcimi krajinami, nie je to o vyjednávaní podmienok. Jedná sa o ľudí v hraničnej núdzi a nám neprináleží diskutovať o tom, či si zaslúžia pomoc. Podľa prieskumu je 70% občanov Slovenska proti prijatiu utečencov.1 Vzhľadom na väčšinovú katolícku orientáciu Slovenska a vyjadrenia pápeža, ktorí pochopil, že v tejto otázke neexistuje možnosť neprijať utečencov, je v skutku zarážajúci postoj väčšiny Slovákov. Aj keď...

Nakoniec, nikto sa ani len netvári, že kvóty pomôžu vyriešiť katastrofálnu situáciu v poškodených krajinách. Kvóty sú len nástrojom distribúcie zodpovednosti a možnosti pre istú marginálnu časť utečencov požiadať o azyl bez absolvovania cesty, ktorá môže znamenať smrť.

V sobotu bude pochodovať mestom dav ľudí, ktorí sa boja, ktorí nepochopili, že zlo pochádza z vnútra, a že my nie sme magickou krajinou, ktorú chcú mentálne a kultúrne znásilniť chudobní a devastovaní ľudia. Bude však pochodovať aj obrovské množstvo otvorených rasistov, neonacistov a nacionalistov. Oni nepredstavujú alternatívny názor, oni sú imanentnou hrozbou demokracii. Je nutné zapojiť sa občiansky a povedať týmto prejavom jasné nie!

1 http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/358731-slovensko-by-nemalo-prijat-utecencov-mysli-si-70-percent-respondentov/

Autor pôsobí na Univerzite Komenského a je externým spolupracovaníkom IĽP.

Foto: facebook.com/bratislavabeznackov

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 207 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist