JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Blog Ľudské práva

Sadomasochisti bulváru aj v roku 2015

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 09.04.2015

Screenshotovanie súkromnej komunikácie sociopatmi a jej zverejňovanie bulvárom začína naberať patologické rozmery.

Hanba morálne ničivej hrdosti

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 12.03.2015

Nie je dôležité presvedčiť zopár magorov o tom, že prvý Slovenský štát nie je hoden osláv, ale nepripustiť takú spoločenskú klímu, ktorá by fungovala v intenciách slepého nacionalizmu, ktorý navyše ignoruje a prekrúca fakty. Nevšíma si reálne trendy, geopolitiku a všetko dianie podriaďuje fiktívnemu nacionalistickému konštruktu. 14. marec je symbol, ktorý v sebe nesie odkaz na obdobie, v ktorom nemáme na čo byť hrdí.

Referendum je mŕtve

Blog Ľudské práva | Marek Holka | 12.02.2015

Ešte pred niekoľkými rokmi by sa veľká časť zástancov progresívnych a radikálne demokratických hnutí zhodla na potrebe sfunkčnenia inštitútu referenda ako najvyššieho nástroja participatívnej demokracie. Možností sa ponúkalo viacero – zníženie alebo úplné zrušenie kvóra pre platnosť referenda, zníženie počtu podpisov vyžadovaných na jeho vyhlásenie, zavedenie povinného ľudového hlasovania o niektorých otázkach. Zneužitie tohto inštitútu zdanlivo nehrozilo, ústava predsa v článku 93 jasne a výslovne uvádza, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Dnes je všetko inak.

Kráľ Abdullah: smútime za súputníkom ISILu?

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 29.01.2015

Svetoví lídri sa predbiehajú v oslavných vyjadreniach na adresu mŕtveho saudského kráľa. Zomrel “náš spojenec”, akoby to nebola hlava jedného z najbrutálnejších režimov na svete, v ktorom je zákonom spolitizovaná vetva islamu, tá istá, ktorú uplatňuje aj ISIL, ktorý pre zmenu bombardujeme ako úhlavného nepriateľa. Povedzme si pravdu a objektívne zbilancujme pôsobenie panovníka.

Dôkaz príkladom

Blog Ľudské práva | Andrej Lúčny | 27.01.2015

Ak ste o dôkaze príkladom nikdy nepočuli, je to úplne v poriadku. Logika takú metódu nepozná. Napriek tomu sme dôkazmi príkladom denne doslova bombardovaní. Príčina sa volá propaganda.

Ak existuje boh, všetko je dovolené!

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 22.01.2015

Vo všetkých vyjadreniach typu, „ ... nepochybne, drvivá väčšina moslimov sú slušní ľudia, ale ...“, je akosi inherentne zakódovaná patologická interpretácia islamu ako náboženstva teroru. Keď sa to ešte okorení vyjadreniami, že teroristické útoky vlastne súvisia s islamom1, tak potom „stredoveké myslenie“ zažíva renesanciu nielen v otázkach perzekúcie sexuálnych menšín.

Trestom smrti za tradičné hodnoty?

Blog Ľudské práva | Michal Lipták | 21.01.2015

Keď sa venujete veciam verejným, stáva sa, že získate aj „priateľov“, ktorých nechcete. V pondelok 19.01.2014 prebehla na pôde Trnavskej univerzity diskusia s Alianciou za rodinu a organizátorkou obdobného chorvátskeho referenda Željkou Markić. Nepovažoval som za zmysluplné presviedčať ich v tejto fáze o nezmyselnosti a nesprávnosti referenda. Pokúsil som sa aspoň nájsť niečo, kde by sme sa mohli zhodnúť: odsúdenie homofóbie.

Môže za to multikulturalizmus

Blog Ľudské práva | Marek Holka | 15.01.2015

Zatiaľ čo vo Francúzsku štyri milióny ľudí všetkých farieb pleti, národností a náboženstiev spoločne demonštrovali jednotu voči terorizmu a náboženskému fanatizmu, na Slovensku počúvame úplne inú pesničku – môže za to imigrácia, multikulturalizmus a hlavne islam, keďže kresťania pre svoje náboženstvo nikoho nezabíjajú.

Charlie Hebdo je memento i pre Slovensko

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 08.01.2015

Keď som včera večer podával ruku francúzskemu veľvyslancovi a hovoril, že hodnoty slobody a ľudských práv, za ktoré jeho spoluobčania položili životy, budeme brániť aj naďalej, mal som na mysli aj našich lokálnych topiteľov mlynským kameňom a pastierov kultúry smrti. Náboženský fanatizmus je nebezpečenstvo, nie konkrétne náboženstvo.

Kde Berlusconi tlieska, tam Voltaire plače alebo česko-slovenská mediálna katastrofa

Blog Ľudské práva | Zolo Mikeš | 30.12.2014

Ak by som si mal vybrať udalosť uplynulých dvoch-troch rokov, ktorá najvýraznejšie deformovala slovenskú i českú spoločnosť najviac, je ňou ovládnutie médií politikmi a finančnými skupinami. Ide doslova o pohreb jednej ilúzie, ilúzie slobody prejavu ako výdobytku nežnej revolúcie temer presne v čase jej 25-eho výročia. Ilúzie, že zrušením vedúcej úlohy strany a jej vplyvu na médiá automaticky zabezpečíme existenciu médií slobodných a pluralitných. Opak je pravdou- situácia začína byť v istom smere horšia ako pred rokom 1989.

Keď SME o Palestíne klamali

Blog Ľudské práva | Kamil Kandalaft | 18.12.2014

Ľudia, ktorí poznajú situáciu v Palestíne, často poukazujú na to, že obraz o jej okupácii je cez západné médiá podávaný deformovane - v prospech jednej strany. To, čo vidia na obrazovkách či na stránkach novín, je v mnohých ohľadoch iná Palestína a iný Izrael, než poznajú. Slovenské médiá v tomto smere vykazujú zvlášť veľkú mieru ideologickej zaujatosti. Názorný príklad poskytol denník Sme 19. októbra, keď uverejnil správu (http://bit.ly/1zztA0j) s bombastickým titulkom Palestínsky prezident označil židov za stádo dobytka.

Naše dane končia v Luxemburgu

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 11.12.2014

Už pár týždňov sa v Európe intenzívne diskutuje o tzv. Lux Leaks, o uniknutých dokumentoch, na spôsob WikiLeaks, ktoré objasňujú, ako veľké korporácie krátia štáty na daniach. Efektívne. A perfektne legálne.

Biskupský hoax

Blog Ľudské práva | Andrej Lúčny | 04.12.2014

Odpustová slávnosť v kostole sv. Alžbety v Košiciach bola ozdobená kázňou biskupa Stolárika [1], ktorý na podporu referenda predniesol srdcervúci príbeh, vysielaný na Rádiu Vatikán. Šlo o nemeckú katolícku rodinu, ktorá odmietala, aby sa ich dcéra zúčastnila sexuálnej výchovy v škôlke, kde dokonca mali mať "kútik na intímne dotýkanie". Deti v škôlke! Výsledkom bolo, že otec tejto rodiny bol odsúdený na štyri mesiace do väzenia. Štyri mesiace, predstavte si! Ibaže by to nebola pravda.

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist