Výstava v átriu
Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.
Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...
[Štefan Domonkos]
Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...
[Joachim Becker]
Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...
[Peter Weisenbacher]
Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 23.12.2013
Prezident Putin má ku koncoročným amnestiám asi afinitu. Veď prezidentom sa stal po silverstrovskom abdikovaní do vodky naloženého Jeľcina. Putinovou prvou, a nepochybne tou, ktorá ho tam dostala, aktivitou bolo Jeľcina amnestovať.
Marya Alyokhina a Nadežda Tolokonniková z Pussy Riot boli prepustené z väzenia na základe amnestie len niečo menej ako dva mesiace pred ukončením výkonu trestu. Nepochybne teda šlo hlavne o snahu vylepšiť si renomé pred blížiacou sa zimnou olympiádou. Asi by nebolo elegantné mať prominentných väzňov, ktorých minimálne na západe považujú za politických. V prípade Michaila Chodorkovského sa mi totiž nejako ťažko verí, že ku svojim miliardám prišiel čestne, alebo aspoň legálne. O neho však nejde, dnes je už oproti Pussy Riot bezvýznamný.
Členky Pussy Riot sa po prepusteni z väzenia vyjadrili, že pobyt a životné a pracovné podmienky v pracovných táboroch ich presvedčili o zmysluplnosti ich boja za ľudské práva. Chcú bojovať za ľudské práva uväznených v ruských väzniciach. Prezident Putin si teda krásne sám vychováva opozíciu. Nakoľko budú efektívne sa uvidí, v tejto chvíli však netreba zabudnúť na jednu dôležitú vec.
Jediný dôvod prečo boli amnestované, prečo vôbec Naďa, ktorá držala hladovku ostala na žive je fakt, že sa o ne zaujímali medzinárodné médiá a verejnosť. Jediným dôvodom prečo sa o to zaujímali tí a tie, alebo prečo o tom vôbec vedeli je zasa fakt, že ľudsko-právni aktivisti/ky o nich informovali, zbierali podpisy, organizovali demonštrácie, happeningy, obliekali sochy a čojaviemčovšetko ešte. Nemôžeme uveriť zdaniu, že v ruských väzniciach neostali desiatky, možno stovky iných väzňov a väzenkýň svedomia. Len o nich nevieme. Ak sú teda ešte na žive pravda.
Ani tieto fakty nič neuberajú na radosti z toho, že tieto dve odvážne, mladé ženy, obe matky maloletých detí budú na vianoce so svojimi rodinami. Nepochybne boli prepustené i kvôli medzinárodnému tlaku do ktorého sa zapojilo i Slovensko z viac ako 1000 podpismi, ktoré som osobne odovzdal zástupcovi ruského veľvyslanca. Netreba však zabúdať na fakt, že amnestia nie je náhrada za spravodlivý súd a že tri členky Pussy Riot (tretia bola prepustená už skôr) boli väznené za kritiku prezidenta Putina a na jeho stranu napojených cirkevných bossov. Amnestiou by sa však mohol inšpirovať i prezident Obama a prepustiť Bradley (Chelsea) Manning, protiprávne zadržiavaných na Guantáname a zastaviť prenasledovanie Juliana Assangea a Edwarda Snowdena.
Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872
Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.
Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist