JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Americký ateista si úctu zaslúži

Kríza žánru | Svet | Zolo Mikeš | 02.04.2012

_ma_small

Patriť do tej “nesprávnej” cirkvi môže človeku v USA dosť často komplikovať postup v jeho kariére- viď napríklad ťažkosti Mormóna Mitta Romneyho s kresťanskými fundamentalistami pri boji o prezidentskú nomináciu.

 Nepatriť do žiadnej cirkvi, ba priam byť ateistom môže byť ešte ťažšie- a aj preto je ateistov v USA tak málo. Vo Washingtone ich však predminulú sobotu bola väčšina- aspoň teda na promenáde pred národnými pamätníkmi USA.

Vynikajúca organizácia, prominentní rečníci, zaujímavé týpky v asi trojtisícovom dave, ktorý nedbal na dážď a vyšiel demonštrovať svoj svetonázor- to bola atmosféra na najväčšom stretnutí ateistov v histórii Spojených štátov. V dave prevládali individuálni ateisti, ktorí sa nehlásili k žiadnej organizovanej skupine, ale prezentovali sa aj predstavitelia napríklad Humanistického judaizmu, Sekulárnej aliancie študentov či dokonca Združenie ateistov v ozbrojených zložkách Spojených štátov.

 Vidieť toľko “bezvercov” pokope je v USA dosť ojedinelé. Organizátori zhromaždenia síce tvrdili, že “ je dosť dobrá šanca” že aj Váš sused je ateista, ale ešte aj ich štatistiky odhadovali počet theistov a deistov v USA na 82 percent. Podľa oficiálnych štatistík však počet ateistov v USA nedosahuje ani len 5 percent.

 “Je to dané v prvom rade finančným zázemím cirkví a potom stádovitosťou. Američania sa chcú cítiť ako dobrí ľudia a v ich očiach dobrí môže byť iba ten, kto verí v Boha. Podľa väčšinovej logiky v tejto krajine človek potrebuje trest alebo odmenu od Boha aby mal motiváciu byť dobrý. Tak to však samozrejme nie je,” vysvetľuje Ellery Schempp, jeden z rečníkov podujatia.

 Podobná motivácia – dokázať, že aj ateista môže byť dobrý človek pomáhajúci svojim blížnym- viedla na stretnutie aj predstaviteľov mimovládnej organizácie “Za hranicami viery”. Táto mimovládka združujúca povúčšine ateistov dokázala len v roku 2010 zozbierať 250 000 dolárov, ktoré využila na boj za práva homosexuálov ale aj v prospech postihnutých konfliktom v Ugande či zemtrasením v Japonsku.

 Ďalším zaujímavým subjektom propagujúcim svoju činnosť bola Národná ateistická strana, ktorá sa borí s typickým problémom- nedostatkom členov. “Po celých štátoch máme dokopy 4000 aktivistov, z ktorých je 2000 plnoprávnymi členmi strany. Je to málo, musíme najprv ýískať nových členov, aby sme mohli čo I len pomýšľať na nejakú serióznu činnosť,” priznáva Susan Bocks, dočasná administratívna viceprezidentka. Druhotným problémom, sú potom samozrejme peniaze- tie potrebuje v USA každá strana či už k svojej činnosti alebo organizovaniu akcií vedúcich k náboru nových členov.

 Tých potencionálnych bolo na tejto akcii neúrekom. Mnohí z nich však netúžili byť nijak organizovaní a svojimi názormi boli krásne originálni a jedineční. Ako napríklad mladý párik Jason a Jackie, ktorí zaujali tričkom s nápisom: “Bez mäsa, bez boha, bez detí”. Z originálnej “svätej trojice” svojich životných postojov, som ich požiadala o vysvetlenie tej tretej- ako je možné že dvaja približne dvadsaťroční mladí ľudia nechcú mať deti. “Planéta je aj tak neskutočne preplnená, my uprednostňujeme adopciu pred plodením,” vysvetlila sympatická Jackie s krásnym úsmevom a bez najmenšieho nádychu akéhokoľvek hanblivého rumenca na tvári. “Prečo by sme mali mať vlastné deti, keď v Afrike ich je toľko, čo trpia- radšej pomôžme tým, čo už existujú,” pridal sa jej priateľ Jason.

 Schopnosť vzdorovať väčšinovému trendu hlásajúcemu nutnosť zanechania genetickej stopy na tejto planéte demonštrovalo aj množstvo homosexuálnych párov na zhromaždení. Práve oni sa však stali prvým terčom militantných kresťanov, ktorí si nemohli nechať ujsť príležitosť prísť na riadne ohlásenú demonštráciu a hulákaním svojich hesiel o veľkosti Boha a dobrote Ježiša sa snažili narušiť priebeh pokojného podujatia. Veď tomu, že snáď niekoho z týchto presvedčených ateistov obrátia na svoju vieru nemohli veriť ani oni sami.

 Demonštrovali tak len skutočnosť, že príslušníctvo k akejkoľvek cirkvi človeka lepším automaticky neučiní. Naopak, keď ateista dokáže konať dobro i keď v Boha neverí, zaslúži si úctu nielen vzhľadom k obsahu svojich činov, ale aj k ich motivácii. Z “nadčasového” hľadiska, to jest vzhľadom k ním predpokladanej neexistencii posmrtného života koná ateista dobro celkom určite nezištne. Amerického ateistu, podobne ako toho slovenského, si potom treba vážiť aj pre to, že dokáže zostať “dobrý” napriek tomu, ako sa k nemu tá väčšinová veriaca spoločnosť správa.

 

Autor je senior editorom tlačovej agentúry World Bussiness Press Online vo Washingtone

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 139 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 04.04.2012 (Testify)

Diskusia k článku obsahuje 33 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist