JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Svet

Skutočné príčiny júnovej revolúcie v Egypte

Svet | Hassan Shehata | 19.08.2013

Vláda prezidenta Mursího nedokázala Egyptu vládnuť a musela preto padnúť. No nedokázala to nie preto, že bola islamistická, alebo dokonca islamofašistická, ako je dnes módou vravieť, ale preto, že nemala v rukách ovládacie páky potrebné na zaistenie fungovania základných funkcií štátu.

Čakanie na masaker

Svet | Jaroslav Drobný | 12.08.2013

Ramadán skončil, aj tri dni sviatkov a začína bežná, nesviatočná realita. S koncom ramadánu končí aj obdobie hájenia, v pondelok sa začína nová „lovecká“ sezóna. Pripravte sa na správy o krvavom potláčaní demonštrácií, alebo na správy o krvavých teroristických útokoch. No možno aj na jedno i druhé.

Nepoznaná tvár Židovského štátu

Svet | Hana Neufeld | 09.07.2013

Pri slove Izrael mnohých slovenských kresťanov ako prvá napadne myšlienka na Boha a na svätých Izraela. Reumatikom vystane v mysli Mŕtve more a jeho blahodarné bahno. Študenti práva a politológie sa rozohnia nad otázkou blízkovýchodného konfliktu, cestovatelia sa len pousmejú pri predstave mora a slnka. Mnohým sa istotne vybaví v mysli trochu komická predstava ortodoxného bradatého Žida s pajesmi oblečeného v dlhom čiernom kabáte. Koho by však napadlo, že Izrael je krajina vábiaca homosexuálnych prisťahovalcov a turistov z celého sveta, alebo že Tel Aviv bol v roku 2011 vyhlásený za "najlepšie gay mesto sveta"?

Mierové sily OSN a nové prostriedky v premenlivých časoch

Svet | Hervé Ladsous | 05.06.2013

Dejiny OSN v oblasti udržiavania mieru sú dejinami inovácií a zároveň prispôsobovania sa. Ešte asi pred dvadsiatimi rokmi sa zdalo, že udržiavanie mieru OSN je jasná a nekomplikovaná záležitosť. Modré prilby boli nasadzované, aby monitorovali prímerie – zvyčajne medzi bojujúcimi krajinami. Ich úloha bola jednoznačná: pozorovali, hlásili porušenie prímeria a uľahčovali urovnanie.

Štipľavá chuť raja

Svet | Kristína Jamrichová | 03.05.2013

Nemôžem si pomôcť, ale spomienky na Mexiko mi evokujú obrazy Albína Brunovského, čo zvláštna súvislosť vzhľadom na nepopierateľnú jedinečnosť stredoeurópskosti jeho tvorby. Mexiko však je divadlom sveta .

Zhrdzavená lady

Svet | Peter Weisenbacher | 12.04.2013

Servilná patetickosť s akou reflektovali slovenské média úmrtie bývalej britskej premiérky Margaret Thatcher ja porovnateľná hádam iba s estetikou straníckej tlače keď zomrel Leonid Iljič Brežnev. Británia je vraj v smútku, vraj prišli o svoju záchrankyňu a my o svoju osloboditeľku spod sovietskeho jarma.

Vznik problému palestínskych utečencov v rokoch 1947-1949: Medzi mýtmi a skutočnosťou

Svet | Emanuel Beška | 22.03.2013

Palestínski utečenci predstavujú jednu z najkomplikovanejších otázok dodnes prebiehajúceho blízkovýchodného konfliktu. V tejto súvislosti je zásadné poznať okolnosti, za akých tento pretrvávajúci problém koncom štyridsiatych rokov 20. storočia vznikol.

Reakcia na liberálnu kritiku Huga Cháveza

Svet | Tomáš Profant | 18.03.2013

Autor textu „Neoliberalizmus a hľadači alternatív,“ Pavol Hardoš, z liberálne-demokratických pozícií už druhýkrát kritizuje „bravčovú tvár,“ nad ktorej odkazom si človek „môže leda tak odpľuť.“ Najväčším problémom jeho textu však nie je zámena piety za obyčajnú slušnosť, ale nekritický pohľad na liberálnu demokraciu ako formu vlády, univerzálny prístup k západnej koncepcii ľudských práv a vylúčenie geopolitického kontextu z jeho analýzy.

Čierno-biely Chávez slovenskej pravice

Svet | Richard Turcsányi | 09.03.2013

Keď dôjde na tak významnú mediálnu udalosť ako smrť ľavicového revolucionára Huga Cháveza, na Slovensku hneď každý vie, čo má robiť. Domáca politická orientácia predsa ordinuje zaujať jasný postoj. Je škoda, že pravicová časť nášho politického spektra sa nevie odbremeniť od našej reality a pri argumentovaní používa zásadné faktické prešľapy.

Chávizmus s bravčovou tvárou

Svet | Pavol Hardoš | 07.03.2013

V ktoromsi zo svojich komediálnych vystúpení mal Slavoj Žižek celkom dobrý postreh. Poznamenal, že je smutnou tradíciou mnohých ľavičiarov po celom svete upínať sa na realizáciu socializmu niekde v nejakej inej krajine. U nás je to všetko na nič, ale tam v Stalinovom Sovietskom Zväze, tam v Maovej Číne, tam na Castrovej Kube, tam u Moralesa v Bolívii, tak tam sa konečne realizuje ten skutočný socializmus, ktorý bude inšpiratívnym vzorom do budúcna. Čo tam po skutočnostiach, dôležité sú ideály!

Správa povolebná

Svet | Pavol Hardoš | 21.11.2012

Správa, ktorú nám tieto voľby ponúkli, je viac-menej pozitívna. Amerika je o niečo liberálnejšia než sme sa báli a o niečo tolerantnejšia, než by sme čakali.

Výzva na ochranu náboženských imigrantov

Svet | redakcia | 19.10.2012

Výbor Spoločnosti kresťanov a Židov (SKŽ) v ČR pred pár dňami poslal list p. M. Šimunkovej, splnomocnenkyni vlády ČR pre ľudské práva, v ktorom ju žiada o pomoc imigrantom prichádzajúcim do ČR zo zemí, kde sú prenasledovaní, okrem iného i z náboženských dôvodov.

Zasa tí chamtiví učitelia

Svet | Joe Grim Feinberg | 21.09.2012

Nielen že nám vezmú deti, ale chcú za to aj slušný plat. A sú ochotní za to bojovať. Čo si o sebe myslia?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist