JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Zachráňte vojaka Manninga

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 29.01.2013

_ma_small

Tom Nicholson vydal o spise Gorila knihu, ktorá sa dobre predáva, je slávny a mnoho ľudí mu posiela peniaze, aby sa touto kauzou zaoberal a pritom nestrádal. Bývalý SIS-kár Peter, vďaka ktorému spis vôbec existuje, kvôli svojej čestnosti a zásadovosti prišiel najprv o prácu, potom o rodinu a nakoniec i o zdravie a majetok. Nie nepodobné je i porovnanie Julian Assange a Bradley Manning.

Pokým Assange sa stal globálnou celebritou, hrdinom a vzorom, dvadsaťštyriročný Manning hnil v cele vojenskej väznice Quantico. Vyše roka bol na samotke o veľkosti skrine a bez okna, nahý. Zaobchádzanie s ním bolo tak kruté a nezmyselné, že na protest odstúpil aj zástupca ministerky zahraničných vecí Hillary Clinton P. J. Crowley. Špeciálny spravodajca OSN podmienky jeho väzby nazval jasne: „rovnajúce sa mučeniu“.

Zoznam obvinení proti Bradleymu je dlhý a pripomína bosorácke procesy. Nezainteresovaný pozorovateľ by po ich prečítaní asi mal pocit, že vďaka jeho "zrade" už Al-kájda ostreľuje Washington, Taliban ovládol polovicu USA a zmŕtvychvstalí Osama bin Ladín a Saddám Hussein si strategicky rozdelili sféry vplyvu na severnú a južnú pologuľu. Od trestu smrti, pravda, žalobca ustúpil.

Nevieme, čo sa dialo v Bradleyho hlave a ak pôjde všetko tak ako doteraz, nikdy sa to ani nedozvieme, lebo zvyšok, teda väčšinu, svojho života strávi vo vojenskej cele. Mladý chalan, ktorý bol vyhodený vlastnou rodinou na ulicu po tom čo sa "priznal", že je gej. Narukoval dobrovoľne do armády, aby mal čo jesť a mal strechu nad hlavou. Konfrontovaný s ohromným zlom, lžami a ľudským utrpením, ktorého sa dopúšťa americká armáda a zahraničná politika. Možno mu vo chvíli, keď sa tieto dokumenty rozhodol poskytnúť Wikileaks, v mysli zneli slová Martina Luthera Kinga: Ten, kto pasívne prijíma zlo, sa na ňom podieľa tak, ako ten, kto napomáha jeho páchaniu.

Porušil vojenské predpisy? Určite. Porušil zákon? Nepochybne. Zradil svoju vlasť? Ani náhodou. Tú zradili a zrádzajú tí a tie, čo jej vládli a vládnu. Ublížil niekomu, dostal niekoho do nebezpečenstva? Okrem seba nie, do dnešného dňa Pentagon nedokázal predložiť ani jeden prípad neúspešnej operácie alebo vyzradenej identity na základe zverejnených diplomatických depeší a že na tom tvrdo pracujú, už tretím rokom, o tom niet hádam pochýb.

História zdá sa nie je spravodlivá. Alebo áno? Čo ak je to tak, že dejiny sú súčtom našich individuálnych rozhodnutí a budúca história je naša prítomnosť, tvorená činmi, alebo nečinmi. Navždy bude platiť staré španielske príslovie: “Kto hovorí pravdu, ten musí mať osedlaného koňa predo dvermi!“ Podľa toho, ako si odpovieme na túto otázku v prípade vojaka Manninga alebo bývalého SIS-kára Peťa, sa zariadia tí a tie, ktorých mená ešte nepoznáme.

Skrátená verzia tohto textu vyšla v denníku Pravda

Petíciu za oslobodenie Bradley Manninga môžete podpísať aj online tu: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=701222

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 89 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 31.01.2013 (Dan Brown alias Krivák Joe)

Diskusia k článku obsahuje 19 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist