JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Blog Ľudské práva

Nebezpečné nádeje

Blog Ľudské práva | Veronika Labudíková | 23.04.2014

„Anne?“ zachripel spod trosiek malý Muhámadí. Pokúsil sa pohnúť rúčkou, ale skotúľali sa naňho iba ďalšie malé kamienky. Pokúšal sa nájsť svoju matku ukrytú niekde pod troskami ich domu. Malými hnedými očkami pozeral všade naokolo, ale nič nevidel. Všade sa lenivo prevaľovali iba kúdole dusivého prachu, ktorý mu napĺňal pľúca. Celý sa triasol a na ručičke cítil teplú krv. Nikde nebolo ani kúska svetla, slnko akoby sa schovalo a malému Muhámadíovi nebolo dovolené hriať sa viac v jeho teplých lúčoch.

Rozhovor s E. Snowdenom: totálne sledovanie všetkých na celom svete

Blog Ľudské práva | redakcia | 27.03.2014

Prinášame preklad rozhovoru, ktorý prednedávnom poskytol Edward Snowden nemeckej verejno-právnej televízií. Tento rozhovor sa neobjavil v žiadnom inom médiu v Čechách ani na Slovensku.

Mileniálny pícaro -Pamiatke Brandona Teenu (1972 – 1993)

Blog Ľudské práva | Peter F. 'Rius Jílek | 21.03.2014

Už vôbec fakt, že vstupná kniha na Slovensku z medzinárodnej edície Sto slovanských románov patrí slovinskej spisovateľke Suzane Tratnik, rozbíja všeobecne prijímaný pohľad domácej čitateľskej verejnosti na pojem slovanská literatúra, ktorý sa asociuje najmä s romantickými ideami všeslovanskej vzájomnosti a ruskou klasikou.

Stop fašizmu!

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 20.03.2014

Príhovor programovej riaditeľky Inštitútu ľudských práv (IĽP) Aleny Krempaskej na sobotňajšom zhromaždení Spoločne prot fašizmu / Antifašistický pochod mestom. IĽP participoval, už tradične, na tomto podujatí.

Prečo by konzervatívci mali podporovať "homo" manželstvá

Blog Ľudské práva | Michal Lipták | 06.03.2014

V dojemnej chvíli vzájomnej lásky a porozumenia sa SMER s KDH spojili a dohodli sa, že diskriminácia homosexuálov by mala byť zakotvená priamo v Ústave. Obaja sa tým spreneverili tomu, čo by mali zastávať. U SMERu to tak neprekvapuje, pretože aj keď ľavicovosť hlása na billboardoch, v skutočnosti funguje ako kapitalistická korporácia. Pre úplnosť však treba uviesť, že súčasťou modernej ľavicovej politiky určite nie je odpor proti progresívnym, modernistickým snahám o rozvoj ľudských práv a potláčanie práv menšín. KDH sa však tiež spreneveruje konzervatívnym hodnotám. Ani u nich to pravdaže neprekvapuje, pri ich mentálnej výbave sú síce schopní dogmaticky opakovať frázy, ale pochopiť zmysel tradície a spoločenských inštitútov už nie. Je však dobré vysvetliť si, v čom spočíva ich omyl.

Kultúra smrti?

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 27.02.2014

Keď slovenskí biskupi poslali pred Vianocami do kostolov na povinné čítanie list plný nenávisti, zloby a klamstiev, myslel som si o nich niečo zlé. Myslel som si, že chcú zakryť svoje prúsery ako podozrenie z prania špinavých peňazí arcibiskupom Sokolom, odvolávanie a mediálne naťahovačky s jeho nasledovníkom a zvaliť všetky problémy sveta na gejov a lesby. „Vďaka“ holokaustu to už totiž nejde na židov. Mýlil som sa, bola to hlboká sebareflexia.

Bojkot Soči?

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 13.02.2014

Nezmyselná otázka v tejto chvíli? Rovnako nezmyselná ako tvrdenie, že politika na olympiádu nepatrí. Áno nepatrí, asi ako komercia.

Chránime ich, chránia nás

Blog Ľudské práva | Zuzana Pallová | 10.02.2014

„Tisícky rómskych detí na Slovensku začínajú školský rok v oddelených triedach a školách. Napríklad základná škola v Levoči zriadila oddelené triedy pre prvákov ešte minulý rok. Amnesty International poznamenala, že napriek kritike rodičov škola segregáciu žiakov podľa farby pleti nezrušila a podobné rozdelenie existuje aj v ďalších triedach.“ Tento úryvok z agentúrnej správy je jeden z mnohých, ktoré si môžete na internete či v novinách prečítať.

Renesancia kolonializmu?

Blog Ľudské práva | Marek Engeľ | 07.02.2014

Dosť často sa v médiách stretávame s témou porušovania ľudských práv rôznych menšín a marginalizovaných skupín. Či už ide o etnické a národnostné menšiny, ktoré si chcú zachovať svoju kultúru, alebo o sexuálne menšiny, ktoré chcú uznanie „netradičných“ sobášov, väčšinou si tieto správy prečítame a nad ľudskoprávnou stránkou veci sa ani nepozastavíme.

Univerzalizmus alebo politika identity

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 06.02.2014

Európa sa vracia späť a súbor oblastí, kde sa tak deje, sa postupne rozširuje. Hoci postupné odbúravanie sociálneho štátu je pomerne silný signifikant regresu, skutočný návrat späť spočíva v otváraní bojových polí, ktoré by ešte pred desaťročím ostali posvätne nepriepustné.

Kam naše oči zrejme nedovidia

Blog Ľudské práva | Ivar Smaho | 05.02.2014

Subsaharská Afrika je najzaostalejším regiónom na Zemi. V extrémnej chudobe tu žije v absolútnych číslach 330 miliónov ľudí, teda polovica z populácie v tejto oblasti a hladom trpí vyše 200 miliónov, čo je 40 násobok obyvateľstva Slovenskej republiky. Navyše je tento región zmietaný ozbrojenými konfliktami a väčšinou tu vládnu autokratické diktátorské režimy. Najsmutnejšie však na celej veci je, že je v totálnom nezáujme zahraničia a médií, ktoré závažnú situáciu v mnohých štátoch ignorujú a  my na Slovensku máme len obmedzené možnosti dozvedieť sa o tom, čo sa tam deje.

Sú ľudské práva prirodzené?

Blog Ľudské práva | Alexandra Zibrinová | 30.01.2014

... alebo sú iba akýmsi sociálno-politickým konštruktom? Alebo sú prirodzené iba niektoré? Prečo by mali byť univerzálne, platiť vždy, všade a pre každého? Existujú situácie, kedy by sa od ich dodržiavania mohlo upustiť? Majú vlády právo vybrať si a dodržiavať iba tie, ktoré sa im „páčia"? Sú a mali by byť ľudské práva ovplyvnené kultúrou? Platí pri nich „Aký kraj, taký mrav"?

Rozhovor: Occupy Wall Street zmenilo hnev a frustráciu

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 23.01.2014

Justin Wedes je učiteľ a aktivista žijúci v Brooklyne. Venuje sa vzdelávaniu detí z nízkopríjmových rodín, ktoré častonedokončia ani základnú školu. Je zakladajúcim členom New York City General Assembly, ktorá stála na začiatku hnutia Occupy Wall Street. Sám seba označuje za “aktivistu sociálnej spravodlivosti”. V Bratislave vystúpil na Stredoeurópskom fóre 2013 v paneli “Dajte šancu občanovi”.

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist