JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

SIX Kto je Renáta

Kríza žánru | Poetica hermetica | Mária Modrovich | 09.05.2013

_ma_small

3 dni od zmiznutia. Deniska fuč!, predstavujem si ako si hovorí popod miniatúrny nos schovaná v džungli za domom, na mieste, odkiaľ nás môže pozorovať, neviditeľná.

Možno sa pridala k rodine mývalov, a teraz s nimi v noci šramotí po streche.

Barter: ona má ruky, ktoré otvoria aj nové zámky na kredenci, oni sú normálna rodina.

Renátine ruky teraz nemôžu nič otvárať, práve si nalakovala nehty. Telovou ružovou.

„To je proti štiepeniu,“ povedala. Asi nech si nemyslím, že je úplne bezcitná.

Veď vidím, že si mimo, chcel som jej povedať, ale nič som nepovedal. Jej mimo je úplne meta, to ona sa mala pridať k mývalom. Na povinné štúdium rodinných vzťahov.

Telefón má naticho, ale vidím, že chatuje a odpisuje na blikajúce smsky.

„Je nervózny, čo,“ poviem, nervózny z toho ticha. Je mi blbé odísť na pláž alebo do baru na pivo, nechcem ju nechať samu.

„Kto je nervózny.“

„Klient. Tvoj muž. Deniskin otec.“

„Aha.“ Inšpekcia laku a vzdychnutie. „Asi áno. Vyberáme nové dvere.“

„Nové dvere už asi nepomôžu. Nepovedala si mu, že sa stratila na pláži?“

„Nie sem. Nové dvere do bytu, doma. Stoja mu rekonštrukčné práce. ‚Aspoň sa budeme zaoberať niečím iným,‘ povedal.“

Mám chuť začať vrieskať, že je normálne, že sa zaoberajú strateným deckom. Alebo skôr: bolo by normálne, keby sa ním zaoberali. Aj by som si dupol. Aspoň som už nasratý a môžem si ísť zaplávať.

Dvere,” hovorí Renáta. Mračí sa do ipadu, v ktorom má otvorenú stránku firmy Pine. Recitačným hlasom číta úvodný text.

Zrejme si to väčšina z nás ani neuvedomuje, ale tvoria mimoriadne dôležitú súčasť nášho života. Vytvárajú intimitu, ohraničujú životný priestor každého z nás prakticky v každom veku. Dvere detskej izby oddeľujú náš život od rodičovského, vchodové dvere domu symbolizujú ochranu rodiny. Ich triviálna funkcia je známa od počiatku existencie ľudstva.”

Teraz to príde. Slzy, telo zmietané v kŕčoch smútku, sople, ktoré jej láskyplne poutieram. Nehlučne zastanem meter za jej stoličkou, plavky sa mi hompáľajú na malíčku. Osušku prehodenú cez plecu som pripravený hodiť na zem a vrhnúť sa k hystericky vzlykajúcej Renáte.
„Tie prvé boli kamenné neskôr pribudli drevené a už aj starí Rimania poznali rôzne konštrukcie dvier. Od najjednoduchších až po dvojdielne, či skladacie dvere alebo posuvné dvere. Zaujímavosťou bol použitý materiál – bronz. Dnes sa na výrobu dvier používajú všetky dostupné materiály. Dvere tak môžu byť drevené, sklenené, kovové, či plastové. Faktom však ostáva, že exkluzívne dvere sú najčastejšie z dreva. Vyplýva to zrejme z prírodného materiálu dreva čiže stromu, ktorý má svoj vek, svoj príbeh a možno povedať, že aj svoju dušu.”

Faktom ostáva, že som si cestou dole schodami prdol vulgárne slovo. . Ak to bol hlasný prd, ospravedlňujem sa, ale zase, kto by sa mi mohol čudovať. Keď som bol na najnižšom schode, zazvonila doteraz nemá pevná linka. Odolal som automatickej reakcii vybehnúť schody zase naspäť, zatresol som spodné dvere ako keby som odišiel a pričupil som sa v dolnom výklenku pri bazéne.

Telefón zazvonil 7x kým ho Renáta zdvihla. Predstavoval som si ako štetcom ťahá náter laku od mesiačiku k špičke nechtu, ako na necht fúka. Potom škŕkanie hliníkových nožičiek stoličky o kachličky, 5 bosých ťapkavých krokov, klik na vybratie telefóna zo stojanu a konečne emocionálne nepríznakové Haló, bez otáznika.

„Áno to som ja ... Áno viem, šesť masívnych dubových so sklenenou výplňou, prepolenou ... azúrová výplň, rozumiem... dvoje čisto sklenené ... rozmery mám ... pošlem objednávku – áno dám ho do kópie. ... dodacia lehota 4 až 6 týždňov ... určite to stíhame...

Renáta sa pohla, po kachličkách sa ozvalo ťap-ťap, dvere chladničky sa otvorili, niečo štrnglo, zavreli sa. Otvorila si pivo. Položila pivo na pult. Zapaľovač. Dúfal som, že keď vyfúkla dym, zakryla slúchatko druhou rukou.

... bohužiaľ zatiaľ nič ... nikto nič nevidel ...

Jej hlas zaznel trochu inak, predstavoval som si, že sa namiesto nechtu alebo spálenej kože na kolene na chvíľu neprítomne pozerá na kolibríky vibrujúce okolo kŕmitka.

... áno, treba veriť... presne, nulová kriminalita, občas nejaké krádeže, takže ... áno ... proste dúfať ... všetko ... ... aha, termín, rozumiem ... kto má dnes čas, že, ha-ha ... áno, na účet, ďakujem.

Klik, ťap-ťap a hltavé odpitie z piva.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 139 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist