JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Ropný zlom vo Viedni

Kríza žánru | Svet | Juraj Mesík | 11.06.2012

_ma_small

Patrilo by sa dnes o Španielsku a jeho kolabujúcom bankovom sektore... Ale po témy nám netreba chodiť tak ďaleko. Zostanem teda skoro doma – do Viedne je to z Blavy bližšie ako do Nitry.

Čo by sa stalo priemernej rakúskej domácnosti, keby sa ceny ropy zdvojnásobili a stála by 150 eur za barel? Takéto zadanie dostal pred časom od vládnej agentúry jeden z rakúskych výskumných ústavov. Nie je domácnosť ako domácnosť - a tak prišiel výskumák so šiestimi odpoveďami podľa lokality (mestská, prímestská, vidiecka) a druhu vykurovania. Tí, ktorí kúria vykurovacím olejom a cestujú za prácou by prišli ročne až o 5000 eur, tí najmenej postihnutí len o niekoľko stovák. Pri rakúskych príjmoch je to „len“, pre mnohé slovenské domácnosti s omnoho nižšími príjmami by aj tých pár stoviek mohlo znamenať rozdiel medzi akým - takým prežívaním a pádom do chudoby.

Spomínaná štúdia má mnoho nedostatkov. Snáď najzásadnejší je, že domácnosti by rast ceny ropy zasiahol nielen cez ceny palív, ale aj cez ceny potravín. Moderná výroba potravín je vysoko závislá na rope a energiách a preto vývoj cien potravín s cenami ropy úzko koreluje. Samotné zadanie štúdie ale ukazuje, že aspoň niektoré zložky rakúskej administratívy sa zamýšľajú nad dôsledkami ropného zlomu na bohaté obyvateľstvo Rakúska. V tom istom čase na chudobnejšom a na automobilovom priemysle závislom Slovensku panuje o ropnom zlome sladké nevedomie.

Na prelome mája a júna sa konala vo Viedni svetová konferencia Asociácie pre štúdium ropného zlomu. Medzi asi 250 účastníkmi si špičkových analytikov z celého sveta prišli vypočuť dvaja zo Slovenska. Ani jeden z nich nebol z prostredia vlády, parlamentu alebo biznisu. Neunúval sa nikto z Ministerstva hospodárstva ani financií, nikto z priemyselnej a obchodnej komory, ba ani zo zväzu automobilového priemyslu. Pozoruhodné. Treba dúfať, že páni a dámy aspoň čítajú noviny a že snáď niektorých zaujíma aj strednodobý výhľad krajiny, ktorú spravujú. Pre túto menšinu pár poznámok z Viedne:

V roku 2005 dosiahla svetová produkcia ropy svoj vrchol a odvtedy stagnuje. Stagnuje napriek tomu, že za ostatných 10 rokov stúpla ceny ropy v dolároch 4-násobne a v eurách ešte viac. Tento obrovský rast ceny ropy dokázal zatiaľ predísť pádu produkcie ropy, ale nie zvýšiť ju. Naopak prispel k spusteniu krízy v roku 2008, keď cena ropy vystrelila na svoje dolárové maximum 148 dolárov za barel, a k zrýchleniu a prehĺbeniu krízy v európskych PIGS. Grécko, Španielsko, Taliansko aj Portugalsko sú krajiny EÚ s najväčším podielom ropy na ich energetickom mixe a sú tak na rast jej ceny citlivejšie ako iné krajiny. Nie náhodou sú prvými obeťami finančnej a hospodárskej krízy práve ony. Cena ropy vyjadrená v eurách sa po celý rok 2011 aj v prvej polovici roka 2012 držala na rekordných úrovniach – a tlačila ekonomiky sveta do recesie. To robia vysoké ceny ropy pravidelne.

Analytici ASPO predpokladajú, že produkcia ropy začne klesať v priebehu jedného až štyroch rokov a že sa môže ľahko stať, že bude klesať tempom prevyšujúcim 3-4% ročne. Táto prognóza abstrahuje od možných devastujúcich udalostí typu revolúcia v Saudskej Arábii alebo vojna v Iráne, vychádza primárne z analýz dynamiky poklesu ropných polí a vývoja cien ropy. Rýchly rast spotreby ropy v krajinách ktoré ju ťažia a súčasne v Číne a Indii znamená, že pre krajiny OECD – aj Slovensko - bude dostupnosť ropy klesať omnoho rýchlejšie ako globálna ťažba. V priebehu 10 rokov tak môže objem ropy dostupný pre krajiny OECD klesnúť na polovicu. Znižovanie dostupnosti ropy vytvorí obrovský tlak na ich ceny, takže predstava ich dvojnásobnej ceny oproti dnešku je skôr konzervatívna. Stačí si spomenúť že len pred 10 rokmi stála štvrtinu. Čo bude dvojnásobná ceny ropy znamenať pre svetovú ekonomiku, a čo pre naše domácnosti by štát nemal nechávať len na laickú predstavivosť.

Niektorí ekonómovia a politici odbíjajú problém ropy poukazovaním na jej veľké zásoby napríklad v podobe ropných pieskov a bridlíc. Žiaľ sú úplne mimo: skutočná otázka nie je koľko ropy je ešte v zemi, ale za akú cenu a ako rýchlo ju dokážeme dostať na trh. Iní sa utiekajú k viere v technologické možnosti náhrady ropy niečím iným – napríklad k náhrade naftových a benzínových áut elektrickými. Opäť sa vnucuje nepríjemná otázka za akú cenu a ako rýchlo. Keď je ľadovec obrovský a rýchlosť veľká, aj zdanlivo nepotopiteľné lode idú ku dnu. Štát by mal stavať záchranné člny kým je z čoho. A to nielen pre Marcelku Hrdú.

Či španielsky bankový sektor a krajina zbankrotujú rýchlo a skoro, alebo pomalšie a o niečo neskôr nie je bezvýznamná otázka Pomalý kolaps Španielska nám môže dať viac času pripraviť sa na jeho dôsledky a aj na dôsledky ropného zlomu, ktorý nás čaká bez ohľadu na vývoj finančného sektora. Kto vie alebo tuší, že čakať s prípravami na vývoj po ropnom zlome na dobu, keď prestanú politici blúzniť o hospodárskom raste, má možnosť naštudovať si argumenty a námety na adaptáciu bez čakania.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 92 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 12.06.2012 (Zemny plyn?)

Diskusia k článku obsahuje 4 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist