JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Premiér mimo reality

Kríza žánru | Slovensko | Igor Daniš | 27.11.2014

_ma_small

Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády v Ubli sa premiér Fico opätovne vyjadroval boľavému problému Slovenska k nezamestnanosti. Miera nezamestnanosti je vysoká a miera zamestnanosti je stále nízka oproti vyspelým ekonomickým krajinám. Vláde sa darí motivačnými a reštriktívnymi opatreniami zamestnávať mladých ľudí a dlhodobo nezamestnaných, ale stále je to málo. Spokojnosť by mohla nastať, ak by prirodzená miera nezamestnanosti bola okolo 5 percent, ako v Bratislave. K tomu máme od roku 1989 veľmi ďaleko.

Premiér spomenul, podobne ako tvrdia všetci ostatní politici, podnikatelia a ekonómovia, že na Slovensku je síce mnoho nezamestnaných, ale na druhej strane mnoho ponúkaných voľných pracovných miest, ktoré nedokážu podnikatelia pokryť. Príčina ako všetci hovoria tkvie v neadekvátnych učňovských a študijných odboroch. Lenže pes je zakopaný inde.

V nedávnych dekádach naše školstvo vyprodukovalo stredoškolsky technicky vzdelaných absolventov i inžinierov - strojárov, technológov, stavbárov, chemikov a elektroinžinierov. Mnohí z nich pôsobia na manažérskych postoch vo finančníctve, v službách, v štátnej správe alebo v médiách. Nepotrebovali na tieto miesto napodiv žiadnu prax. Stačí ich stiahnuť späť do ich odborov a pokryjú mnohé voľné technické pozície a uvoľnia miesta absolventov humanitných a ekonomických odborov. Taktiež sme vyprodukovali mnoho nižšie technické kádre. Mnohí tiež pôsobia v službách, ako vodiči alebo odchádzajú do zahraničia. Stačí ich stiahnuť. Mnohí z nich pochádzajú z východu krajiny a pôsobia na západe. Stačí, aby sa vrátili a na východe sa pokryjú žiadané technické pozície. Aj dnes produkujeme veľa technických absolventov. Lenže mladým ľuďom sa nechce ísť pracovať do fabrík. Nielen kvôli nízkej mzde, ale aj ako je prirodzené u mladých ľudí nechcú vykonávať nudnú monotónnu prácu a byť zatvorení osem hodín pod dozorom v uzavretom priestore. Radšej hľadajú iné východiská: nezamestnanosť doplnenú obživou predajom šmeliny alebo výpomocou na rodinných stavbách.

Zdá sa, že na Slovensku je ponúkaných mnoho voľných miest (cca 11 000 na cca 350 000 evidovaných! nezamestnaných). Väčšinou sa jedná o tie isté pozície: Jeden zamestnanec odchádza kvôli nespokojnosti na pracovisku na rovnaké miesto v podobnej inštitúcií a naopak. Uzavretý kruh. Deje sa tak hlavne medzi mladšími ľuďmi. Na jednej strane je to nespokojnosť s nadriadenými. To však poznáme ešte z dôb pred 17.11.1989. Nadriadený bol aj vtedy vnímaný ako neohrozený pán (česť výnimkám), veľakrát neadekvátne prísny, rozkazovačný a vždy majiteľ pravdy a patentu na rozum. Je verejným tajomstvom, že nespokojnosť s atmosférou v pracovných kolektívoch a s nadriadenými vo veľkých inštitúciách, korporáciách či ich pobočkách vyjadruje takmer každý bežný zamestnanec. Výnimky možno tvoria menšie kolektívy v malých mestách alebo obciach. Ak sa nezmení pracovná klíma a kultúra, medziľudská komunikácia, nenastúpi slušnosť a rešpekt k názoru slabšieho (podriadeného), nenastúpi z jednej i druhej strany vôľa po kooperácii, nezamestnanosť neklesne.

Otváranie a obsadzovanie voľných pracovných miest v určitých segmentoch je tak karuselová záležitosť, kde sa nikto nový zvonku nedostane. Mladí ľudia kolujú dovtedy, pokiaľ sa neoženia, nemusia začať splácať hypotéku alebo nedosiahnu 35 rokov, odkedy je človek u nás považovaný za starého a neperspektívneho. Navyše sa všade vyžaduje prax na pozícii. Ako ju môže získať niekto nový mimo obor? Táto požiadavka je väčšinou nezmyselná. Zapracovanie na konkrétne výkony bolo pre inteligentného a vzdelaného adepta v minulosti otázkou niekoľkých dní. Tak by to malo byť aj dnes. Chýba vôľa a hrá sa hra o prirodzenej komplikovanosti a náročnosti celkom jednoduchých úloh.: je stanovené vopred, kto má moc.

V štátnej správe politici dobre vedia ako sa robia výberové konania. Nehodnotia sa vedomosti a schopnosti uchádzačov, pretože z tých 100 na jedno miesto ich všetci majú. Musia sa však podstúpiť nezmyselné a absurdné testy s otázkami mimo obor, či zo zákonov a paragrafov s otázkami na konkrétne rôzne čísla a detailné údaje. (Dokonca som počul, že na plošné VK na okresné pobočky ÚPSVAR konaných na jar, v jednom krajskom meste museli uchádzači skladať test aj z dopravných predpisov. Vlastníctvo vodičského preukazu dotyčných asi nepresvedčilo...) Normálni zamestnanci nikdy necitujú údaje z hlavy, ale vždy si ich pozerajú/overujú priamo v zákone. To je bežný život. Ako chce potom naša vláda zamestnať vzdelaných ľudí? Ak nerátame s verejným tajomstvom, že VK do štátnej správy sú vopred rozhodnuté.

Treba si tiež uvedomiť, že vláda svojou hospodárskou politikou dotuje zamestnávanie kuchárov a čašníkov pomocou daňového akceptovania unikátnych gastrolístkov, či ešte stále zvrátenou odpisovou politikou stavebníkov a výstavbu zbytočných budov. Alebo občania nespokojní s výškou daní, dobrovoľne platia vysoké príspevky do fondu opráv v bytových domoch, čím podporujú stavebný sektor. Na vedu, školstvo a štátnu správu peniaze nie sú. Naopak sa nájdu na prenájom starých, rozheganých, hlučných, nepohodlných, špinavých a smradľavých starých vagónov. (Politici vlakmi necestujú. Cestujú luxusnými autami.) Prečo?

Zamestnanosti na Slovensku tiež neprekážajú vysoké mzdy, ale ceny energií, nie vysoké dane, ale extrémne komplikovaná a zle orientovaná daňovo-odvodová sústava unikátna vo svete.

Záleží od vlády Smeru a premiéra – ale aj ostatných strán čakajúcich v rade na moc -, či chcú iba vládnuť alebo zmeniť život ľudí k lepšiemu.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 64 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist