JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Vyjadrenie Edwarda Snowdena pre ľudsko-právne organizácie

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Edward Snowden | 19.07.2013

_ma_small

Dobrý deň. Volám sa Ed Snowden. Pred niečo vyše mesiacom som mal rodinu, svoj domov v raji a žil som si komfortný život. Tiež som mohol bez akýchkoľvek zvláštnych povolení vyhľadávať, získavať a čítať vaše správy. Správy od hocikoho a kedykoľvek. To je moc meniť osudy ľudí.

Je to tiež vážne porušenie zákona. Štvrtý a piaty dodatok k ústave mojej krajiny, článok 12 Všeobecnej deklarácie ľudských práv ako aj množstvo stanov a dohôd zakazujú takéto systémy súvislého, všetko prestupujúceho sledovania. Hoci americká ústava označuje tieto programy za nezákonné, vláda mojej krajiny tvrdí, že tajné súdne uznesenia, ktoré svet nesmie vidieť, vraj určitým spôsobom legitimizujú nezákonnú vec. Tieto uznesenia jednoducho porušujú najzákladnejšie poňatie spravodlivosti – že spravodlivosť treba vidieť, aby sa mohla vykonávať. Nemôžeme použiť tajný zákon, aby sme zmenili nemorálne na morálne.“

(Snowden naráža na argumentáciu vlády USA, ktorá deklaruje, že sledovací program PRISM je legálny podľa vyjadrenia súdu, ktoré vraj ale nesmie zverejniť - pozn. prekl.)

„Verím v princíp, ktorý bol vyhlásený v Norimbergu v roku 1945: "Jednotlivcov zaväzujú nadnárodné povinnosti, ktoré presahujú ich národnú povinnosť poslušnosti. Preto sú jednotliví občania povinní porušiť domáce zákony, aby predišli zločinom proti mieru a ľudskosti."

V súlade s týmto som urobil to, čo som považoval za správne a spustil som kampaň za napravenie tohto zločinu. Nechcel som sa obohatiť. Nechcel som predať tajomstvá Spojených štátov. Nespojil som sa so žiadnou zahraničnou vládou, aby mi zaistila bezpečnosť. Namiesto toho som odovzdal verejnosti to, čo som vedel, aby sme my všetci mohli vo svetle dňa diskutovať o tom, čo nás všetkých ovplyvňuje a žiadal som svet o spravodlivosť.

Toto morálne rozhodnutie povedať verejnosti o špionáži, ktorá má vplyv na nás všetkých, ma stálo draho, no bolo to správne a nič neľutujem.

Od tej doby sa vláda a tajné služby Spojených štátov amerických snažia urobiť zo mňa príklad, varovanie pre všetkých, ktorí by mohli vystúpiť na verejnosť tak ako ja. Za moje politické vyjadrenie sa zo mňa stal prenasledovaný človek bez štátnej príslušnosti. Vláda Spojených štátov ma dala na zoznam osôb, ktoré majú zákaz lietať. Žiadala Hong Kong, aby ma vrátili mimo rámec svojich zákonov, čo je v priamom rozpore s princípom non-refoulement – práva národov. Krajinám, ktoré by obhajovali moje ľudské práva a azylový systém OSN, sa vyhrážala sankciami. Dokonca pri hľadaní politického utečenca nariadila vojenským spojencom zrušiť štart lietadla prezidenta jednej latinskoamerickej krajiny, čo je krok, ktorý nemá obdobu. Tieto nebezpečné eskalácie predstavujú hrozbu nielen pre dôstojnosť latinskej Ameriky ale aj pre základné práva, ktoré sú spoločné všetkým ľuďom, všetkým národom, a to žiť bez prenasledovania, vyhľadať a požívať azyl.

No aj napriek tejto historicky neprimeranej agresii ponúkli krajiny po celom svete svoju podporu a azyl. Týmto národom, medzi ktorými je Rusko, Venezuela, Bolívia, Nikaragua a Ekvádor, patrí moja vďaka a rešpekt za to, že sa ako prví postavili proti porušovaniu ľudských práv, ktorého sa dopúšťajú silní a nie bezmocní. Tým, že odmietli ustúpiť od svojich princípov tvárou v tvár zastrašovaniu, si vyslúžili úctu celého sveta. Mám v úmysle cestovať do každej z týchto krajín, aby som ich občanom a vodcom vyjadril svoju osobnú vďaku.

Dnes vyhlasujem, že oficiálne prijímam všetky ponuky podpory či azylu, ktoré som dostal, aj všetky ďalšie, ktoré v budúcnosti môžem dostať. Napríklad vďaka udeleniu azylu, ktorý mi poskytol venezuelský prezident Maduro, je moje postavenie azylanta teraz oficiálne a žiadny štát nemá dôvod, pre ktorý by mohol obmedziť alebo zasiahnuť do môjho práva požívať tento azyl. Ako sme však videli, vlády niektorých západoeurópskych a severoamerických štátov prejavili snahu konať v rozpore so zákonom a toto správanie trvá dodnes. Táto protizákonná hrozba mi znemožňuje vycestovať do latinskej Ameriky a požívať azyl, ktorý mi tam bol udelený v súlade s našimi spoločnými právami.

Táto snaha mocných štátov konať mimo zákon predstavuje hrozbu pre nás všetkých a nesmieme dopustiť, aby uspela. Preto vás prosím o podporu, keď budem pri zabezpečovaní svojej cesty do latinskej Ameriky žiadať od týchto krajín záruky bezpečného prechodu, ako aj o podporu pri žiadaní o azyl v Rusku do doby, keď tieto štáty pristúpia k dodržovaniu zákona a moja zákonná cesta bude povolená. Svoju žiadosť Rusku podám dnes a dúfam, že bude prijatá kladne.

Dňa 12. júla o 17:00 moskovského času, letisko Šeremetevo.

Preklad J. Viktoriuzsova.

Viac info o kauze: http://www.ludskeprava.sk/snowden/

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 171 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 24.07.2013 (stano-stredoeuropan)

Diskusia k článku obsahuje 15 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist