JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kultúrni katolíci?

Kríza žánru | Slovensko | Filip Giniš | 16.02.2015

_ma_small

Niektorí vykladači výsledkov referenda tvrdia, že tí katolíci, ktorí sa referenda nezúčastnili, nie sú „aktívni katolíci“, ergo nechodia pravidelne do kostola, sú len „kultúrni katolíci“. Je to ale skutočne tak?

Je zvláštne ako sa dokážu samotní katolíci navzájom ponižovať. Údajne „kultúrnym“ katolíkom tak ich niektoré spolusestry a spolubratia vzali nárok na kritickosť, schopnosť posudzovať predkladané fakty, a zaujať slobodný postoj. Akoby pravidelná návšteva kostola, snaha žiť svoj život vo svetle Kristových Slov, prijímanie sviatostí a podpora Cirkvi, mala okamžite znamenať účasť na referende.

Avšak mnoho katolíkov (a hovorím z vlastnej skúsenosti) sa odmietlo zúčastniť na referende, nie z dôvodu ich údajného „nepravidelného chodenia do kostola“, ale, paradoxne, práve z dôvodu, že do „kostola chodia“. Lebo práve počas svätých omší mohli počúvať rôzne homílie, počúvať pastierske listy a zachytiť spôsob argumentácie Alliance za rodinu.

Mnoho katolíkov (a hovorím z vlastnej skúsenosti), vnímalo, že to, čo im predkladala Aliancia za rodinu a otcovia biskupi, nebola poctivá argumentácia, ale skôr dezinterpretácia faktov, neobjektívne informácie a uvádzanie príkladov zo zahraničia, ktoré sa neskôr ukázali ako falošné.

Znakom zdravého rozumu nie je bezhlavo počúvať každú autoritu, ale autoritu, ktorá s nami hrá čestnú hru. A Slovensko je plné zlyhávajúcich autorít, neschopných riešiť vážne problémy vo vlastných kruhoch. Pokiaľ má nejaký človek získať auru váženej autority, už nepostačí, ak sa odvoláva „na prirodzený poriadok“ alebo na „príchod kultúry smrti“ – zvlášť, ak to robí zavádzajúcim spôsobom.

Je možné vyčítať „pasivitu“ tým katolíkom, ktorí sa na základe svojho vzdelania, skúsenosti alebo rozhľadu odmietli podriadiť takému spôsobu argumentácie, za ktorú by vyhodili študenta zo skúšky (v prípade, že ide o učiteľky alebo učiteľov)?

Filozof Jean-François Lyotard sa vo svojich knihách často zaoberal problémom strácajúceho sa vplyvu intelektuálov a autorít v 20. storočí. Tvrdil, že po hrôzach 20. storočia už nijaká autorita nepresadí svoj vplyv, ak sa bude odvolávať na abstraktné náboženské, sociálne a politické štruktúry. Pretože tento spôsob „odvolávania sa“ nezabránil masovým vraždám. Súčasná autorita už nespočíva vo falošnej identifikácii seba samého s „vyšším subjektom“, ale v dôslednom hájení obetí rôznych krívd. Súčasná autorita získava svoju vážnosť ak zdvíha svoj hlas za bezprávie, ktoré sa deje konkrétnemu človeku.

Ale, čo ak náhle niektorí „kultúrni“ katolíci uvideli, že pod náporom neobjektívnej kampane, dezinformácií a nenávistných slov sa deje krivda práve homosexuálom? I keď mnohí „kultúrni“ katolíci (a hovorím z vlastnej skúsenosti), zostávajú konzervatívni v otázke možných adopcií detí homosexuálnymi pármi, odmietli, a áno, použime to slovo, zavádzajúci útok na homosexuálov.

Čo ak niektorí „kultúrni“ katolíci vnímajú Sväté Písmo s veľkou úctou, ale chápu, že jeho interpretácie sa časom menia? Existovali časy, keď sa Svätým Písmom obhajovalo otroctvo, prenasledovanie židov alebo útlak žien. Kde sú tieto interpretácie dnes? Prečo stratili svoj vplyv a aktuálne ich chápeme ako temnú škvrnu na svedomí? Zmenili sa pod tlakom okolností. Zmenili sa pod tlakom toho, že takéto interpretácie spôsobili utrpenie a bolesť.

Namiesto vážnej diskusie akým spôsobom a akou argumentáciou majú katolíci hájiť „veci“, ktoré sú im vzácne a tvoria súčasť ich identity, vidíme škatuľkovanie tých katolíkov, ktorí sa referenda nezúčastnili.

A smutnou bodkou za nepriznaním si vlastných chýb je vyjadrenie výkonného sekretára Konferencie biskupov Slovenska Antona Ziolkovského: „Referendom sme dokázali osloviť tých katolíkov, ktorí bohoslužby navštevujú pravidelne. Nepodarilo sa osloviť tzv. kultúrnych katolíkov, ktorí sú síce na našej strane, ale bohoslužby nenavštevujú pravidelne.“

Aj s rizikom obvinenia, že sa vyhlasujem za hovorcu tzv. „kultúrnych katolíkov“ je dôležité povedať: Nie je to tak!

Mnohí, tzv. „kultúrni katolíci“, neodmietajú Cirkev, neodmietajú pravidelnú návštevu bohoslužieb, neodmietajú pravidelné prijímanie svätostí.

Odmietli dezinterpretáciu faktov.

Odmietli neobjektívne informácie.

Odmietli nepoctivú argumentáciu.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 382 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist