JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Sokrates bloggerom?

Kríza žánru | Svet | Ivana Rapošová | 04.11.2013

_ma_small

Sokrates za svoj život nenapísal jediný spis; keby Platón nemal v záhybe rúcha skrytý diktafón, západná filozofia by sa vyvíjala diametrálne odlišným smerom.

Sokrates nestojí ani za týmto blogom, i keď by bolo krásne, keby sa antický filozof na staré (postmortálne) kolená vrhol do zradných vĺn blogosféry.

Tento blog budeme spoločne vytvárať my: študenti a lektori Sokratovho inštitútu, pretože veríme, že témy, ktorým sa počas štúdia venujeme, majú potenciál osloviť i širšiu verejnosť. Pokúsime sa ale písať v duchu Sokratovho odkazu: civilne a kriticky. Slovom tak, aby sa starý pán po toľkých storočiach nemusel v hrobe obracať. Dovoľte, aby sme sa na úvod predstavili.

Sokratov inštitút (www.sokratovinstitut.sk, Facebook: Sokratov inštitút) je akreditované doplnkové štúdium pre nadaných študentov vysokých škôl, ktoré zriadilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Za akých okolností tento projekt vznikol a čo je jeho cieľom? Odpovedá Ján Markoš, manažér projektu:

„Možno je to prekvapujúce, ale motívom k založeniu Sokratovho inštitútu pre nás nebolo zúfalstvo nad kvalitou slovenských vysokých škôl. Pravda, niektoré nie sú príliš kvalitné; iné však áno. A keď sa študent na svojej škole nudí, stále má mnoho možností, ako si pomôcť. Môže vycestovať do zahraničia. Môže sa prihlásiť do neformálneho vzdelávania, ktoré tak dobre rozbehli ľudia okolo Managerie, Kolégia Antona Neuwirtha, Debatnej asociácie, LEAFu a iných organizácií. A ak sa mu nechce vyjsť z domu, môže sa prihlásiť aj na niektorý zo stoviek on-line kurzov.

Sokratov inštitút neprišiel spasiť slovenskú akademickú obec. Tá takúto spásu nepotrebuje. Prišiel len zaplniť určité prázdne miesto. Miesto, ktoré tradičné univerzity nemôžu zastať; nie však preto, že by boli nekvalitné. Majú proste iné ciele a iný charakter. Ani vidlička nie je menej kvalitná než lyžička, polievku si ňou však nenaberiete. V prvom rade sme chceli, aby Sokratov inštitút ponúkal holistické, celistvé štúdium. Chceli sme, aby naši študenti študovali rôzne odbory, pochádzali z rozličných miest, mali rozličné svetonázory, a aby ochutnali najrozličnejšie témy. Tak u nás študuje scenárista z Michaloviec, ale aj lekárka z Bratislavy či lesník zo Zvolena. Niektorí naši študenti sú zbožní katolíci, iní veria v reinkarnáciu. Ja osobne som vyštudoval evanjelickú teológiu. A tak sa môžeme obohacovať medzi sebou, v istom zmysle nám lektorov ani netreba.

Aj naši lektori sú každý z iného súdka: právnička, ochranár, farmár, psychológ, ekonómka, novinárka. Do budúceho ročníka by sme radi pozvali eskimáckeho šamana. Že nemá akademický titul? Tým lepšie! Sokrates ho tiež nemal; nemal mimochodom ani sako, ani auto, ani prístup na internet.

V tomto bode chceme nasledovať Sokrata. Chceme za lektorov pozývať aj ľudí, ktorých poznanie nie je schválené na opečiatkovanom papieri. Ľudí, ktorí prinášajú nové a provokatívne pohľady, ktorí nie sú konformní. Chceme jednou nohou vystupovať z mainstreamu vzdelávania. Radšej budeme obviňovaní z amaterizmu, než by sme od nudy zaspali za hradbou titulov a pečiatok.

Ďalej, Sokratov inštitút je zameraný na prax. Nechceme, aby študenti rok čítali a potom po nociach písali traktáty, ktoré už nikto nikdy čítať nebude. Chceme, aby sa rozprávali medzi sebou a s lektormi tvárou v tvár. A potom aby šli tam, kde sú najviac doma, a pokúsili sa niečo zmeniť. V tomto ročníku napríklad Simona organizuje zbierky zdravotníckych pomôcok, Marián zamestnáva cez internet mladých ľudí v okolí Detvy, Martin organizuje výstavu o Indii, Majka pomáha zaviesť v Bratislave lokálnu menu. Chceme, aby naši študenti neprepadali idealizmu a krásnym slovám, ale učili sa radšej umeniu možného.

A napokon, Sokratov inštitút nie je bratislavocentrický. Sídlime na lazoch na Zaježovej, asi 30 kilometrov od Zvolena. Aj keď nám bolo mnohokrát odporúčané, aby sme si nekomplikovali život a našli si priestory v Bratislave, nechceme tak urobiť. Keď vám za oknom do študovne padne do trávy hruška, prídete na iné myšlienky, ako keď vám tam zaškrípe električka. A navyše, takto sme otvorení aj študentom z východného a stredného Slovenska, ktorí by na víkendy do Bratislavy nešli. Pravda, stratili sme Prahu; z Českej republiky k nám dochádzajú študenti len z Brna.

Prečo sme si zvolili do názvu nášho inštitútu práve Sokrata? V istom zmysle nám pripadalo vhodné a vtipné prihlásiť sa k dedičstvu klasického Grécka v čase, keď k nám z Atén dolieha najmä volanie o pomoc. Je dobré nezabúdať, že aj my sme Grécku niečo dlžní.

Najmä však, podobne ako Sokrates, veríme v silu otvoreného dialógu. Veríme v nesúhlas. Dnes nie je možné zakopať sa okolo svojho svetonázoru, nepriedušne zavrieť okná i dvere a tváriť sa, že svet vonku nejestvuje. Znepokojujúca inakosť si k nám vždy nájde cestu. Sokratov inštitút sme založili, pretože veríme, že pravda je mnohohlas. „

Autormi blogu Sokratovho inštitútu budú nielen študenti a lektori, ale aj rôzni odborníci na dnaú tematiku, zo Slovenska i zahraničia. Príspevky budú každý mesiac tematicky súvisieť s aktuálnou témou štúdia na inštitúte. Môžete sa tešiť rozhovory s lektormi, eseje, krátke ankety osobností, či na rubriku „zmena zdola“, prinášajúcu príklady dobrej praxe.

V novembri budú témami blogu ekologické poľnohospodárstvo, biopotraviny a komunitné záhrady.

Tešíme sa na Vaše príspevky do diskusie.

Autorka je študentka Sokratovho inštitútu

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 143 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 14.11.2013 (Tomas Husar)

Diskusia k článku obsahuje 11 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist