JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Blog Ľudské práva

Tí druhí

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 20.11.2014

Keby sme nepoznali históriu a keby nikto neanalyzoval význam politického diskurzu, teoreticky by nám mohlo byť jedno, čo ktorý vysoký politický predstaviteľ povie. Lenže my poznáme históriu a dokážeme doceniť schopnosti politického diskurzu premietnuť sa do praxe.

Rozhovor s ruskou právničkou: Do 2 rokov tu žiaden občiansky sektor nebude

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 13.11.2014

Inessa Sakhno je vyštudovaná právnička, pracuje v neziskovej organizácii, ktorá sa venuje boju proti diskriminácii. To, čo by v Európe bola seriózna úctyhodná práca a potenciálne sľubná kariéra však v súčasnom Rusku vyzerá inak.

Taliban dostal po frňáku

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 30.10.2014

Ak partička náboženských extrémistov terorizuje obyvateľstvo nejakej krajiny obvykle to prerastie do podoby, že je nevyhnutný vojenský zásah. Vďaka, že máme demokraciu, právny systém a Ústavný súd.

Noam Chomsky – prototyp konzistentného lingvistu

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 24.10.2014

Máloktorý autor je tak dlhodobo konzistentný vo svojej analýze a kritike mocenských systémov a mechanizmov ako Noam Chomsky. Zdá sa, že je nutné zdôrazniť, že Chomskeho politické názory priamo vychádzajú zo základných princípov jeho lingvistických názorov, čiže ešte aj v tomto je konzistentný. Chomskeho totiž necitujú len „wannabe“ ľavičiari.

Chyba nie je v Pente, chyba je v kapitalizme

Blog Ľudské práva | Zolo Mikeš | 17.10.2014

Vajatať nad tým, že či a nakoľko Penta ovládne denník SME je v dnešnej dobe "nezávislosti" médií pokrytecké a alibistické. Chyba nie je v Pente, chyba je v systéme. V systéme kapitalizmu, respektíve v jeho podobe, ktorý tu dnes máme.

Súdružské pozdravy z Ruska

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 09.10.2014

Radikálny politický akt smeruje svojim ohlasom v zásade do dvoch oblastí. Do reflexie a diskurzu. Pričom z povahy diskurzu vyplýva, že táto reflexia bude zneužitá na mocenské účely. To však neznamená, že politický akt stráca univerzálnu hodnotu. Vystúpenia Pussy Riot sú toho dôkazom.

Koniec vojny nie je mierom pre každého

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 25.09.2014

Prednedávnom vyšla právnikovi a politológovi Danielovi Šmihulovi nová a mimoriadne zaujímavá kniha "K otázkam medzinárodných vzťahov" v ktorej sa z rôznych uhlov zaoberá i otázkami ľudských práv v medzinárodnom kontexte. Napriek tomu, že zďaleka nie vo všetkom s autorom súhlasím, jedná sa o, v slovenskom prostredí, výnimočne kvalitný text, ktorý si zalúži pozornosť. Prinášame úryvok.

Chýbajúce interpretácie SNP

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 11.09.2014

Nevyjasnenosť pohľadu na Slovenské národné povstanie je v zásade mýtus. Na Slovensku sa vytvorila predstava, že panujú dva odlišné názory na existenciu Slovenského štátu a Slovenského národného povstania. Je však veľký rozdiel medzi odlišnosťou názorov a absenciou metodológie, ktorá je nutnou podmienkou vedy.

Zopár slov k heteroideológii

Blog Ľudské práva | Peter F. 'Rius Jílek | 09.09.2014

Keď niekto na začiatku dvadsiateho prvého storočia argumentuje Sodomou a Gomorou voči nárokom gejov a lesieb na inštitúciu manželstva a adopcie detí, Bibliu – samozrejme – nepochopil alebo ju vôbec nečítal, čo je pre drvivú väčšinu signatárov scestnej petície za vyhlásenie referenda parodujúceho demokratické hodnoty oveľa pravdepodobnejšie.

Kremeľ platí za manipuláciu online diskusií

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 28.08.2014

Prinášame pokračovanie textu o uniknutých dokumentoch, ktoré dokazujú, že ruská vláda plati za manipulácie online diskusii na západe.

Uniknuté dokumenty dokazujú, že ruská vláda platí za manipuláciu online diskusii

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 21.08.2014

Ruská kampaň, krorá ma za cieľ ovplyvňovanie medzinárodnej verejnej mienky o Rusku a anexii Ukrajiny, sa rozšírila na nábor a tréning nových kádrov, online trolov, ktorí majú za úlohu šíriť propagandu Kremľa v diskusiách pod článkami na najčítanejších amerických a európskych weboch.

Ambasáda USA opäť vymýva mozgy

Blog Ľudské práva | Zolo Mikeš | 31.07.2014

Už to začína. Ambasáda USA na Slovensku zrejme dostala z Washingtonu jasnú úlohu- presvedčiť Slovákov o výhodnosti zmluvy o zavedení zóny voľného obchodu (TTIP) medzi Spojenými štátmi a EÚ. Ambasáda však pri presadzovaní tejto priority úplne stráca aj zvyšky súdnosti.

Manning: Stroj na zahmlievanie vojny

Blog Ľudské práva | Chelsea Manning | 17.07.2014

Chelsea Manning píše z väzenia o armáde USA a slobode médií.

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist