JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

SME, PENTA a ďalej?

Kríza žánru | Slovensko | Ján Sklenár | 22.10.2014

_ma_small

Spomínam si na obdobie, keď pred 16 rokmi, konkrétne 15. septembra 1998, došlo k obsadeniu TV Markíza spoločnosťou Gamatex s jej pofidérnymi konateľmi, Kočnerom a Aghom.Bol som vtedy študentom gymnázia a slobodu slova sme boli pripravení brániť holými rukami. Dnes sauž nad tým len pousmejem. Boli sme mladí, neskúsení, ale zato revolučné odhodlanie nám nechýbalo. Všetci už vieme, že veci neboli také „kóšer“, ako sa na prvý pohľad zdalo a svet nie je len čierny a ten biely. Veď koniec koncov Pavol Rusko, TV Markíza a strana pripomínajúca vulkán nám neskôr vyprodukovali také „talenty“ na domácej politickej scéne, že sa nemuseli červenať ani pred tounajťažšou úderkou z čias ranného a stredného mečiarizmu.

Spomínam to len preto, že vidieť istú paralelu aj so situáciou, ktorá v týchto dňoch nastala v denníku SME. Samozrejme, aby sme sa hneď na úvod vyhli nedorozumeniam, vôbec nemám v pláne tieto dve veci spájať ani porovnávať. Bolo by to porovnávanie neporovnateľného. Ale jedna vec je pre oba prípady identická. Záujem! Záujem niekoho ovládnuť mediálny priestor, postupne ho pretvárať prip. zničiť oponentov spôsobom, pripomínajúcim známu anekdotu Bolka Polívku: „A teď si vás kůpím všecky...“. Aj keď povedzme si úprimne, každému vždy ide o nejaký záujem. Tak sa netvárme, že Petit Pressu nejde a nikdy nešlo. Otázka znie, o aký záujem pôjde novým spoluvlastníkom denníka SME? Čo nové prinesú, odnesú, alebo zničia?! O čo týmto chlapcom v skutočnosti vlastne ide?

Poznajúc genézu tejto žraločej skupiny. Poznajúc ich vzťah k ľudom ako generál Lorenc. Poznajúc, aké byty prevádzkujú a koho v nich hostia, je dosť pravdepodobné, že témy, ktoré sa budú týkať ich netransparentných biznis plánov si už v SME zrejme neprečítame. Ale to neznamená, že si ich neprečítame niekde inde a v oveľa lepšej analyticko-kritickej kvalite!

A dá sa dnes a v týchto kontextoch vôbec hovoriť o slobode slova? Veď za všetkým je nejaký záujem. Či už ideologický, mocenský alebo rovno mix oboch.

Som čitateľom denníka SME, ale úplne iným ako kedysi. Oveľa opatrnejším a veľa krát veľmi kritickým. Spomínam si aj na obdobie, keď partia okolo Karola Ježíka v ´93 zakladala SME, aj na to, ako týmto ľuďom išlo doslova a do písmena o holý krk. Vytrpeli si veľa! Po Ježíkovej smrti a neskôr po odchode Martina M. Šimečku z redakcie SME, sa denník začal uzatvárať a koncipovať viac ako „lepší“ klub priateľov a podporovateľov liberálno- ekonomickej, pravicovej doktríny. Nevadilo mi, že sa SME ideologicky zadefinovalo. Prekážalo mi, že sa uzatvorilo! Nebolo schopné prijať a akceptovať aj iný názor a Martin M. Šimečka to nedávno pomenoval úplne presne: „...Z novín na mňa dýcha, že nehľadáte pravdu, ale ju viete. Novinárskou povinnosťou je hľadať pravdu, nech je aj prekvapujúca a nepríjemná. Mám pocit, že SME pravdu pozná a písaním ju len potvrdzuje...“ zdroj: www.sme.sk/c/6667070/simecka-sme-nehlada-pravdu.html

Hľadanie pravdy je ale zároveň drahý a zdĺhavý špás. Na to dnes redakcie vraj nemajú čas ani peniaze. Mám aj zopár osobných skúseností, keď denník SME uverejnil článok, ktorý bol maximálne neobjektívny a doslova tendenčný. Redaktorka, ktorá ho písala nehľadala pravdu. Potrebovala len titulok! Nebola to jej chyba, bola v redakcii pár mesiacov, ale pracovala bez akéhokoľvek odborného dohľadu a skúseností. Bol som na redakciu právom naštvaný a sťažoval som sa, ale keď som pochopil ako redakcia pracuje, ostalo mi len konštatovať, že nejde o pravdu len o to stihnúť termín uzávierky!

Ale aby som bol korektný, treba zároveň dodať, že SME na čele s Matúšom Kostolným vytvorilo aj veľa zaujímavých projektov. Svedčí o tom portál SME a TV SME, ktoré sú jedny z najnavštevovanejších a najlepších na Slovensku. Dokázali na seba naviazať veľa inšpiratívnych ľudí a vygenerovať tak priestor pre ich jedinečné projekty. Oživila sa oblasť politickej a spoločenskej satiry, urobilo sa veľa zaujímavých projektov v oblasti umenia a kultúry, Shooty vzkriesil slovenskú politickú karikatúru a pod.

SME takisto ostalo verné svojmu poslaniu obhajoby ľudských a občianskych práv ako aj práv národnostných a etnických menšín na Slovensku. V tejto oblasti spravilo pre našu spoločnosť veľa! Škoda len, že to, čo im funguje na domácej scéne, nefungovalo a nefunguje v ich zahranično-politických komentároch. Slepá obhajoba intervencie spojeneckých síl do Iraku, bez akejkoľvek kritickej platformy bola vážnym prešľapom! A verím, že s odstupom času si to uvedomujú aj v SME.

Príbeh SME je teda podľa mňa aj príbehom tej časti Slovenska, ktorej záleží na budovaní lepšej a spravodlivejšej spoločnosti. A je to stále len proces, v ktorom sa veľa skúša, pokazí a improvizuje. Stále akoby hľadáme ten správny recept. Urobilo sa veľa chýb. Ukázalo sa, že zlaté teľa ekonomických reforiem nie je pohanským bôžikom, ktorý dokáže vyriešiť všetky problémy spoločnosti. Máme veľké problémy v oblasti vzdelávania. Kto bude nastupujúcou generáciou mladých novinárov, učiteľov, vedcov, manažérov, politikov? Z práva a spravodlivosti sme dovolili urobiť trhací kalendár! Doslova a do písmena nám postupne kradnú celý Polis! Aj cez elixír trvalo-udržateľného kapitalistického rozvoja, ktorému sú veľakrát úplne ľahostajné spoločenské oblasti negenerujúce apriórne zisk, sme stvorili inštitúcie ako PENTA a J&T!

Tie bez akejkoľvek cudnosti monopolizujú ekonomickú a politickú moc v krajine. Robia to drzo, neštítia sa blafov, ani úderov pod pás. Ide predsa o biznis! O tvrdý biznis, ktorý si ide bez akýchkoľvek regulácií svojou vlastnou cestou a je mu absolútne jedno, akú spúšť po sebe zanechá.

Mnohí si v týchto dňoch mydlia škodoradostne ruky nad osudom SME a z časti im aj dokážem rozumieť. Veď buďme k sebe úprimní, že aj vďaka SME a SDKÚ tu dnes máme takéto neriadené finančné strely.

Ale na rozdiel od Ľuboša Blahu nemám z tohto trendu radosť. Práve naopak. (pri „kole“ sa zrejme tiež nehovorilo len o futbalových výsledkoch!)

Tu nejde o SME! Penta, chce jednoducho túto názorovú platformu zničiť. Cíti, že je dosť silná na to, aby sa pomstila. A to je vážny precedens!

Karol Ježík bol tiež v neľahkej situácií a bol pre mňa hrdinom, ktorý riskoval nielen kariéru, ale aj oveľa viac. A táto krajina potrebuje hrdinov ako soľ.

Je jasné, že dnešné SME s Pentou končí. Otázkou zostáva, či ľudia ktorí z redakcie odchádzajú, nájdu silu a vôľu poučiť sa z chýb a vytvoriť novú názorovú platformu. Tak ako sa o to kedysi pokúsil Karol Ježík so svojimi spolupracovníkmi.

Prial by som si nové SME, verné svojim starým koreňom. Hľadajúce pravdu a nie ponúkajúce recept na pravdu! Otvorený priestor pre celo-spoločenskú diskusiu, ktorá tu tak veľmi chýba.

Ak sa to podarí, bude to ďalšie malé víťazstvo demokracie.

Držím palce a stále verím na hrdinov!

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 213 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist