JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Čakanie na masaker

Kríza žánru | Svet | Jaroslav Drobný | 12.08.2013

_ma_small

Ramadán skončil, aj tri dni sviatkov a začína bežná, nesviatočná realita. S koncom ramadánu končí aj obdobie hájenia, v pondelok sa začína nová „lovecká“ sezóna. Pripravte sa na správy o krvavom potláčaní demonštrácií, alebo na správy o krvavých teroristických útokoch. No možno aj na jedno i druhé.

Demonštrácie Mursího stúpencom MUSIA skončiť, situácia sa MUSÍ vrátiť do „normálnych“ koľají. Ale ako? Nuž, vyzerá to, že tak „po egyptsky“. Všetci to čakajú, všetci to vedia. Ako keby boli všetci uzrozumení s nastávajúcim masakrom a dokonca s týmto masakrom panuje všeobecný súhlas, minimálne v pro-revolučnej/prevratovej časti obyvateľstva. Ide len o detaily, ako ten masaker previesť, aby sa minimalizovalo rozhorčenie svetovej verejnosti. Nemožno sa spoliehať na to, že bude poruke nejaký iniciatívny, v desaťdňovom poznávacom zájazde vyškolený „znalec“, ktorý sa v naivnej viere nechá amatérsky oklamať a začne šíriť dezinformácie o vymyslenom masakre. Pracuje sa na „sofistikovanom“ dôvode, čo v egyptských podmienkach znamená, že sa očakáva niečo brutálne. Informácie o bezpečnostnými silami odhalených plánoch teroristov, ktorých je dnes liberálna tlač plná, predsa musia mať nejakú príčinu. Aj cieľ.

Nemusí však byť človek konšpiračným teoretikom na to, aby očakával útok na Koptov. Náboženské menšiny boli a sú najlepším fackovacým panákom pri transmisii „vznešených ideí“ z prostredia vysokej politiky do reality ulice. Otázne je len to, či príde pred, alebo po rozohnaní protivládnych demonštrácií. Či sa teror proti Koptom bude označovať za odvetu policajnému násiliu voči demonštrantom, alebo či sa násilie voči demonštrantom bude ospravedlňovať násilím voči Koptom.

Moslimské bratstvo teraz dopláca na svoju umiernenosť z uplynulých rokov. Drvivá väčšina radikálov opustila jeho rady ešte v posledných rokoch Mubárakovej éry, keď Bratstvo pristúpilo na hru na demokraciu s režimom. Radikáli našli svoje šťastie v náručí salafistických organizácií a Bratstvu odvtedy chýbajú mladé nezmieriteľné kádre, odhodlané na námestiach položiť život za svojich vodcov.

Snaží sa to nahrádzať rozpútavaním sektárskych násilností. Ani salafista, ktorému je údel Mursího ukradnutý, neodolá, keď je nutné „brániť vlasť a náboženstvo“ pred úkladmi „koptských križiakov“. Nadháňači Bratstva úspešne vyvolávajú zrážky medzi salafistami a Koptami v provinciách Minja a Qená a je len otázkou času, kedy sa incidenty presunú na sever.

Sektárske zrážky síce v Egypte nikdy neboli raritou, no vláde Moslimského bratstva môžeme pričítať k dobru to, že tieto zrážky boli počas jej trvania na dlhoročnom (ak nie „dlhodesaťročnom“) minime. A to vo všetkých parametroch - čo sa týka počtu incidentov, ich intenzity, aj počtu obetí. A je snáď symbolické, že posledným politickým aktom (ak nie rovno štátnickým činom), ktorý exprezident Mursí vykonal v prezidentskom úrade, bolo udelenie milosti dvom väzneným koptským deťom, ktoré salafisitckí fanatici obvinili z hanobenia Koránu.

Teraz je všetko už len minulosťou. Bratia majú dnes dve tváre. Jednu pre zahraničie, kde slovníkom demokracie apelujú na západné vlády, aby neuznali pučistickú vládu. Druhú tvár majú pre stúpencov politického islamu (pričom nie nutne iba voličov MB), kde slovníkom násilného „džihádizmu“ obviňujú koptských spoluobčanov zo zosnovania prevratu voči demokraticky zvolenému (v ich slovníku „Bohom danému“) prezidentovi.

Predstavitelia koptského kléru síce podporili zmenu režimu, no nie ochotnejšie, než najvyšší predstavitelia Al-Azharu. Ani pápežovi Tawadrosovi nemožno vyčítať, že by bol v podpore novej hlavy štátu rýchlejší, než veľký imám al-Azharu Ahmad at-Tajjib. No radikálom je to jedno, potrebujú vinníka, ktorému budú žalobcom, sudcom i katom.

Žalobcom i sudcom sú však aj liberálni sekularisti demonštrantom proti novému režimu. Demonštrácie sú im terorizmom, zhromažďovacie právo fašizmom. Výkon „trestu“ však veľkoryso prenechávajú štátnej moci, lebo tá je aktuálne na ich strane. Zabudli na udalosti pri Maspero, zabudli na udalosti v ulici Muhammada Mahmúda.

Bez hlasovania občanov v ľudovom hlasovaní sú všetky vznešené slová o revolúcii iba prázdnymi rečami na oklamanie samého seba. Zo všetkého najviac dnes Egypt potrebuje nájsť konsenzus, alebo aspoň kompromis.  Je treba nájsť riešenie, s ktorým budú súhlasiť obe strany. Nik ho však nehľadá. Obe strany sa už akoby zmierili s konfrontáciou.

A tak všetci svorne čakajme a nezabudnime prejaviť prekvapenie a zhrozenie v tej správne chvíli. Práve to sa od nás očakáva.

 


 Oprava (doplnené 15. 8. 2013, 19:30): Vyššie nemenovaný znalec nebol v Egypte na poznávacom zájazde, bol v Káhire na vlastnú päsť. Za publikovanie nepravdivej informácie sa mu autor ospravedlňuje.

 

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 139 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 16.08.2013 (Grcko)

Diskusia k článku obsahuje 8 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist