JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Svet bez znásilnení počas vojen máme na dosah

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Zainab Hawa Bangura | 15.05.2014

_ma_small

Sexuálne násilie počas konfliktov je zahalené mýtmi, tajomstvom a stigmami. Asi najnesprávnejšou interpretáciou je, že tieto zločiny patria do dávnej minulosti, a že v súčasnosti, kedy sa vojny vedú vyspelou technikou, sa znásilňovanie už dávno nepoužíva ako zbraň masového ničenia. V skutočnosti je toto tvrdenie veľmi ďaleko od reality.

Pocity hanby a poškvrny bránia mnohým z tých, čo prežili, aby znásilnenie alebo iné sexuálne násilie oznámili. Odhaduje sa, že len za posledné dve desaťročia bolo počas občianskej vojny v Sierra Leone znásilnených až 60 000 civilistov, počas konfliktu v Libérii 65 000 osôb, počas bojov v Bosne 50 000 a počas genocídy v Rwande viac ako 200 000. Tieto údaje nie sú len abstraktnými číslami - za každým jedným útokom sa skrýva konkrétny človek so svojím príbehom, rodinou a otrasenou komunitou. Tieto komunity sa možno nikdy nespamätajú z brutality, ktorú prežili, ak budú ich potreby ignorované.

Znásilnenia pošpinili naše kolektívne svedomie, sú škvrnou, ktorá sa znásobuje každým ďalším znásilnením spáchaným v rámci prebiehajúcich konfliktov v Stredoafrickej republike, Konžskej demokratickej republike (KDR), Mali, Mjanmarsku, Južnom Sudáne, Sudáne a Sýrii.

Tohtoročná správa OSN o sexuálnom násilí počas konfliktov dokumentuje otrasné zločiny odohrávajúce sa počas konfliktov na celom svete. Zachytáva znásilnenia jednotlivcami a skupinovými gangmi počas domových prehliadok, vyšetrovania a v utečeneckých táboroch. Zaznamenáva sexuálne násilie používané strategicky na dosiahnutie násilného vysídlenia civilistov zo sporných území a pozemkov s veľkou hodnotou, bohatých na nerasty a ďalšie prírodné zdroje. Opisuje obete, novinárov a aktivistov žijúcich v strachu z odvety a prenasledovania, pretože sa odvážili ozvať. Opisuje tragédiu tých, čo prežili, ako im chýbajú služby, ktoré potrebujú opätovne vybudovať vo svojich životoch. Uvádza taktiež zoznam 34 ozbrojených skupín, ktoré sú na základe dôveryhodných zdrojov podozrivé z páchania takýchto zločinov.

Správa je zoznamom až neuveriteľnej krutosti, presvitajú z nej však aj záblesky nádeje.

Na medzinárodnej scéne sa momentálne nepopierateľne nazhromaždila politická vôľa riešiť túto tému. Najdôležitejšie zmeny sa však dejú na národnej úrovni, kde sa robia konkrétne kroky na zabránenie týmto ohavným činom.

Mnohé z krajín nachádzajúcich sa v konflikte alebo v období po konflikte dnes chcú uznať hrôzy páchané voči ich vlastnému ľudu, a to aj ak boli spáchané vládnymi bezpečnostnými silami. Niektoré vlády prechádzajú k aktívnym krokom. V KDR je stíhaný čoraz väčší počet podozrivých páchateľov vrátane členov národných bezpečnostných síl. Na riešenie trestných činov sexuálneho násilia boli vytvorené špeciálne policajné jednotky, pričom prezident oznámil svoj úmysel vymenovať osobitného predstaviteľa iba pre túto otázku.

V Somálsku, kde sú obete znásilnenia a novinári väznení za oznamovanie a písanie o týchto zločinoch, sa prezident zaviazal vytvoriť špecializovanú trestnú jednotku a špecializovanú kliniku, ktoré sa budú zaoberať prípadmi sexuálneho násilia.

V OSN postupne začíname vidieť výsledky vývoja politiky, školení a intenzívneho zapájania sa do tejto otázky. Počet dohôd o prímerí zahŕňajúcich klauzulu o sexuálnom násilí v konfliktoch sa viac ako zdvojnásobil. Mierové sily v KDR a Darfure konzultujú s miestnymi ženskými skupinami a poskytujú ozbrojené sprievody ženám, ktoré idú zbierať drevo na kúrenie alebo idú na trhovisko. Skupina expertov OSN pre právny poriadok a sexuálne násilie počas konfliktov pracuje s vládami Kolumbie, Pobrežia Slonoviny, KDR, Guiney, Somálska a Južného Sudánu na posilnení celého systému spravodlivosti s cieľom zabezpečiť vzatie páchateľov na zodpovednosť a zaistenie spravodlivosti pre tých, čo prežili.

Ale najdôležitejšími partnermi v tejto koalícii sú miestne a medzinárodné organizácie v danej oblasti, novinári, aktivisti a tradiční, náboženskí a komunitní lídri, ktorí sa starajú o tých, čo prežili a ktorí menia deštruktívne vnímanie a zvyky a žiadajú opatrenia od svojich vlád a medzinárodného spoločenstva.

Hoci sú to len malé kroky tým správnym smerom, nesú so sebou aj prísľub niečoho väčšieho. Ešte len pred pár rokmi bolo sexuálne násilie považované za neodvratný vedľajší produkt vojny, nešťastné vedľajšie škody spôsobené konfliktom. Teraz po rokoch sústredeného úsilia začalo medzinárodné spoločenstvo akceptovať znásilnenie počas vojnových konfliktov ako hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť, ktorú je možné odstrániť raz a navždy.

Táto zmena v myslení je dôležitá nielen pre tých, ktorí prežili, ich rodiny a komunity, ale rovnako je aj nevyhnutným predpokladom pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Sexuálne násilie podnecuje vysídľovanie, chudobu a nedostatočný pocit bezpečia a môže uvrhnúť komunity do nekonečného bludného kruhu konfliktov a odviet.

Budovanie a udržiavanie politickej vôle odpovedať na tieto zločiny a ich premenenie na konkrétne kroky, je náročná úloha. Tohtoročná správa OSN nielenže ilustruje mnohé výzvy, ktorým pri odstraňovaní sexuálneho násilia ako nástroja a dedičstva vojny čelíme, ale zároveň zdôrazňuje fakt, že v tejto práci robíme pokroky. Hoci budeme potrebovať medzinárodnú spoluprácu a záväzky národných vlád, už teraz vieme, že svet bez vojnového sexuálneho násilia máme na dosah.

Autorka je námestníčkou generálneho tajomníka OSN a osobitnou predstaviteľkou generálneho tajomníka OSN pre sexuálne násilie počas konfliktov.

www.un.org/sexualviolenceinconflict

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 93 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist