JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Vyjadrenie k zmene môjho mena

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Chelsea Manning | 25.04.2014

_ma_small

Dnes je naozaj vzrušujúci deň. Sudca v štáte Kansas oficiálne nariadil zmeniť moje meno z “Bradley Edward Manning” na “Chelsea Elizabeth Manning." Mesiace som pracovala na tejto zmene a čakala celé roky.

Je povšimnutiahodné, že sa ma ľudia často osobne i mailom pýtali, “prečo si mením meno?” Odpoveď nemohla byť jednoduchšia: pretože je to oveľa lepšie, bohatšie a úprimnejšie pomenovanie toho, kto som a kým som vždy bola: žena s menom Chelsea.

Ľudia sa ma ale pýtali aj inú otázku, takmer rovnako často: “Prečo o túto zmenu žiadaš súd v Leavenworth?” Toto je komplikovanejšia otázka, ale krátka odpoveď je jednoduchá: lebo musím.

Nanešťastie trans* komunita čelí trom zásadným prekážkam pri prežívaní normálneho života v Amerike. Tými sú: Dokumentácia o identite, rodovo segregované inštitúcie a prístup k zdravotnej starostlivosti. A to som zatiaľ preskočila iba prvú z týchto troch prekážok.

V našej súčasnej spoločnosti sú to banálne veci, ako ukazovanie občianskeho preukazu, chodenie na WC a získavanie zdravotnej starostlivosti súvisiacej s trans-osobami, ktoré nám pomáhajú žiť lepšie, produktívnejšie a bezpečnejšie životy. Nanešťastie existujú mnohé zákony a procedúry, ktoré často nezohľadňujú trans* ľudí alebo ich priamo vyraďujú z využívania týchto jednoduchých každodenných vecí, ktoré ostatní/é považujú za dané.

Teraz čakám na vojenské zložky, že mi umožnia prístup k zdravotnej starostlivosti. V auguste som požiadala, aby mi povolili a zabezpečili plán starostlivosti, ktorý bude zodpovedať oficiálnym štandardom zdravotnej starostlivosti pre trans* ľudí. Rýchlo ma skontrolovali a informovali ma o pláne, ktorý pre mňa navrhli. Napriek tomu som už osem mesiacov žiaden plán nevidela a už osem mesiacov som nedostala žiadnu odpoveď, či bol tento plán prijatý alebo odmietnutý alebo či je v súlade s pokynmi od profesionálnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Zostávam optimistkou v tom, že veci sa môžu zmeniť v lepšie - a v budúcnosti sa tak určite stane. Toľko ľudí je dnes v USA otvorených a ochotných rozprávať o veciach súvisiacich s trans* ľuďmi. Dúfam, že dnešná zmena mena, ktorá je zmysluplná pre mňa osobne, môže zdvihnúť povedomie o fakte, že my trans ľudia žijeme všade v USA a že musíme prekonávat prekážky každý deň, len aby sme boli tým, kým sme. Ak budem úspešná v získaní prístupu k zdravotnej starostlivosti, nebude to len niečo, čo som si dlhodobo želala pre seba, ale otvorí to dvere mnohým ľuďom, vo vojenskej službe aj mimo nej, aby mohli žiadať právo žiť otvorenejší a hodnotnejší život.

Vďaka,
Chelsea Manning

*Poznámka: Chelsea preferuje “trans*” (s hviezdičkou), pretože sa tým neoznačujú len transrodoví muži a ženy, ale aj osoby, ktoré sa označujú mimo rodového binárneho označenia. Pre lepšie chápanie transrodových ľudí a vecí, ktoré sú pre nich dôležité, navštívte stránku GLAAD's "Transgender 101" blog.

Poznámka editora: Bradley Manning bol za odovzdanie informácií WikiLeaks odsúdený na 35 rokov väzenia, napriek tomu, že tieto informácie odhalovali obrovské zneužívanie moci armádou a vládou USA, vojnové zločiny, porušovanie ľudských práv a korupciu v rôznych častiach sveta. Bradleyho si IĽP "adoptoval" ako väzňa svedomia a na jeho pomoc sme usporiadali viacero demonštrácií, fotopetíciu a americkému veľvyslanectvu odovzdali viac ako 1000 podpisov za jeho prepustenie. Zatiaľ ostáva vo väzení, no vďaka záujmu svetovej verejnosti sa vyhol trestu smrti, doživotiu a bol premiestnený zo samotky bez okna do "normálneho" väzenia. Včera súd konečne vyhovel požiadavke tohto trans* človeka na zmenu mena. Prinášame teda, vďaka našim dobrovoľníkom/kam, preklad vyjadrenia (už) Chelsea Manning.

Tento blog môžete podporiť poukázaním 2% z daní IĽP http://www.ludskeprava.sk/2percenta/

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 92 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 30.04.2014 (Dalsi)

Diskusia k článku obsahuje 3 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist