JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kaliňákovo čítanie paragrafov

Kríza žánru | Slovensko | Matúš Sloboda | 03.05.2013

_ma_small

Po aprílovom vystúpení piatich poslancov zo strany a poslaneckého klubu SaS na čele s ohrdnutým Jozefom Kollárom sa Richard Sulík môže právom strachovať o ďalší osud poslaneckého klubu SaS. Obzvlášť, ak počúva vyjadrenia popredných politikov vládnej strany.

Sulíkov precedens

Po odchode „nespokojných“ sa pôvodne jedenásťčlenný poslanecký klub liberálov scvrkol na šesť. A to môže byť problém. V minulosti nastala podobná situácia hneď dvakrát. V oboch prípadoch Ústavnoprávny výbor NR SR prijal nezáväzné stanovisko hovoriace, že osem členov poslaneckého klubu je potrebných nielen na vznik, ale aj jeho existenciu. Najčerstvejší je prípad z roka 2011, keď predseda parlamentu Richard Sulík napriek nezáväznému stanovisku Ústavnoprávneho výboru NR SR poslanecký klub SNS nerozpustil. Podobná situácia, no s rozdielnym koncom pre poslanecký klub SNS, nastala v roku 2001. Vtedy predseda parlamentu Jozef Migaš poslanecký klub SNS rozpustil. Prax tak ukazuje, že konečné rozhodnutie je na predsedovi parlamentu.

 Minister vnútra vs. rokovací poriadok

 V súvislosti s možným rozpustením poslaneckého klubu SaS, Robert Kaliňák v relácií O 5 minút 12 tvrdil, že jedna z podmienok existencie klubu je osem členov.  Háčik je v tom, že Rokovací poriadok NR SR (§ 64) upravuje len podmienku vzniku poslaneckého klubu, na ktorý je nevyhnutný osem poslancov. „Kaliňákova podmienka“ sa vzťahuje na vznik, nie samotnú existenciu klubu.  V Rokovacom poriadku nie je uvedené, či má byť poslanecký klub rozpustený v prípade, že počet jeho poslancov klesne na menej ako osem členov. Prax taktiež ukázala, že nezáväzné stanovisko Ústavnoprávneho výboru NR SR považujúce podmienku osem členov za existenčnú je skutočne nezáväzné.

Minister vnútra pokračoval a účelovo interpretoval Rokovací poriadok aj druhýkrát. Tvrdil, že ak člen kontrolného výboru stratí členstvo v poslaneckom klube a stane sa nezávislým poslancom, automaticky mu zaniká pozícia vo výbore. Rokovací poriadok, ako aj Volebný poriadok sú v tomto smere pomerne vágne a opäť je upravená len podmienka voľby poslanca za člena v kontrolnom výbore, teda podmienka vzniku členstva. Rokovací poriadok ani Volebný poriadok neupravujú prípadný zánik účasti v kontrolnom výbore v prípade, ak poslanec už nie je členom poslaneckého klubu. Ak vágnosť noriem neumožňuje jednoznačnú interpretáciu, je vhodné pozrieť sa do minulosti. V praxi nie vždy zaniklo členstvo poslanca v kontrolnom výbore situácii, keď opustil poslanecký klub. Robert Kaliňák ako príklad uvádzal kontrolný výbor SIS. Demagog.sk však iba v prípade kontrolného výboru SIS našiel až dva prípady, kedy poslanec aj bez príslušnosti v poslaneckom klube naďalej zostal jeho členom. Ladislav Polka po odchode z poslaneckého klubu SNS a následne aj z Klubu nezávislých poslancov zostal nielen členom kontrolného výboru SIS, ale dokonca aj jeho predsedom.

 Vágne právne normy

 Právne normy sú veľmi náchylné na účelové interpretácie zo strany politikov. Prax ukázala, že Rokovací poriadok je v otázke zániku poslaneckého klubu či prípadnej straty členstva v kontrolnom výbore po odchode poslanca z poslaneckého klubu veľmi vágny a neurčitý. Napriek tomu takým aj naďalej zostáva. Natíska sa preto otázka, komu neurčité normy vyhovujú.

Text vznikol v spolupráci s projektom www.demagog.sk

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 46 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 03.05.2013 (Peter X)

Diskusia k článku obsahuje 3 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist