JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Blog Ľudské práva

Guantánamo

Blog Ľudské práva | Filip Šuran | 16.12.2013

Auto, maskovaní muži, úder do zátylku, pád na zem, prebudenie s páskou na očiach, putami, zarezávajúcimi sa vám do rúk a nôh. Dezorientácia, strach. Strach nie o seba, ale o rodinu-o deti a manželku. Do miestnosti vstupuje muž a bez akýchkoľvek otázok vás bije. Keď už nevládze, prichádza ďalší.

Čo všetko sa skrýva za vaším iPhonom

Blog Ľudské práva | Jakub Molčan | 15.12.2013

„Made in China“ - Tento nápis nájdeme na množstve tovarov, počnúc hračkami, cez oblečenie až po elektroniku. Každý z nás to pozná, každý z nás má niečo „Made in China“, no aj tak mnohí ani len netušia, ako vlastne ich notebook, tablet, či ich nový iPhone (ktorý si kúpili, aby boli „in“) vznikol.

Konflikt medzi svetom židov a arabov

Blog Ľudské práva | Kristína Ždiňaková | 14.12.2013

Každý sa už aspoň raz v živote zamyslel nad nezdolateľnosťou Berlínskeho múru. No predstavte si, že by existovala stena dvakrát vyššia než tá, ktorá rozdeľovala Nemecko, bola by obohnaná ostnatými drôtmi, elektrickými senzormi, strážnymi vežami, terminálnymi snímačmi a videokamerami, ktorá by rozdeľovala dva hrdé národy. Nie, to nie je sci-fi. To je realita života na Izraelsko - Palestínkych hraniciach.

Olympiáda na zamyslenie

Blog Ľudské práva | Adam Kollár | 13.12.2013

Už len niekoľko týždňov nás delí od vrcholu športovej sezóny – olympijských hier. Je to čas, kedy sa v drvivej väčšine ľudí prebudí športový duch a z nepriateľov sa stanú kamaráti, len aby mohli spoločne fandiť svojmu štátu a podporovať svojich športovcov.

Stane sa Tibet slobodným štátom?

Blog Ľudské práva | Ľuboš Cudziš | 12.12.2013

Všetko sa začalo, keď 1. októbra 1949 komunistická strana na čele s Mao Ce-tungom vyhlásila založenie Čínskej ľudovej republiky. Po stabilizovaní situácie v krajine nová moc deklarovala svoj zámer, a to „mierovo oslobodiť“ okrajové územia Číny: ostrovy Chaj-nan, Tchaj-wan a nečínskym obyvateľstvom osídlené regióny Sin-ťiang a Tibet.

Je európske hovädo cennejšie než európsky občan?

Blog Ľudské práva | Zolo Mikeš | 12.12.2013

Úspech SPD, ktorá dosiahla zavedenie minimálnej mzdy vo výške 8,50 eura v Nemecku, by mal byť inšpiráciou pre všetky sociálnodemokratické strany v celej Európe. Ak totiž platí, že EÚ je spoločenstvom štátov vyznávajúcim rovnaké hodnoty, tak by občan  v každom štáte spoločenstva mal mať možnosť dosiahnuť prostredníctvom práce na rovnakú minimálnu životnú úroveň. Požiadavka rovnakej minimálnej mzdy je preto absolútne oprávnená- najprv v EÚ, ale nielen v EÚ.

Práva detí

Blog Ľudské práva | Dominik Drábik | 11.12.2013

Rozhodol som sa venovať pár myšlienok právam detí. Prečo? Práva detí sú rovnako dôležité ako práva iných. Najhoršie na tom je, že pri porušovaní práv detí si dospelí myslia, že konajú v najlepšom záujme dieťaťa.

Keď Mandela nebol spasiteľom

Blog Ľudské práva | Alain Gresh | 11.12.2013

Vlády po celom svete, ktoré dnes oficiálne vzdávajú úctu Nelsonovi Mandelovi, ho kedysi nazývali teroristom a spolupracovali s režimom apartheidu v Južnej Afrike.

Čo nás po ľudských právach!?

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 10.12.2013

Dnes je „zasa“ 10. december, Deň ľudských práv, ale mňa už prestáva baviť oslavovať. Nie preto, že by som si nevážil prácu ľudí, ktorí stáli za Všeobecnou deklaráciou ľudských práv alebo nebodaj nepovažoval jej text za jeden z najvznešenejších výsledkov civilizácie. To vôbec nie, oslavovať ich a nás sú dve odlišné veci. A my teda nemáme čo oslavovať.

Právne či mravné normy?

Blog Ľudské práva | Alexandra Rychtarčíková | 10.12.2013

Právo či mravnosť? Dva regulátory našej spoločnosti, ktoré sa vyznačujú miernymi rozdielmi. Právne normy sú pravidlá, základ spravodlivosti. Ak ich porušíme, zväčša nás čaká trest. Naopak tie mravné, morálka, za jadro pokladajú ľudskosť a teda len teoreticky bez trestov popisujú správanie.

Žijeme naozaj v tolerantnom svete bez diskriminácie?

Blog Ľudské práva | Roman Sekej | 09.12.2013

Diskriminácia, diskriminovaní… toto slovo, vrátane všetkých jeho variácií, sa na nás valí z každej strany, no i tak sa sa zdá, ako keby sa z toho slova stával iba prázdny pojem. Pojem, ktorý sa stal verejným tajomstvom, či akýmsi tabu, o ktorom sa verejne nehovorí, no i tak vieme, že je, bohužiaľ, súčasťou nášho každodenného života a dotýka sa každého aspektu našej súčasnej spoločnosti. Ale čo to vlastne znamená diskriminácia?

Krvavé darčeky pod stromček?

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 05.12.2013

Koľko z vás počulo o minerále zvanom koltán? Ani neodpovedajte, skúste radšej na toto: tušíte, že ho každodenne nosíte so sebou takmer všade, a že je na jeho ťažbe postavená vojna, ktorá stála život už viac ako 5 miliónov ľudí?

Hanbím sa Banskobystričania!

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 24.11.2013

Hanbím sa, ale nie za voličov, ale za to, že sme nedokázali postaviť alternatívu ku skorumpovanému a zdiskreditovanému establišmentu.

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist