JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Mesík odpovedá Figeľovi: Žijete mimo realitu

Kríza žánru | Slovensko | Juraj Mesík | 22.07.2011

_ma_small

Reakcia Juraja Mesíka na Jána Fígeľa

Pán Figeľ,

ďakujem za Vašu emotívnu odpoveď na môj článok „Figeľ obdarúva Slotu: z vášho a štedro“. Myslím si, že emócie do politiky a verejnej diskusie patria, dokonca by som ich očakával viac. Pred emóciami v ktorých centre sú osoby politikov by som ale uprednostnil také, v centre ktorých sú slabí a bezbranní ľudia – napríklad starenky a starčekovia poprepúšťaní z geriatrických a doliečovacích oddelení, ktoré ste 1. júla nechali porušiť po celom Slovensku. Mnohí pacienti z nich boli poslaní dožiť domov. Za tento krok nesie osobnú zodpovednosť Vami nominovaný minister zdravotníctva – a teda aj Vy osobne a Vaša strana. Keď ho nazývam pasívnou eutanáziou desiatok, stoviek a časom tisícov starých ľudí, nemyslím to vôbec ako literárnu hyperbolu.

Na Slovensku sme si už zvykli na to, že naši politici klamú, kradnú a bezostyšne sa obohacujú. Všetci vieme, že nejaký ten za facku nadobudnutý bratislavský byt je v porovnaní s tým, čo vďaka politike nadobudli iní len drobnosť. Aj to, že na Slovensku sa každý politik pri „drobnom“ obohacovaní sa môže pokojne opierať o morálny relativizmus a tváriť sa, že sa vlastne nič nestalo. 1. júla 2011 slovenskí politici ale prekročili svoj Rubikon a po rokoch klamania a kradnutia začali aj zabíjať. Samozrejme nie priamo: len začali posielať starých ľudí z nemocníc domov. Ponúka sa tu smutná historická paralela: politici slovakštátu nezabíjali priamo ani našich Židov za vojny. Len ich poslali preč. Špinavú robotu za nich urobili iní, štát ju len zaplatil. Teraz urobia špinavú robotu nedostatočne liečené dekubity, dehydratácie, zápaly pľúc. Je to len paradox, že aj dnes poslali bezbranných na smrť tí istí ľudia, ktorí svoju politickú existenciu postavili na chodení do kostolov a oháňaní sa kresťanskými hodnotami? Alebo je to zákonitý produkt farizejstva? Alebo mi vari niečo ušlo a k základným kresťanským hodnotám už nepatria úcta k (už narodenému) životu, súcit a milosrdenstvo? Už ich nahradila ekonomická ziskovosť? To už naozaj začalo v politickej strane slovenskej rímsko-katolíckej cirkvi platiť: „Si starý, chorý a chudobný: tu más aspirín, choď domov a nezaťažuj zdravotníctvo!“?

Takúto emotívnosť a citlivosť voči druhým by som uvítal. Žiaľ mne sa zdá, že Vás od reálneho sveta plného chudobných a chorých už 20 rokov delia poslanecké , eurokomisárske a vládne platy, náhrady a výhody. Že už pridlho žijete mimo realitu. Že ste ako mnohí iní rýchli zbohatlíci z posledných dvoch dekád príliš prepadli viere v to, že Vás a Vašu rodinu navždy ochránia pred biedou a úpadkom slovenského zdravotníctva, školstva, sociálnych služieb nahromadené stovky tisíc eur a privilégia mocných. No - držím Vám palce. Pred materiálnou biedou Vás zlaté teľa možno naozaj načas uchráni.

Poďme ale k veci ktorú máte v dnešnej vládnej kompetencii. Nehovorím to rád, ale úplne mimo realitu ste aj ako momentálny minister dopravy.

Aby bolo urobené spravodlivosti zadosť, ako minister dopravy ste urobili jedno zásadné a správne rozhodnutie, keď ste zrušili výstavbu diaľnice na severe Slovenska cez PPP projekty. Vláda tak predišla ráznemu vykročeniu Slovenska Gréckou cestou, alebo túto cestu aspoň oddialila a spomalila.

Potom ste ale vláde predložili a tá Vám ho schválila „program“ – presnejší výraz je zoznam zbožných želaní – ďalšieho plytvania obrovských súm na výstavbe diaľnic na Slovensku, za aký by sa nemuseli hanbiť ani Mečiar a Slota. Veď aj je presným pokračovaním ich plánov spred 20 rokov.

Pripomeňme si teda pár faktov, ktoré sú čierne na bielom vo Vašom pláne:

Váš program predpokladá dať 900 miliónov eur na tunel Višňové – Dubná Skala do okresu Žilina. Aby sa autá dostali k Višňovému, potrebovala by Žilina ešte ďalších 700 miliónov na úsek Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka (vrátane ďalšieho 2,5 km dlhého tunela) a 100 miliónov na privádzač zo Žiliny: takýmito detailmi ale novinárov a verejnosť vo Vašej budovateľskej prezentácii zaťažovať netreba, že? Takže 1.6 miliardy eur pre okres Žilina. O ďalšie 1.2 miliardy sa okres Žilina podelí s Čadcou a Kysuckým Novým Mestom. Do Žilinského kraja ako celku by ste na diaľnice D1 a D3 chceli spolu prioritne napumpovať zhruba 4,5 miliardy eur. 840 miliónov eur má dostať Bratislava a jej blízke okolie. Na celý zvyšok Slovenska by podľa Vášho „plánu“ malo zostať 1, 8 miliardy – menej ako okresu Žilina a Kysucké Nové Mesto. Košický a nitriansky kraj nedostanú nič, bystrický omrvinky z tunelového hodokvasu – na východe a juhu by sa mali namiesto investícií s o to väčšími fanfárami plátať výtlky na cestách. Poznáte svojich ľudí – možno Vám to tam niektorí zožerú. Ja Vám a Vašej strane nemôžem nezagratulovať k priam panenskej nedotknutosti pojmom spravodlivosť. Zvlášť pikantné je, že obrázok 17 mediálnej prezentácie Vášho plánu krásne ilustruje, ako bezostyšne navrhujete chudobným brať a bohatým dávať. V smelom rozpore s celou filozofiou tej istej Európskej Únie a Komisie, čo vám každý mesiac posiela 10.000 eur za to, že ste v nej kedysi pracovali.

Vo Vašom liste argumentujete v prospech takejto koncentrácie investícií z celého Slovenska do Vami vyvolenej Žiliny a Kysúc poukazovaním na to, že pod Strečnom sú dopravné zápchy, je tam veľa nehôd a zomierajú pri nich ľudia. Nuž intenzívna doprava je na Slovensku na mnohých miestach (ako si môže každý overiť na mapách z celoštátneho sčítania dopravy), rovnako ako dopravné zápchy a smrteľné nehody. Na mnohých miestach sa im dá predísť mnohonásobne nižšími investíciami ako v okolí Žiliny a na Kysuciach. Hlavne ale plačete nad nesprávnym hrobom – za mŕtvych a zranených pod Strečnom nesú zodpovednosť tí, ktorí z dôvodu osobných ziskov už druhé desaťročie všemožne blokujú výstavbu omnoho lacnejšieho spojenia medzi Žilinou a Martinom severným obchvatom Žiliny. Úspora pri tomto riešení by dosiahla jednu miliardu eur - a práve o ňu by ktosi vyvolený prišiel.

Skutočnou šľahačkou na torte je ale Vaša ďalšia priorita - výstavba diaľnice D3 na Kysuciach za 1,2 miliárd eur. Opäť s tým zdrvujúcim argumentom, že cez Kysuce chodí veľa áut. Nuž pozrime sa na úsek Svrčinovec – Skalité na poľskej hranici. Podľa posledného sčítania dopravy ním v roku 2010 prechádza denne až neuveriteľných 2040 automobilov za deň. Na tejto „transeurópskej trase“ chodí denne toľko áut ako do povestnej Dolnej Maríkovej a medzi Hornou a Dolnou Mičinou a mnohými inými slovenskými dedinami sa ich premelie denne omnoho viac. Vy sa ale nehanbíte vyhlásiť túto cestu za prioritu štátu natlačiť tam na výstavbu polo-diaľnice 274 miliónov eur! Jasne – veď zatvoríme ešte pár ďalších nemocníc a škôl, veď Vás a Vašich blízkych predsa budú liečiť v Bruseli.

Čaro náhody chcelo, že Váš sen o vydojení eurofondov do slovenských tunelov odklepla vláda presne v deň, keď agentúra Moody o štyri stupne znížila rating Portugalska, čím úročenie portugalských dlhopisov vyliezlo k 15-tim percentám. A dva týždne po tom, čo krajiny Medzinárodnej agentúry pre energiu len po tretí raz v histórii uvoľnili na trh ropu zo svetových strategických ropných rezerv, aby sa tak pokúsili predísť pádu svetovej ekonomiky do ďalšej fázy globálnej recesie. Odvtedy úročenie dlhov Španielska a Talianska prekročilo 6%, celá eurozóna sa potáca, osud samotného eura je neistý, na hranici nesolventnosti balansuje vláda USA – a Vy predkladáte do vlády ničím nekryté fantazmagórie o budovaní zbytočných tunelov za miliardu eur a diaľnic pre 2000 áut? A tvárite sa pritom vážne a kompetentne?

Pán Figeľ, všetko nasvedčuje tomu, že žijete úplne mimo reálneho sveta. A že na (spolu)vedenie krajiny v roku 2011 jednoducho nie ste kompetentný.

Juraj Mesík, 21. júla 2011

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 867 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 14.10.2011 (chudak)

Diskusia k článku obsahuje 62 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist