JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Politika pre idiotov – Augiášov chliev (3)

Kríza žánru | Politika pre idiotov | | 02.05.2007Portál JeToTak.sk pokračuje v uverejňovaní časti z pripravovanej humoristicko-recesistickej knihy Jozefa Banáša o politike s názvom „Politika pre idiotov“ alebo „Správa zo študijného pobytu v politike".

„Čestný politik je niečo tak nepredstaviteľné ako čestný lupič.“ Mencken

Pôvodný význam slovného spojenia „Augiášov chliev“ znamená „nehorázny neporiadok“. Neporiadok býva zvyčajne tam, kde ho má kto robiť. Chudoba nemá toľko hmotných statkov, aby si mohla urobiť parádny Augiášov chliev. Zakladateľom tradície Augiášových chlievov bol boháč, euklidský kráľ, rozmaznaný synáčik boha slnka Hélia- Augiáš. Vlastnil obrovské stádo dobytka a v stajniach mal taký bordel, že už z toho aj tie božie hovädá dostávali komplexy. Našťastie sa objavil hrdina Herakles a stavil sa s Augiášom, že za odmenu – desatinu stáda, mu chliev vyčistí za jeden deň. Heraklovi sa to naozaj podarilo, pretože vykopal kanál z blízkej riečky a vodu pustil prúdom do chlieva, z ktorého predtým stádo vyhnal na lúku. Keďže tento bordel vošiel do histórie podľa mena jeho majiteľa Augiáša, dá sa predpokladať, že bol skutočne prvotriedny. A predsa sa Heraklovi podarilo vyčistiť ho za jeden deň. Dnešné Augiášove chlievy sú natoľko rozsiahle, že sa na ich čistenie nikto už ani nepodujíma.

Zakladateľom moderných Augiášových chlievov bol Mojžiš. Vedci zistili, že pôvodne bolo Božích prikázaní dvadsaťpäť a ich nedodržiavanie sa trestalo ranami na zadok. Čo nedodržané prikázanie, to rana. Kto nedodržal ani jedno, dostal päťadvadsať. Výsledok bol, že sedenia židovského senátu Sanhedrinu sa postupne menili na státia židovského senátu, pretože poslanci si kvôli boľavým zadkom nemohli posadať. Predvolali si do snemu Mojžiša a ako hlavu Židov ho požiadali, aby s tým niečo robil. V opačnom prípade hrozili, že ho odvolajú. Mojžiš sa vyľakal, vystúpil na horu Sinaj, kde sa ukázal ako skvelý obchodník. Podarilo sa mu s Bohom zjednať pôvodných dvadsaťpäť Božích prikázaní na desať. Z takzvaných gnostických evanjelií sa dozvedáme, že medzi vypadnutými prikázaniami boli napríklad – Nepremeníš víno na vodu; Nepožičiaš za nižší úrok ako dvadsať percent; Oko za oko, zub za zub; Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne; Poslední budú prví a prví budú poslední; Vyvaruj sa pokrytectva; Nevytváraj koalície s liberálmi; Nevyslovíš meno predsedu svojho nadarmo; Neopustíš svoju materskú stranu zadarmo. Aj iné. Prečo Mojžiš vypustil práve tieto prikázania zo Starého zákona, sa nedozvieme. Podstatné je, že svet je s torzom Božích prikázaní tam, kde je.

Odvtedy spočíva večný kolobeh politiky v čistení Augiášových chlievov. Zatiaľ sa vyčistiť Augiášov chliev nikomu nepodarilo, pretože aj keby predchodcovia nástupcom žiadny Augiášov chliev nezanechali, nástupcovia si ho určite vymyslia. Ak nie, tak ho narýchlo urobia a zavolajú novinárov, aby ho nafotografovali, či nakrútili a ukázali národu. Augiášove chlievy sa delia na konzervatívne a socialistické. Liberálnych je ďaleko menej, pretože konzervatívci aj socialisti si veľmi dávajú záležať na tom, aby možnosť vytvárať Augiášove chlievy mali len oni. Augiášove chlievy jestvujú odvtedy, ako jestvuje pluralitná demokracia. V totalite následník predchodcu nekritizoval, predchodca aj následník bol zväčša ten istý, vládu zostavenú jednou stranou striedala vláda vytvorená tou istou stranou. Nevýhodou takýchto vlád bolo, že občania nemohli od odchádzajúcich predsedov vlád žiadať ani to, aby sa červenali. Predsedovia vlád, prezidenti či generálni tajomníci za totalitných režimov zväčša z funkcií odchádzali až nohami napred. V takej situácii bolo neetické žiadať, aby sa červenali. Od nežnej revolúcie môžeme od odchádzajúcich politikov smelo žiadať, aby sa červenali.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 246 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 02.05.2007 (ObčanII)

Diskusia k článku obsahuje 1 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist