JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Chvála kreativite alebo Prečo sa nezúčastním referenda

Kríza žánru | Slovensko | Peter F. 'Rius Jílek | 14.01.2015

_ma_small

Na rozdiel od jednobunkových organizmov ako sú napríklad niektoré prvoky alebo z tých komplikovanejších, za ktoré sa považujú – dajme tomu – parazitické pásomnice, má drvivá väčšina živočíchov na tejto planéte tráviacu sústavu. Nemusia teda prijímať potravu difúziou, čo znamená celým povrchom tela, ale špeciálnym otvorom nazývaným ústa.

Z toho je jasné, že ich primárnou biologickou funkciou nebola komunikácia, už vonkoncom nie prednes básní, napriek tomu kultúra v zmysle produktu ľudskej evolúcie im dodala tieto ďalšie možnosti využitia. Patrí sem – pravdaže – aj orálny sex.

Obdobne by sme sa mohli pozrieť na vývod zažívacieho traktu; rektum si tiež našlo civilizačný raison d'être nielen vo vylučovaní. Tantristi odhalili tajomstvo prostaty v dávnom staroveku a dnes na ňom zarábajú výrobcovia pánkych díld či vibrátorov.

Človek si spravil z blesku boha, pretože jeho kognitívne schopnosti urgentne potrebovali dať okolitým objektom a javom zmysel. Chlpy na lebečnej klenbe vyformoval do účesu minimálne pred tridsaťtisíc rokmi; dôkazom je soška willendorfskej venuše. Dokonca sa mu vďaka bratom Montgolfierovcom definitívne podarilo vzlietnuť, čím dobehol prírodu, bez krídel, na teplovzdušnom balóne.

V holení podpazušia, genetickom inžinierstve, pírsingu na klitorise a commedii dell’arte sa prejavuje tá najpodstatnejšia vlastnosť eukaryotického rodu Homo – kreativita. Kým tento vzpriamený primát nebude mať strach skúšať a objavovať nové veci, poúčať sa z vlastných archetypálnych, no i historických chýb, stále má šancu svojím umom presiahnuť slnečný systém a nevyhubiť sa v jadrovej samogenocíde.

A preto sa nezúčastním referenda za obmedzenie prístupu gejov a lesieb k občianskym slobodám. Lebo keď dvaja samčekovia tučniakov čiapočkatých Roy a Silo z newyorskej zoologickej záhrady vychovali adoptívnu dcéru, žiadna mezopotámska deita nezoslala síru a oheň na Antarktídu. A preto sa nezúčastním referenda proti právu detí na vzdelanie. Lebo chlapci a dievčatá by mali poznať, že v rozkroku nemajú – s prepáčením – piču alebo kokot, nebodaj kloaku, ale penis a vagínu.

Iniciatíva za takzvanú tradičnú rodinu sa snaží poprieť vedomosti. Ich aktivita sa prinavracia k životnému štýlu nálevníkov a rias. Registrované rozmnožovanie povýšili nad rozum, prispôsobili sa kozmogónii babylonských pastierov, ktorí verili v rozprávajúceho hada a Wikipédiu v podobe jablka. Láska nie je inteligenčný test pre šimpanzy, kde treba strčiť geometrické útvary do správnych dierok. Kto hral tetris, vie, o čom hovorím.

Keby hovorca spiatočníkov a jeho sympatizanti skutočne kontemplovali nad krásou, očarila by ich pluralita a variabilita všehomíra. Predsudky a strach z nepoznaného, akýsi figový list, ktorým si skrývajú svoje scvrknuté metaforické prirodzenie – akoby sme na neho boli zvedaví –, im raz však odfúkne závan vlastnej hlúposti. Ich ústny otvor sa vyvinul do zvrátenosti plnej nenávistných prdov.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 291 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist