JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

PETER WEISENBACHER: Sú Slováci šašovia?

Kríza žánru | Slovensko | Peter Weisenbacher | 31.03.2008

_ma_small

PETER WEISENBACHER: Sú Slováci šašovia?

Predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár sa k otázke o možnom bojkote blížiacej sa olympiády v Pekingu nechal v rozhlase počuť, že aký by to malo význam od nás „šašov zo strednej Európy“, veď je nás len päť miliónov. Nie som za jednostranné akcie voči Číne, som za dialóg, cítim sa ako svetoobčan, ale toto ma skutočne urazilo. Ako človeka uznávajúceho ľudské práva, a najmä ako Slováka. Stalo sa tak v súvislosti s odmietnutím účasti českým prezidentom Klausom. O koľko je Čechov viac než Slovákov? No aký je rozdiel medzi ich a našim prezidentom, či medzi tým za čo sa považujú?

Bojkot letnej olympiády by bola hlúposť, rovnako nestrategická ako uvažovanie súčasnej čínskej vládnej garnitúry. Mylne sa domnievajúcej, že diskreditáciou tibetského exilového vodcu Dalajlámu, či vyčkaním jeho prirodzeného konca sa im podarí lepšie ovládnuť rozdelený tibetský národ -lebo áno, on je tým jediným a posledným čo týchto utláčaných ľudí ešte dokáže zjednotiť. Chyba v uvažovaní špičiek komunistickej strany však tkvie v tom, že už aj v rámci tibetskej komunity sa ozývajú hlasy volajúce po aktívnom a dokonca ozbrojenom odpore voči čínskej okupácii. Eskalácia násilia nemôže, ako to dokazuje súčasný vývoj, Číne nijako prospieť i keď je jej silová prevaha absolútna. V tejto chvíli treba hľadať kontakt, diskusiu, kompromisy, obmäkčovať fronty a nie ich pritvrdzovať, ako by to nepochybne spôsobil bojkot olympiády.

Hovoríme však stále o dvoch veciach, o odmietaní celého podujatia a o neúčasti politikov na úvodnom ceremoniály a v tomto nebola česká hlava štátu ani zďaleka prvá. Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Poettering svoju účasť napríklad podmienil rokovaním čínskych predstaviteľov s Dalajlámom o budúcnosti Tibetu, čo je samozrejme nepredstaviteľné. Slovenský prezident Gašparovič si alibisticky necháva otvorené zadné vrátka a len ústami svojho hovorcu povedal, že nemá jasný program a do augusta ďaleko. Toto mu máme veriť? Ale čo  čakať od človeka, ktorý sa do dejín zapíše najskôr jedine vďaka kauze "starý ujo". Politik Václav Klaus mi je silne nesympatický a nesúhlasím takmer so všetkým čo tvrdí v súčasnosti a čo tvrdil v 90. rokoch, no napriek tomu je na ňom jasne vidno ako berie vážne svoj úrad a svoju zodpovednosť hlavy slobodnej a demokratickej krajiny.

Vo štvrtok pred veľkou nocou sa uskutočnila z iniciatívy práve tohto portálu v bratislavskom kultúrnom priestore A4 verejná diskusia o identite Slovákov (linka: www.jetotak.sk/videoarchiv/nova-diskusia-o-starych-slovakoch). Patrím ku generácii ktorá neglobalizovaný svet bez satelitov, mobilov a internetu zažila len v útlom detstve a preto slová ako "národ" alebo "patriotizmus" nikdy neboli centrom môjho záujmu. Posledné dni však o tom intenzívne premýšľam, možno kvôli tej podnetnej diskusii (ktorej pokračovania sa máme dočkať), ale obávam sa, že najmä kvôli olympijského funkcionárovi F. Chmelárovi a jeho výrokoch o šašoch. Ak si tento bývalý eštébák pripadá ako šašo, je to jeho právo a asi na to má dôvod. Ak uprednostní svoj vysoký plat a služobné auto pred podporou utláčaných diktatúrou neprekvapuje ma to, v skorumpovanom  Medzinárodnom olympijskom výbore (IOC) to má dlhú tradíciu. Ak za šašov (alebo skôr bábky nadnárodných koncernov) považuje olympionikov, alebo svojich podriadených, je to síce nepekné, ale stále akceptovateľné ako názor zvnútra, ak však takto častuje päť miliónov Slovákov je to urážka a vypovedá to o tom kde je problém s identitou nášho národa.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 85 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 29.06.2013 (Mehdi)

Diskusia k článku obsahuje 8 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist