JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Lošonc hľadá Superškvár

Kríza žánru | Poetica hermetica | Peter Balko | 10.01.2014

_ma_small

Aby sa človek stal slávnym, musí 40 rokov maľovať, 30 rokov písať bestsellery, 10 rokov vystupovať v divadle, 5 rokov hrať vo filme alebo mesiac čítať v televízii kuchárske recepty. Tak vravel Wiesław Leon Brudziňski, významný poľský spisovateľ. V Lošonci vám k nehynúcej sláve postačí len pár sekúnd.

Ježiš, nie Nazaretský, ale lučenský, je jednou z najvýznamnejších persón lošonckej popkultúrnej scény. Tulák s čokoládovou tvárou a havraními vlasmi, v ktorých sa strácajú špaky, mušle i zvyšky vyňatého Adamovho rebra, prišiel do metropoly juhu odnikiaľ. Vypudený zjavením, precitnutý ako pampúch na tanieri v lahôdkach. Keď budete kráčať po mačacích, psích a kuních hlavách, ktorými sú vydláždené ulice južného mestečka, je vysoko pravdepodobné, že uzriete jeho pustovnícku podstatu, ladne levitujúcu medzi zarasteným námestím s veľkou hlavou Štefánika a železničnou stanicou, kde v automate nájdete najlepší bujón na strednom Slovensku. Rád spieva, privoláva dážď a sám seba neskromne nazýva Ježišom, Pánom i kráľom všetkého a všetkých. Je viac než isté, že si od vás vypýta pár drobných alebo aspoň cigaretku. Ak ho odignorujete, začaruje vás a nikdy nebudete mať deti. Ak mu pomôžete, tak vám požehná a keby ste nemali obavy z jeho prstov černejších než noc na Islande, tak by vám na čelo nakreslil medový alebo hlienový krížik.

Neviem, či Ježiš niekedy vstúpil do Lošonca alebo Lošonc vstúpil do Ježiša, ale som si istý, že za posledných dvadsať rokov nezostarol ani o chlp. Ako Peter Nagy.

Keď zatvorím oči a spomeniem si na základnú školu, vidím pučiace vlasy všetkých platonických nelások, školníka Miška, ktorý ťahá žumpu na školskom dvore, čerstvý atrament schnúci v šlabikári, kruhy v telocvični ako vtelenie samotného dybbuka či cesnakový rožok, z ktorého mi nasmradli vlasy i vetrovka. A potom vidím Pištu, šedivého ujca a obyvateľa susednej bytovky, ktorý na nás počas veľkej prestávky bezdôvodne vrieskal, nadával nám do fasov a pritom nám ukazoval prostredník. Boli sme sprosté deti, ktoré si mysleli, že prezident krajiny je člen skupinky Power Rangers a že deti sa rodia cez zadok, preto sme sa Pištovi vysmievali a hádzali mu do obloka kamene. Náš triedny učiteľ, pán Karpel, sa na nás zakaždým nahneval a napísal nám do žiackej knižky poznámku. Bol to pekný a rovný človek, ale v tej chvíli sme ho považovali za chrapúňa a komunistu. Povedal, že starý pán v okne je chorý a mali by sme ho ignorovať. Pochopiteľne, nezabralo to a keď sme Pištu stretli v meste, začali sme sa mu vyškierať a posmievať. On nám opäť vynadal do fasov, ukázal prostredník a pokojne pokračoval v ceste. Chytali sme sa na za vyduté bruchá a smiali sa ako malí zlosynovia. Pred niekoľkými rokmi našli Pištove bezvládne telo na ceste medzi Lošoncom a Vidinou. Údajne ho zrazilo auto, pričom šofér z miesta činu ušiel ako Huňady po bitke pri Lučenci. Na pohreb vraj neprišiel nikto, ani kňaz. Dodnes neviem, kde leží jeho hrob.

Nie je to tak dávno, čo ulice južného mestečka brázdil vychudnutý jazdec smrti na bicykli s tromi kolesami. Dve vzadu, jedno vpredu a volant so zahnutými rukoväťami pripomínajúcimi muflóna lesného. Mal široké ramená, ruky dlhšie než Katangove prirodzenie a tvár s výraznými lícnymi kosťami, vďaka ktorým nápadne pripomínal francúzskeho herca z klasiky Na konci s dychom. Áno, volali sme ho Belmondo a bol to nekorunovaný kráľ lučenskej monarchie. Pokiaľ si spomínam, neustále nosil okrúhle okuliare s tmavými sklami, dokonca aj v noci. Semafor, ktorý v Lošonci postavili kvôli Kauflandu, blikal naoranžovo, bola polnoc ako v raji, opité detváky sa vracali domov z tancovačky Pelikán a Belmondo číhal na svojom trojkolesovom tátošovi uprostred križovatky. Bol nehybný ako Holanove básne, pokojný a vo vnútri vratký. Všetci sa mu smiali, ukazovali na neho prstom a pokrikovali Belmondo, Belmondo, z nohavíc ti trčí hovno! Ale on neurobil nič, iba stál a čakal, na očiach slnečné okuliare, aj keď slnko dávno zaľahlo do Číny a na perách nebadaný úsmev, ktorý majú iba tí, ktorí vedia svoje. A Belmondo teda vedel svoje. A rovnako ako sa jedného dňa zjavil medzi múrmi novohradskej chajdy, tak jedného dňa zmizol. Zľahla sa po ňom zem a amen Belmondo. Niektorí hovorili, že ho videli krúžiť o polnoci okolo kalvínskeho kostola. Niektorí vraj zočili iba jeho pekelnú trojkolku odstavenú na Námestí republiky, melodramaticky osvietenú žiarou vianočného stromčeka. Iní hovorili, že odišiel na Bali a iní, že vykráda chatky v Lentvore. Ktovie, pravda mieni a Belmondo mení.

Lošonc nepotrebuje Superstar, županove bajúzy ani rozlúčku s Bezákom. Má svoj kolorit, dejinné zápchy i knihu osobností tučnejšiu než stehná kuchárky v závodnej jedálni. Keby do Slimáka vkročil pápež a vypýtal si kamilkový čaj, Maroš by ho bez váhania vyhodil. Nejde o nič osobné, ale cudzích ľudí jednoducho nemá rád. Tak to v rodine chodí. Pretože v Lošonci nepotrebujete maľovať, písať alebo čítať recepty, aby ste boli slávni. Stačí, ak ste svoji a máte okolo svojho tela niečo, čo vybíja okná na nevestincoch a farách. Niečo, čo páchne ako človek po prebudení. Auru všednosti, auru výnimočnosti. Vtedy budete vítaní. Ako Ježiš, ako Pišta, ako Belmondo. Ako lučenská Superškvár.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 147 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist