JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kríza v Sýrii: občianska vojna, globálna hrozba

Kríza žánru | Svet | Pan Ki-mun | 07.07.2014

_ma_small

Hrôzostrašná vojna v Sýrii sa stále zhoršuje a krv vyteká aj za jej hranice. Rozmáha sa depresívny pocit, že okrem vyzbrojovania bojujúcich strán a sledovania besniaceho konfliktu sa dá urobiť len máločo. Medzinárodné spoločenstvo nesmie ponechať obyvateľov Sýrie a tohto regiónu napospas kríze a nikdy nekončiacej krutosti.

 

Počet mŕtvych už prekročil 150 000. Väznice a náhradné väzenské zariadenia sú preplnené mužmi, ženami a dokonca aj deťmi. Rozsudky smrti bez riadneho súdu a neopísateľné mučenie sú tu na dennom poriadku. Ľudia zomierajú od hladu a na kedysi zriedkavé infekčné choroby. Celé centrá miest a niektoré skvosty architektonického a kultúrneho dedičstva ľudstva sú zničené. Sýria ako štát čoraz viac upadá.   

Spojené národy sa snažia zamerať na podstatu konfliktu a jeho ničivé dôsledky. Naše humanitárne a ďalšie snahy zachraňujú životy a zmierňujú utrpenie. Avšak náš najhlavnejší cieľ – ukončenie konfliktu – sa nám zatiaľ nepodarilo naplniť. S vypuknutím násilia a sektárskeho napätia v Iraku sa neradostné vyhliadky na mier ešte zhoršili. Zachovanie územnej celistvosti a jednoty Sýrie a Iraku je otázne.        

Nasledujúcich šesť bodov by mohlo načrtnúť zásadnú cestu vpred.

Po prvé, ukončenie násilia. Neustále poskytovanie vojenskej podpory stranám v Sýrii, ktoré páchajú brutálne činy a zjavne porušujú základné princípy ľudských práv a medzinárodného práva, je zo strany zahraničných mocností nezodpovedné. Vyzývam Bezpečnostnú radu na uvalenie zbrojného embarga. Strany si budú musieť opäť sadnúť k rokovaciemu stolu. Koľko ľudí však ešte musí predtým zomrieť?

Po druhé, ochrana ľudí. OSN naďalej riadi rozsiahle humanitárne akcie. Je však poburujúce, že vláda naďalej zamedzuje ich prístup; z konvojov pomoci odstránila dodávky zdravotníckeho materiálu a úmyselne vyhladovala a kolektívne potrestala komunity, ktoré podľa nej sympatizovali s opozíciou. Niektoré skupiny rebelov sa správali podobne. Navyše, medzinárodné spoločenstvo poskytlo sotva tretinu financií potrebných na pomoc. Naďalej vyzývam na ukončenie obliehania a umožnenie neobmedzeného prístupu humanitárnej pomoci cez vnútorné bojové línie a medzinárodné hranice.

Po tretie, začatie seriózneho politického procesu. Bojujúce strany sústavne blokovali vytrvalé iniciatívy dvoch popredných svetových diplomatov. Kofiho Annana a Lakhdara Brahímiho. Prezidentské voľby v Sýrii na začiatku júna nedosiahli ani minimálnu úroveň dôveryhodného hlasovania. Čoskoro vymenujem nového špeciálneho vyslanca, ktorý bude hľadať politické riešenie a možnosti prechodu k novej Sýrii. Osobitnú zodpovednosť pomôcť ukončiť túto vojnu majú aj krajiny v regióne. Vítam nedávnu komunikáciu medzi Iránom a Saudskou Arábiou a dúfam, že si medzi sebou vybudujú dôveru a zvrátia deštruktívnu súťaž v Sýrii, Iraku, Libanone a ďalších krajinách. Skupiny sýrskej občianskej spoločnosti odvážne vynakladajú úsilie na udržanie štruktúry spoločnosti a udržujú otvorené kanály solidarity a komunikácie.

Po štvrté, zabezpečenie prevzatia zodpovednosti za vážne zločiny. Minulý mesiac neprešla v Bezpečnostnej rade rezolúcia, ktorá sa mala vyjadriť ku konfliktu ohľadom Medzinárodného trestného súdu (MTS). Apelujem na tie členské štáty, ktoré povedali MTS nie, ale podporujú zodpovednosť za konanie v Sýrii, aby predložili svoje presvedčivé alternatívy. Ľudia v Sýrii majú právo na spravodlivosť a kroky proti beztrestnosti.

Po piate, ukončenie likvidácie chemických zbraní v Sýrii. OSN a Organizácia pre zákaz chemických zbraní pracujú spolu na zničení alebo vyvezení z krajiny všetkého deklarovaného materiálu z kedysi rozsiahleho arzenálu. Mnohé členské štáty poskytli nevyhnutné zdroje a podporu pre túto náročnú úlohu, ktorej plnenie prebieha v aktívnej vojnovej zóne a ktorá bude teraz dokončená na rôznych likvidačných zariadeniach v zahraničí. Hoci vo väčšine prípadov sa v Sýrii zabíja konvenčnými zbraňami, bolo veľmi dôležité posilniť globálne pravidlá zakazujúce výrobu a používanie chemických zbraní.

Po šieste, zameranie sa na regionálne rozmery konfliktu, vrátane extrémistickej hrozby. Zahraniční bojovníci sú nasadení na oboch stranách konfliktu, čo zvyšuje úroveň násilia a zhoršuje sektársku nenávisť. Rovnako ako by sme nemali slepo prijímať označovanie opozície sýrskou vládou za teroristov, nemali by sme prehliadať ani reálnu hrozbu teroristov v Sýrii. Svet sa musí zjednotiť a odstrániť finančnú a ďalšiu podporu pre Džabat al Nusru a Islamský štát Iraku a al-Šamu (ISIS). ISIS je zároveň hrozbou pre všetky komunity v Iraku; je zásadne dôležité pre regionálnych politických aj náboženských lídrov vyzvať na zdržanie sa násilia a vyhnúť sa tak začarovanému kruhu násilia a odvetných útokov.

Momentálne najväčšou prekážkou ukončenia vojny v Sýrii je predstava, že je možné ju vyhrať vojensky. Odmietam súčasné tvrdenie, že sýrska vláda „vyhráva“. Dobývanie územia pomocou leteckých útokov na území husto obývanom civilistami nie je víťazstvo. Vyhladovanie obliehaných komunít až do ich kapitulácie nie je víťazstvom. Aj keby jedna zo strán krátkodobo vyhrávala, obrovské počty obetí by boli príčinou ďalšieho budúceho konfliktu.

Nebezpečné sektárske napätie, masový pohyb utečencov, každodenná brutalita a šíriaca sa nestabilita robia z občianskej vojny v Sýrii celosvetovú hrozbu. Všetky hodnoty, za ktorými si stojíme a všetky dôvody, kvôli ktorým OSN existuje, sú teraz ohrozené a boj o ne sa dnes odohráva v zničenej Sýrii. Pritom čas na dodržanie záväzkov pre medzinárodné spoločenstvo, najmä Bezpečnostnú radu, už dávno vypršal.  

Autor je generálnym tajomníkom OSN.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 127 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist