JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Investície do mierových operácií v prospech dneška a budúcnosti

Kríza žánru | Svet | Hervé Ladsous | 16.11.2015

_ma_small

Koncom septembra sa stretlo viac ako 50 svetových lídrov na významnom summite pri príležitosti 70.zasadania Valného zhromaždenia, aby sa zaviazali k podpore a novým príspevkom na mierové operácie OSN.

Summit prekonal všetky očakávania. Krajiny prisľúbili približne 40 000 vojakov ako aj ďalšie potrebné a kľúčové podporné prostriedky: Viac ako 40 helikoptér a lietadiel, 29 technických a 32 policajných jednotiek a 12 poľných nemocníc.     

Tento historický prejav podpory nevznikol počas jednej noci. Bol vyvrcholením dlhodobého a spoločného celosvetového úsilia za niekoľko posledných rokov, v rámci ktorého štáty z Ázie, Afriky, Európy a Severnej a Južnej Ameriky využili svoju politickú váhu na vytvorenie kapacít na odstránenie nedostatkov identifikovaných OSN. Ak by sa tieto sľuby realizovali, mierové sily OSN by sa stali silnejšími a odolnejšími v prospech ľudí a komunít, ktorým slúžia.          

Prečo zrazu náhla vlna podpory?

Mierové operácie od konca druhej svetovej vojny stabilne rástli veľkosťou aj rozsahom činnosti. Momentálne riadime 16 mierových misií na štyroch kontinentoch, ktoré slúžia celkovej populácii viac ako 125 miliónov obyvateľov. Členovia mierových jednotiek sa však čoraz častejšie stávajú terčom ozbrojených a teroristických skupín. Len v Mali bolo od júla 2013 zabitých 42 a zranených 126 členov mierových jednotiek. Modré prilby dnes pracujú na vzdialených miestach a strohých podmienkach, pričom každý deň musia čeliť asymetrickým a spletitým hrozbám v politicky nestabilných oblastiach, kde sa málo dodržiava mier a kde žije veľa zraniteľných obyvateľov, ktorých je potrebné chrániť. Násilie a konflikt sú tu základnými hrozbami, mierové jednotky sú však často vysielané aj do veľmi zložitého a nebezpečného prostredia, ktoré si vyžaduje osobitné schopnosti, moderné vybavenie, pokročilú technológiu a dobre trénované zložky.              

V podmienkach, kedy misie odolávajú čoraz väčším výzvam, sa od nás žiada stále viac. Mandáty, ktoré nám zveruje Bezpečnostná rada OSN, sú čoraz širšie a komplikovanejšie. Viac ako 95% našich mierových síl teraz pracuje na misiách s mandátom chrániť civilistov. V Južnom Sudáne na našej základni obraňujeme približne 185 000 vnútorne presídlených osôb, ktoré utekajú pred konfliktom a násilím. V Konžskej demokratickej republike sa naše mierové sily aktívne zapájajú do boja proti niekoľkým brutálnym ozbrojeným skupinám, ktoré plienia dediny a vraždia stovky civilistov na východe krajiny. V stávke je veľa.       

Prečo potrebujeme podporu?

Skutočné výzvy si jednoducho vyžadujú skutočné kapacity. Špičkovo trénovaný vojenský, policajný a civilný personál vybavený technológiami a leteckou podporou umožní mierovým silám OSN viesť efektívnejšie a výkonnejšie operácie. Kľúčovým prvkom tohto prístupu je využívanie nových technológií, ktoré nám môžu pomôcť lepšie monitorovať dočasné prímerie, zvýšiť bezpečnosť našich ľudí, poskytnúť včasné varovanie a nakoniec lepšie chrániť civilistov. Potrebujeme však aj špeciálne zameraný personál vyškolený podľa najvyšších odborných štandardov. Byť členom mierových síl nie je jednoduchá úloha.        

Kam smerujeme?

Ako poznamenal americký prezident Barack Obama na summite, naše partnerstvo s členskými štátmi „často závisí od ochoty odvážnych členov mierových jednotiek položiť svoj život na fronte vo vojnou zničených oblastiach sveta“. Generálny tajomník OSN varoval pred rozporom medzi prispievateľskými krajinami, Bezpečnostnou radou a veľkými donormi. Podobne sme už dlhšie vyzývali členské štáty, aby prešli na vyššiu úroveň pripravenosti a nemuseli sme tak „budovať loď počas toho, ako sa už na nej plavíme“. Sľuby je teraz potrebné pretaviť do hmatateľnej podoby, ktorá bude spĺňať potreby a požiadavky v teréne.           

Náš záväzok nekončí summitom. V októbri som v New Yorku usporiadal stretnutie s členskými krajinami, ktoré sa rozhodli podporiť vyhodnotenie záverov summitu a spôsoby, akými môžeme konkrétne ďalej pracovať s prisľúbenými príspevkami a záväzkami. Väčšinu prísľubov zo summitu nie je možné hneď využiť v rámci nejakej už prebiehajúcej misie, vďaka rezerve dostupných zdrojov však budú môcť mierové sily OSN lepšie plánovať dopredu a disponovať kapacitou reagovať na krízy rýchlo a efektívne. Naďalej budeme spolupracovať so svetovými lídrami a krajinami z celého sveta, aby sme naplnili budúce potreby a zvýšili naše kapacity do budúcnosti. Udržiavanie mieru si vyžaduje silu a jednotu a záväzok zlepšenia rýchlosti nasadenia, schopnosti reagovať, výkonu a zodpovednosti. To je základ našej snahy prispieť k udržateľnému mieru a stabilite. Udržiavanie mieru je jedinečné globálne partnerstvo a my v ňom uspejeme len vtedy, ak nás krajiny, ktoré poskytujú vojenské a policajné jednotky, budú aj naďalej politicky podporovať a prispievať potrebnými zdrojmi.

 

Autor je námestníkom generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie OSN

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 96 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 01.04.2016 (hervé)

Diskusia k článku obsahuje 3 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist