JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Tradičná, slovenská, fašistická rodina

Kríza žánru | Slovensko | Peter Weisenbacher | 24.05.2010Presne toto slovné spojenie ma napadlo, keď som s hnusom sledoval, ako v sobotu poobede na Hviezdoslavovom námestí jeden z neonacistov držiacich transparent "Na podporu tradičnej rodiny. Proti perverznosti." hodil slzotvorný granát smerom k tehotnej mladej žene.

Neviem, aké hodnoty ho tá jeho tradičná rodina naučila. Rovnako netuším, proti akým perverznostiam môžu byť ďalší členovia "Kotleba Jugend", ktorí len o pár metrov ďalej do krvi zmlátili dvoch mladých chalanov, ktorí išli okolo – bratov, čo si v sobotu poobede vyšli na pivo. Neprajem nikomu byť dieťaťom v takej slovenskej rodine, ktorá vychováva svojich synov a dcéry k takýmto činom.

Netuším, z akej slovenskej rodiny pochádza súčasný minister vnútra Róbert Kaliňák, ale do dobrej školy ho asi neposlali. V nedeľu totiž z titulu ministra vnútra vyhlásil, že keď chcete mať na Slovensku bezpečné verejné zhromaždenie, máte si zaplatiť vlastnú ochranku. Áno, toto skutočne povedal človek, ktorý je zodpovedný a platený za to, aby šéfoval polícii, teda tej časti štátneho aparátu, ktorá má (v mierových podmienkach) monopol na použitie sily. Slovenský minister vnútra je asi svetový unikát, ktorý verejne vyzýva k prechodu na anarchiu (že sú v Smere až takí ľavičiari, by som nečakal). Uznajte, aké by to bolo krásne, keby sa na každom verejnom zhromaždení pomlátili jeho účastníci a účastníčky s tými, čo majú iný názor a pravdu by mali tí a tie, čo by to prežili. To by sme aj ušetrili, takto by sa mohli prijímať zákony a hneď by sme mohli zrušiť aj parlament a vládu. Ale možno to pán Kaliňák myslel v dobrom, chce nám, daňovým poplatníkom ušetriť jeho plat, nakoľko konečne prešiel sebareflexiou a pochopil, že za to, čo robí, si nezaslúži ani deravý groš.

Stále dobre, minister Kaliňák je aspoň z "ľavicového" Smeru, ale na anarchiu asi presedláva aj "kresťansko-konzervatívny" bývalý minister vnútra Vladimír Palko. Vo svojom blogu na stránkach najhomofóbnejšieho týždenníka (vďaka ktorému možno fanatickú, nenávistnú homofóbiu čoskoro na Slovensku premenujeme na hanusofíliu) lamentuje nad osudom pracovníčky na matrike v ktorejsi anglickej dedine, ktorá bola prepustená, lebo si odmietala plniť pracovné povinnosti. Po prijatí zákona o registrovaných partnerstvách ich odmietla realizovať, lebo jej to prekážalo. Pán Palko nepochybne pochádza z tradičnej slovenskej rodiny, ale aké diskusie tam viedli, si nechcem ani predstaviť, keď si takto mýli dojmy a pojmy. Samozrejme, že svadby rovnakopohlavného páru môžu niekomu vadiť a niekto preto môže prísť o miesto, ale o tom je a vždy bola spoločnosť a štát, že to, na čom sa dohodneme, potom platí pre všetkých. Predstavme si napríklad policajta, ktorému prekáža pápež a počas jeho štátnej návštevy by ho odmietol chrániť a radšej by šiel na zmrzlinu. Čo by spravil vtedajší minister vnútra Palko? Filozofoval by, alebo by takéhoto človeka na hodinu vyhodil a pravdepodobne aj stíhal za neuposlúchnutie rozkazu? Alebo si pán poslanec myslí, že výhrada vo svedomí má platiť len na kresťanov (presnejšie na tú "jeho" kresťanskú sektu, ktorá je zaručene jediná pravá)? A keď nie, uvedomuje si, že jej konzekventné uplatňovanie by znamenalo rozklad akejkoľvek spoločenskej zmluvy, právneho štátu a pravdepodobne totálnu anarchiu?

Nuž áno, v takej krajine to žijeme, kde za vami príde veliteľ polície s tým, že nie je schopný zaistiť bezpečnosť pochodu, ktorý bol ohlásený niekoľko mesiacov vopred, lebo polícia si nevie rady s fašistami kandidujúcimi do parlamentu.

Keby som bol apokalyptický kapitalista sulíkovského razenia, navrhnem privatizáciu polície. Potom by to bolo krásne jasné, muži v zelenom by chránili toho, kto by viac zaplatil, ostáva len dúfať, že ako zbraň by nepoužili legendami opradenú pravičiarsku zbraň masového ničenia – neviditeľnú ruku trhu. A vlastne privatizáciu vôbec celej republiky, veď čo už je to len za štát, kde polícia nezvládne sto náckov v uličkách, čo spraví, keď ich bude viac a rozhodnú sa spraviť revolúciu? Požiada o pomoc členov Zväzu protifašistického odboja v post-seniorskom veku, aby vytiahli ťažkú techniku z Múzea SNP v Banskej Bystrici, keďže ich už porazili raz v štyridsiatom piatom?

Autor je ľudskoprávny aktivista a spoluorganizátor Dúhového PRIDE Bratislava 2010

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 327 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 21.07.2011 (dobry)

Diskusia k článku obsahuje 24 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist