JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Chávizmus s bravčovou tvárou

Kríza žánru | Svet | Pavol Hardoš | 07.03.2013

_ma_small

V ktoromsi zo svojich komediálnych vystúpení mal Slavoj Žižek celkom dobrý postreh. Poznamenal, že je smutnou tradíciou mnohých ľavičiarov po celom svete upínať sa na realizáciu socializmu niekde v nejakej inej krajine. U nás je to všetko na nič, ale tam v Stalinovom Sovietskom Zväze, tam v Maovej Číne, tam na Castrovej Kube, tam u Moralesa v Bolívii, tak tam sa konečne realizuje ten skutočný socializmus, ktorý bude inšpiratívnym vzorom do budúcna. Čo tam po skutočnostiach, dôležité sú ideály!

Tento týždeň ďalší z tých naozaj skutočných realizátorov zomrel a vzápätí sa začalo aj nemiestne vyplakávanie za týmto hrdinom socialistickej práce. Z políc sa znovu vyťahujú dvojité metre, píšu sa hymnické piesne o tejto nádeji socializmu pre 21. storočie. Pritom bol presným opakom, z minulosti sa vynorený fraškovitý prízrak excesov personalistických režimov latinskej Ameriky a každý, kto sa považuje za demokrata, a je jedno, či je ľavičiar alebo pravičiar, si pri pohľade na odkaz, ktorý tu ostane po Hugovi Chávezovi, môže leda tak odpľuť. Ako pokračoval Žižek, ak by to ctení ľavičiari mysleli s tými ideálmi vážne, v prvom rade by ich realizovali aj adresnou kritikou ľudí ako Chávez.

Je úplne jedno, či mal Hugo Chávez dobré alebo zlé úmysly, je tiež úplne jedno nakoľko boli jeho programy sociálnej pomoci účinné a nakoľko kontraproduktívne (o tom budú ekonómovia viesť ešte dlho spory), nič to nemení na skutočnosti, že úctou k demokracii, vláde práva a ľudskej slobode vôbec netrpel. Niektorí ľudia si však nedokážu pomôcť a jednoducho musia premietať svoje vlastné ideologické fantázie na smutné reality v iných krajinách a pri tom popierať a zastierať všetky nepohodlné skutočnosti.

A tak to vidíme znovu. Pokúšať sa o puč je v poriadku, hlavné že sa potom už viac ráz podarí vyhrať voľby. A vyhrať voľby, to je predsa všetko, čo treba na legitimitu. Pokračovať v tradícií všetkých veľkohubých caudillov, vytvárať atmosféru strachu, obmedzovať slobodu médií, zastrašovať názorových oponentov, podkopávať vládu zákona, przniť spravodlivosť, to je v poriadku, aj tak sa to týka len názorovej menšiny, a názorové menšiny, a to vieme aj od nášho malokarpatského caudillíka, tie by len ruky natŕčali a frflali. Podkopávať bezpečnostné inštitúcie štátu a vytvárať vlastné polovojenské milície, to je v poriadku, veď ideály si treba ochrániť. Robiť si z ústavy zdrap papiera a rušiť si obmedzenia moci, to je v poriadku, hlavné je, že pri moci ostane všeľudový ľavičiar. Robiť zo seba geopolitckého matoviča a vrchného detektora síry na pôde OSN, kamarátiť sa s iránskymi gangstrami a bieloruským sultánom, to je v poriadku, hlavné že sa vynadá tým imperialistickým sviniam na severe Ameriky. Udržiavať petro-peniazmi pri moci jednu z posledných komunistických diktatúr, to je v poriadku, hlavné že majú v Havane pekné staré autá a my môžeme ďalej snívať sníček o spravodlivej rovnostárskej spoločnosti. Financovať spriaznené politické strany v celom subkontinente, dotovať extrémistické skupiny, ktoré spája najmä to, že je u nich demokracia až na poslednom mieste, to je tiež v poriadku, veď predsa nejde o budovanie autonómnych demokratických štátov, ale o víťazstvo toho nášho tímu. Vyvážať venezuelský imperializmus je v poriadku, pokiaľ sa tým bojuje proti imperializmu americkému. Vlastnou nekompetentnosťou a ideologickou zaslepenosťou rozvrátiť ekonomické inštitúcie v nominálne bohatom ropnom štáte, to je tiež v poriadku, hlavné je, že máme plnú hubu chudoby a sociálnej spravodlivosti a môžeme poslúžiť ako stelesnenie predstáv autosugescii podliehajúcim sympatizantom na globálnom severe.

Nuž teda viva el comandante!


Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 441 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist