JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Blog Ľudské práva

Nehasíme, (iba) čo nás nepáli?

Blog Ľudské práva | Alexandra Zibrinová | 16.01.2014

Asi najznámejším príkladom porušovania práva na vhodné pracovné podmienky je továreň Foxconn v Číne. Foxconn vyrába komponenty i do (aj na Slovensku veľmi populárnych) ajfónov. Okrem toho si za vytvorenie "príjemného a stimulujúceho" prostredia pre svojich zamestnancov vyslúžil aj celosvetovú popularitu. V tomto pracovnom tábore sa o samovraždu za posledné 3 roky pokúsilo skoro 30 pracovníkov vo veku okolo 20 rokov, väčšina pokusov bola úspešná.

Šaron vojnový zločinec

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 13.01.2014

V sobotu sa stala smutná udalosť, zomrel generál a bývalý premiér Ariel Šaron. Skôr ako (sme) ho stihli postaviť pred súd. Mainstream je plný bilancovania jeho kariéry, dovoľte mi, aby som vám ho priblížil ako vojnového zločinca.

Prvý raz a na výbornú

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 09.01.2014

Dnes netreba hľadať dlho, aby človek prepadol skepse. Ak je to niečo slovenské a spojené s ľudskými právami, ani nehovoriac. Ešte do toho zopár generalizácií o mládeži a je to na povraz, alebo, žeby nie?

Nehľadajme rozdiely, ale to čo nás spája

Blog Ľudské práva | Dominika Štoberová | 08.01.2014

Homosexualita. Toľkokrát skloňované slovo. Zo všadiaľ ho počujeme, každý ho rozoberá a hrá sa na odborníka. Čo vlastne je homosexualita?

Žena nie je tovar ani darček

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 02.01.2014

Cez víkend sa v Bratislave objavili zmeny na reklamách. Mladú ženu, ktorá sa posledný mesiac vyskytovala na takmer každej zastávke MHD iba v podprsenke, aktivisti a aktivistky "obliekli". Pribudol zimný sveter, čiapka s brmbolcom a do ruky jej umiestnili symbol "women power". Je to dielo aktivistov a aktivistiek podporujúcich IĽP.

Rok ľudských práv

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 31.12.2013

Koncom roka vládne všeobecná tendencia rekapitulovať, ja však cítim potrebu ďakovať.

Vianočná amnestia

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 23.12.2013

Prezident Putin má ku koncoročným amnestiám asi afinitu. Veď prezidentom sa stal po silverstrovskom abdikovaní do vodky naloženého Jeľcina. Putinovou prvou, a nepochybne tou, ktorá ho tam dostala, aktivitou bolo Jeľcina amnestovať.

Keď práca oslobodzuje...

Blog Ľudské práva | Dominik Holíček | 20.12.2013

Čo budete dnes robiť? Ešte neviete? Tak to máte asi trochu viac voľného času ako ľudia, ktorí sa podieľali napríklad aj na výrobe vášho smartfónu. Tí presne vedia čo budú robiť najbližších 10, 30 možno 50 rokov. Každý deň.

Estrela: hanba v Deň ľudských práv

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 19.12.2013

Iba sedem hlasov chýbalo na to aby Estrela, teda správa o sexuálnych a reprodukčných právach nemusela byť stiahnutá z rokovania Európskeho parlamentu. Žiaľ nenašli sa a to práve v Deň ľudských práv. Väčšiu hanbu si EU práve v dobe keď je jej budúcnosť neistá, no zároveň je pre mnohých, napr. na Ukrajine, stále nositeľkou civilizačných a kultúrnych ideálov a nádejou asi ani urobiť nemohla.

Mám právo na vzdelanie!

Blog Ľudské práva | Jana Sláviková | 19.12.2013

„Mám právo na vzdelanie. Mám právo hrať sa, spievať. Mám právo hovoriť...“ Toto boli slová žiačky, ktorej jej odvaha zmenila život. Väčšine sa ľudí po prečítaní týchto viet nezdá byť nič zvláštne. A majú pravdu. Pre nás, ľudí ktorý žijeme v krajine v ktorej právo na vzdelanie sa považuje za samozrejmosť, to nie je žiadna výnimka.

OdporUkrajina

Blog Ľudské práva | Andrea Mochorovska | 18.12.2013

Hladovka. Už asi dvadsiata siedma a stále to nestačí. Vychudnutá, úboho vyzerajúca žena pošepky zanadáva, vypne televízor a neprítomným pohľadom sleduje svoj odraz v zrkadle. Charizma, ktorá kedysi vyžarovala z iskrivých hnedých očí, je dávno preč. Nádherný vrkoč vystriedala neatraktívna plešina a na tvári jej denne pribúdajú vrásky. Kde sa stala chyba?

Invázia USA do Iraku

Blog Ľudské práva | Martin Kyselica | 17.12.2013

Vo štvrtok 20. marca 2003 zaútočili vojská Spojených štátov Amerických na čele s prezidentom Georgom Bushom na Irak a tým rozpútali vojnu. Stalo sa tak presne o 03:35 nášho času. Vojnu v Iraku, ktorú Američania pripravovali už dlhší čas, nazvali Iracká sloboda.

Zdroje ekonomických, sociálnych a kultúrnych práv v rámci Listiny základných ľudských práv

Blog Ľudské práva | Ján Mazúr | 17.12.2013

Prvé formulácie ekonomických sociálnych a kultúrnych práv možno badať už vo VDĽP, hoci vtedajší ZSSR, ktorý sa pokúšal o zásadnejšie uchopenie týchto práv deklaráciou, nedosiahol svoj cieľ.

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist