JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Taliban dostal po frňáku

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 30.10.2014

_ma_small

Ak partička náboženských extrémistov terorizuje obyvateľstvo nejakej krajiny obvykle to prerastie do podoby, že je nevyhnutný vojenský zásah. Vďaka, že máme demokraciu, právny systém a Ústavný súd.

Rozhodnutie o protiústavnosti otázky z petície za referendum o homosexuáloch (neklamme si, že to má niečo spoločné s ochranou rodiny) je nepochybne krok správnym smerom. Konkrétne k postupnému zrovnoprávneniu LGBT menšiny. Výrok, že otázka o zákaze registrovaných partnerstiev je protiústavná znamená že zákonné uznanie spolužitia dvoch osôb (i rovnakého pohlavia) je i na Slovensku ľudským právom. Alebo si niekto naozaj myslí, že sa to týka daní, odvodov a štátneho rozpočtu?

Nestalo sa nič menšie, ako že sme sa posunuli zasa o krok bližšie k realizácií základného ideálu ľudských práv, a to aby platili pre všetkých a všetky rovnako. Ústavný súd svojím rozhodnutím síce odobril 3 otázky, no všetkým racionálne uvažujúcim ľuďom je jasné, že práve otázka o registrovaných partnerstvách bola pre slovenských ultrakonzervatívcov, ľudovo prezývaných i Taliban, najpodstatnejšia a jediná mohla mať reálne dôsledky. Hra na šetrenie a spájanie s komunálnymi voľbami s ktorými referendum nemá nič spoločné našťastie predpisovačom ako máme žiť tiež nevyšla. Či referendum iba s 3 otázkami byť môže sa právnici zďaleka nezhodujú.

Petícia k referendu obsahuje výzvu na obmedzenie ľudských práv (povedal súd) a to zo zákona obsahovať nemôže. Fakt, že petícia takto zákon porušuje "len" v jednej zo štyroch otázok je irelevantný, nakoľko zákon nijako nešpecifikuje, v akej miere nemôže ísť o výzvy k obmedzeniu práv. Je teda legitímne tvrdiť, že petícia ako celok môže byť považovaná za neplatnú, lebo vyzýva k obmedzovaniu ľudských práv. Podľa takejto interpretácie by prezident dokonca referendum vypísať nemohol.

Patrne tak však spraví, aby ho niekto náhodou nepovažoval za liberála. Šanca na úspech je však malá, ale nie preto, že sa sily zla spojili proti bojovníkom za krásne a šťastné rodiny na bielych koňoch, ale kvôli ich vlastnej arogancii a hlúposti. Konkrétne prezentovanej úrovňou 3 otázok, ktoré ostali. Ich jazyk je plný negatívnych emócií, manipulatívny a  pohŕdavý nie len voči menšinám, ale i voči ľuďom na ktorých názor sa vraj petičníci pýtajú. Občania a občianky sa sami rozhodnú, či im stojí za to na takto položené otázky odpovedať, alebo nie.

Nehlasovať v referende totiž, na rozdiel od volieb, naozaj znamená protest, vďaka potrebnému 50% kvóru. Ak by povedzme v parlamentných voľbách prišiel hlasovať čo i len jeden človek a volil sám seba, tak vyhrá voľby. Nehlasovať vo voľbách naozaj znamená, že rozhodne niekto iný. Zdržanie sa hlasovania v referende je však ako legitímna forma odporu, tak i realistický mechanizmus vyjadrenia názoru na jeho obsah. Tí a tie čo ostanú doma a referenda sa nezúčastnia, tak povedia nie snahám zavádzať náboženský fundamentalizmus do zákonodarstva krajiny.

Foto: http://www.facebook.com/ludskeprava

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 439 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist