JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Zabudnite na registrované partnerstvá

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 21.02.2013

_ma_small

Desaťtisíce Francúzov v uliciach protestovali proti svadbám homosexuálov. Státisíce demonštrovali za. Milióny zvolili do vlády stranu, ktorá manželstvo osôb rovnakého pohlavia legalizovala. Demokracia. Väčšina umožnila menšine získať rovnaké práva, ako má sama.

Je však naivné namýšľať si, že väčšina francúzskych voličov mala alebo má nejaký špeciálny záujem na právach LGBT ľudí. Jednoducho je im to jedno. Ich hlas Socialistická strana prezidenta Françoisa Hollanda pre to nestratila ani nezískala. Nenamýšľajme si, ale ani, že to prešlo bez povšimnutia. Konzervatívna opozícia a katolícka cirkev rozpútali jednu z najväčších diskusií o zákone od konca druhej svetovej vojny. Kontroverzia bola tak veľká, že takmer prekryla vojnu v Mali. Zlí jazykovia dokonca tvrdia, že vláda si na prekrytie svojich "neokoloniálnych" výbojov prerokovanie tohto zákona načasovala.

Ešte zaujímavejšia a prekvapujúcejšia je situácia vo Veľkej Británii, kde svadby gejov a lesieb, v pomere 400 k 175 hlasom, takisto prešli parlamentom. Za hlasovala časť vládnych konzervatívcov aj väčšina liberálov a opozícia. Pri spomienke na rozpravu v Národnej rade SR k návrhu zákona o registrovaných partnerstvách, ktorý predložili poslanci za SaS, kde sa opozícia pohádala sama so sebou, to znie ako utópia. Perličkou je len neuveriteľná argumentácia anglikánskej cirkvi, ktorá sa vyjadrila proti "redefinovaniu manželstva". Áno hovoríme o tej kresťanskej sekte, ktorá vznikla z vôle kráľa Henricha VIII redefinovať manželstvo tak, aby sa mohol rozviesť a následne si vziať koho uzná za vhodné.

Vychádzajúc z jednoduchého porovnania s Francúzskom malo na Slovensku zrovnoprávnenie LGBT ľudí dávno prebehnúť. Rozdiel v pomere demonštrujúcich za a proti je ešte väčší. Problém je však mlčiaca väčšina, ktorá nevie, čo si má myslieť. Akoby aj mohla, keď spomínaný zákon nemal podporu ani len väčšiny aktivistov, nehovoriac o tom, že zlý bol tak jeho obsah, ako aj spôsob, akým vznikal. Robiť veľké gestá na podporu menšiny bolo hrdinstvo pred desiatimi rokmi, keď takýto návrh predložil poslanec za SDĽ Milan Ištván. V súčasnosti to bolo vytĺkanie politického kapitálu na úkor, a nie na prospech diskriminovanej menšiny.

To, že zákon neprejde, bolo úplne jasné, SaS a tí, čo ich podporovali, svojou tvrdohlavosťou docielili jedinú vec: vytvorili platformu pre fundamentalistickú menšinu, aby oslovila svojou homofóbnou rétorikou mlčiacu väčšinu. Nemusieť sa zaoberať zastaranými a vo svojej podstate diskriminačnými konceptmi, ako je registrované partnerstvo, nemusieť sa brániť výpadom „aktivistov“, ktorí žiadali zastavenie financovania „LGBT lobby“, tak by sme mohli spoločenskú diskusiu posunúť konečne po dvadsiatich rokoch niekam inam.

V Británii totiž neprešli iba civilné, ale aj cirkevné sobáše. Ako to? Nuž jednoducho, tam je cirkev štátna. Ak by nevznikla platforma v kuloároch nazývaná aj „Taliban“, mohli by sme sa baviť o odluke cirkvi od štátu a o sobášoch. Áno, o sobášoch. Registrované partnerstvá sme ako civilizačný stupeň prepásli. Zabudnime na ne a buďme k sebe úprimní, k zrovnoprávneniu homosexuálnej menšiny na Slovensku dôjde najmä v dôsledku pohybov a trendov v Európskej únii. Ak malá, ale ukričaná, časť kresťanov a ich združení, od ktorých dáva ruky preč dokonca aj oficiálna cirkev, žiada, aby Slovensko nepodporovalo ľudskoprávne projekty, lebo nevyhovujú ich agende a ideológii, tak by sme mohli argumentovať tým, akými sumami štát podporuje cirkvi a ich rôzne projekty.

Otázka odluky cirkvi od štátu by sa mohla postaviť na otázke akceptovania rovnako pohlavných manželstiev, tak ako to už čoskoro bude v Británii, no dnes sme v defenzíve. V úplne inej pozícii, ako keď prvý slovenský Pride zaplnil námestie a s LGBT menšinami vytvoril politickú a volebnú tému.

Možno by to chcelo od aktivistov a aktivistiek kritiku nielen rozdávať, ale aj prijímať. Možno by stálo za zváženie či chceme vytvárať projekty, ktoré riešia dôsledky a nie príčiny. Či by nemala byť prioritou, i finančnou, osveta pre širokú verejnosť. A či by fundamentalistom nezobralo vietor z plachát, ak by výsledky projektov financovaných substantívne z verejných zdrojov boli aj verejne viditeľné?

Práve v tomto čase sa na Slovensku vytvára LGBT výbor Rady vlády pre ľudské práva. Aj jeho zloženie určí, či práva a osud homosexuálnej menšiny zostanú na úrovni stranícko-ideologických bojov stále tých istých skupín a ich predstaviteľov dokola, alebo zaujme pozíciu otázky ľudských a občianskych práv. Tak ako to bolo vo všetkých krajinách, kde k zrovnoprávne­niu došlo.

Skrátená verzia tohto textu vyšla v denníku Pravda.

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 132 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 02.03.2013 (EdoC)

Diskusia k článku obsahuje 18 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist