JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Blog Ľudské práva

Nemecký štandard pre Slovensko očami makroekonóma

Blog Ľudské práva | Oliver Selecký | 03.07.2014

„Podporovať monopolných mýtnikov či prevádzkarov nízkymi daňami je ekonomický nezmysel. Nikam nemôžu odísť. Nikto im nekonkuruje. Nič neriskujú. Užívajú si bezpečnú rentu garantovanú štátom, na ktorú sa im všetci skladáme...Som presvedčený, že táto deľba zisku (prevádzkar-štát, teda my) nesmie byť v pomere nižšom ako 2:1, optimálne 1:1 pri monopoloch (pri oligopoloch minimálne 3:1, optimálne 2:1). “

Biznis viac ako ľudské práva?

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 26.06.2014

Prvý prezidentský "brebt" Andreja Kisku bol o ľudských právach a liste ôsmych MVO z iniciatívy Inštitútu ľudských práv (IĽP), aby ich spomínal na rokovaniach s predstaviteľmi krajín, ktoré ich systematicky porušujú.

Limity spojenectva a stredoeurópskej federácie

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 19.06.2014

AD: ČAS SNÍVAŤ VEĽKÉ SNY – O STREDOEURÓPSKEJ FEDERÁCII V doterajšej histórii sme mali možnosť hneď niekoľkokrát sa presvedčiť čo znamená pojem „spojenec“ z hľadiska reálnej politiky. Rovnako ako to, že diskurz miluje polarizáciu. Tá totiž zabezpečuje, že sa nikto nebude sústrediť na podstatu problému a preformulovanie diskurzu. Problémom je totiž vždy samotný diskurz.

Čas snívať veľké sny- o Stredoeurópskej federácii

Blog Ľudské práva | Zolo Mikeš | 12.06.2014

Agresia Ruska na Ukrajine rozdelila ľavičiarov nielen na Slovensku na dva tábory- proruský a protiruský. Ten proruský sa snaží svojich protivníkov diskriminovať ako nedostatočne ľavicových a zjednodušene povedané tvrdiť, že ak nie sú s putinovským Ruskom, tak sú za zachovanie status quo s USA a NATO. Ako súčasť toho protiruského tábora viem, že to nie je pravda. Viem totiž aj to, že je tu čas snívať veľké sny, sny o budúcnosti Strednej Európy bez Ruska, bez USA a bez NATO.

Analýza eurovolieb: koľko hlasov extrémisti vlastne dostali?

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 05.06.2014

Predminulý víkend si v Európskej Únii voliči ventilovali svoju melanchóliu, vyjadrujúc reálne aj imaginárne sťažnosti na politiky škrtov, imigráciu, nezamestanosť, EÚ ako celok alebo jej časť, euro, všadeprítomnosť korupcie, vlastné pocity dezilúzií, nespokojnosti, nerovnoprávnosti, rozčarovania a odcuzdenia. Niektorí volili antikapitalistickp ľavicu, ale nie toľkí a toľké ako tí a tie, ktoré vhodili hlas ultrapravičiarom s neonacistickým nádychom.

Homofóbia sa liečiť dá

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 29.05.2014

Dnes cirkevná definícia manželstva a rodiny v ústave, zajtra náboženstvo v inom zákone, pozajtra súdime podľa biblie, alebo šaríje?

Svet bez znásilnení počas vojen máme na dosah

Blog Ľudské práva | Zainab Hawa Bangura | 15.05.2014

Sexuálne násilie počas konfliktov je zahalené mýtmi, tajomstvom a stigmami. Asi najnesprávnejšou interpretáciou je, že tieto zločiny patria do dávnej minulosti, a že v súčasnosti, kedy sa vojny vedú vyspelou technikou, sa znásilňovanie už dávno nepoužíva ako zbraň masového ničenia. V skutočnosti je toto tvrdenie veľmi ďaleko od reality.

Kam ten svet speje?

Blog Ľudské práva | Sodomský Paškvil | 12.05.2014

Našli sme v Inboxe:

Depolitizovaná volebná kampaň

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 09.05.2014

Ak prezidentské voľby na Slovensku môžeme považovať za totálnu rezignáciu na politické témy, vnímanie verejného priestoru či možno zmysel samotných volieb, ako potom vyhodnotíme voľby do európskeho parlamentu?

Rusko, LGBT a ľudské práva: ani po Ukrajine sa nás netýka?

Blog Ľudské práva | Sabina Šimková | 30.04.2014

Rusko alebo Ruská federácia je demokratický federálny štát, ktorý prijal zákon zakazujúci propagáciu homosexuality. Demokratický štát má zabezpečiť rovnaký prístup a práva všetkým menšinám a občan má právo vyjadriť svoju orientáciu. Otázkou potom je, prečo v Rusku je toto právo občanom odoberané.

Právo na priaznivé životné prostredie

Blog Ľudské práva | Marek Ondra | 29.04.2014

Právo na priaznivé životné prostredie je ľudským právom tzv. tretej generácie. Je v skupine práv presahujúce nielen hranice štátov či kontinentov, ale týka sa globálneho problému. Položme si otázku: existuje na svete ešte vôbec nejaké priaznivé životné prostredie? Je na Zemi miesto, kde sa neprejavilo žiadne znečistenie? Nie, nie je.

Vyjadrenie k zmene môjho mena

Blog Ľudské práva | Chelsea Manning | 25.04.2014

Dnes je naozaj vzrušujúci deň. Sudca v štáte Kansas oficiálne nariadil zmeniť moje meno z “Bradley Edward Manning” na “Chelsea Elizabeth Manning." Mesiace som pracovala na tejto zmene a čakala celé roky.

Tolerancia nestačí

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 24.04.2014

„... dnes máme tendenciu domnievať sa, že keď k praktikám vedúcim k získavaniu slasti dochádza pri dvoch partneroch rovnakého pohlavia, vychádzajú z určitej túžby, ktorá má špecifickú štruktúru; pripúšťame však – pokiaľ sme tolerantní -, že to nie je dôvod na to, aby sme ich podrobovali nejakej morálke a už vôbec nie nejakej legislatíve, ktorá by sa líšila od tej, ktorá je spoločná pre všetkých.“

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist