JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Všetko najlepšie, Revolúcia!

Kríza žánru | Svet | Jaroslav Drobný | 27.01.2012

_ma_small

Či bola egyptská revolúcia úspešná, alebo nie (a či vôbec bola), to asi bude možné zhodnotiť až z odstupom nejakého času. Rok je málo. Hlavne, ak sa aj jej hlavní účastníci pri jej prvom výročí sporia, či to bola revolúcia, alebo iba povstanie, či bola úspešná, alebo neúspešná a či pokračuje, alebo ju treba zopakovať.

Ak malo byť cieľom revolúcie nastolenie „demokratického zriadenia“, revolúcia bola skoro úspešne zakončená. Voľby sú toho dôkazom.

Ak malo byť jej cieľom odstránenie totalitného režimu, revolúcia stále trvá.

Ak však mala byť jej cieľom celospoločenská zmena, nastolenie spravodlivého sociálneho a politického systému, revolúcia ledva začala..

Voľby boli, aké boli. Mali ohromné množstvo nedostatkov, napriek tomu sa nedá nijako spochybniť, že oproti voľbám „bývalého režimu“ boli slobodné.

Dopadli ako dopadli. Komu z čitateľov sa výsledky nepáčia, nech si spočíta, koľkokrát v jeho krajine dopadli voľby k jeho spokojnosti. Rozhodli voliči - hlas ľudu, hlas boží. Novozvolené Ľudové zhromaždenie má oproti Mubárakovmu parlamentu jednu obrovskú výhodu – ústavnú aj demokratickú legitimitu. A nie bez zaujímavosti je aj to, že v novozvolenom parlamente sú iba 3 percentá exčlenov bývalej vládnej strany. Taký úspech žiadna postotalitná stredo, či východoeurópska (a ani juhoamerická) krajina v prvých (ani druhých, tretích...) slobodných voľbách nedosiahla. Rubom mince je ešte slabšie zastúpenie žien a Koptov medzi novozvolenými poslancami. Tento nepomer sa maršál Tantawí pokúsil „opticky“ zmierniť, keď medzi desiatimi poslancami menovanými hlavou štátu vymenoval piatich Koptov.

V pondelok sa konalo slávnostné zasadnutie snemovne. Už pár dní predtým sa okolie parlamentu usilovne upratovalo, líčilo, čistilo, opravovalo, upravovalo. Vyzeralo to celkom veselo, tie usilovné prípravy, hlavne na pozadí drôtených aj betónových zátarasov, či vyhorených budov zakrytých obrovskými vlajkami.

Veselo bolo aj na zasadnutí parlamentu. Poslanec Mahmúd Ismaíl zo strany Al-Asála (do volieb šla v koalícii so salafistickou Stranou svetla, ale jej traja poslanci sa ešte pred ustanovujúcim zasadnutím parlamentu od Strany svetla odčlenili) k poslaneckému sľubu pripojil dovetok „ak to nie je v rozpore s božím zákonom“. Márne boli výzvy predsedajúceho schôdze (do zvolenia predsedu smenovne viedol zasadnutie Mahmúd as-Saqqa (81) zo strany Wafd, najstarší člen parlamentu), aby zopakoval svoj sľub tak, ako ho určuje ústava. „Rebelujúci“ poslanec sľub zopakoval, ale zase zo svojím dovetkom. Vyvolal tým ovácie salafistických poslancov, protesty predsedajúceho zase vyvolávali ovácie poslancov liberálnych strán („ošálených“ žltými šálmi s heslami proti vojenským súdom s civilistami). Dovetok potom k prísahe pripojilo vyše dvoch desiatok ďalšých salafistických poslancov. Reakciou boli dovetky niekoľkých  liberálnych poslancov, ktorí k prísahe pripájali vety o „dokončení revolúcie“,  „lojalite ku krvi mučeníkov“ a pod. Márne boli protesty predsedajúceho, prosby aj zvyšovanie hlasu. Nakoniec zhromaždeniu povedal, že všetky dovetky nad rámec ústavného sľubu budú zo zápisnice z rokovania vypustené.

Pri voľbe predsedu snemovne „zábava“ pokračovala hádkou o to, či sa má kandidátom dať priestor na prezentáciu vlastnej kandidatúry, alebo sa má ísť podľa rokovacieho poriadku, ktorý takúto možnosť nepredpokladá. Predsedajúci nakoniec zvolil „kompromis“, namiesto požadovaných dvoch minút udelil kandidátom jednu. Pri samotnej voľbe, keď bola jedna poslankyňa zvedavá, prečo vo volebnom výbore nie je žiadna žena, predsedajúci odvetil, že „ženy sú prítomné v našich srdciach“. Pekná odpoveď, aj na nízke percento zvolených žien. Ktovie či aj Kopti sú prítomní v srdciach pánov novozvolených poslancov...

Situácia sa upokojila až po voľbe predsedu snemovne – kandidát Strany slobody a spravodlivosti Muhammad Saad al-Katátný získal 399 hlasov.

Ak budú aj nasledujúce zasadnutia podobné, Egypt má o zábavu postarané. Však keď nieto chleba, dobré sú aj hry. A futbal sa nehrá každý deň.

Keď sme už pri tých hrách, pripravujú sa oslavy prvého výročia revolúcie. V súvislosti so štátnym sviatkom junta občanom pripravila niekoľko darčekov. Prepustili vyše 2000 zadržiavaných, medzi nimi aj najznámejšieho väzňa svedomia, Majkla Nabíla (odsúdený na dva roky za urážku ozbrojených síl– blog proti junte, šírenie nepravdivej správy – heslo, že armáda a ľud nie sú jedna ruka a ničenie verejného majetku – heslo nasprejoval na betónový múr). Taktiež armáda z účinnosťou os 25.januára ruší výnimočný stav v Egypte. To si vlastne nikto nevie predstaviť, čo to znamená. Polovica obyvateľstva si iný, ako výnimočný stav nepamätá. Možno bude zistenie, že normálny stav sa od výnimočného ničím nelíši nakoniec skôr sklamaním.

Oslavy budú isto veľkolepé. Prejavy rečníkov ohnivé, heslá na transparentoch úderné a trefné, radosť občanov nefalšovaná. A vrahovia budú odovzdávať medaily pozostalým po svojich obetiach. 

V utorok večer v Káhire intenzívne pršalo. Napriek tomu, námestie Tahrír sa zapĺňalo občanmi. Tisícky občanov sa chystajú pripomenúť si výročie. Niektorí budú oslavovať úspechy revolúcie, iní demonštrovať za jej pokračovanie/opakovanie/zavŕšenie, ďalší protestovať proti jej zhumpľovaniu.

 

Update: Oslavy boli dôstojné a veľkolepé. Prejavy rečníkov boli ohnivé, heslá na transparentoch úderné a trefné, radosť občanov nefalšovaná. Tisícky občanov si pripomenuli výročie. Na Tahríre bolo v istých okamihoch možno viac ľudí, než počas revolúcie. Pretože, ako to už po revolúciách býva, oslavujú ich aj tí, ktorí sa ich nezúčastnili.

Pochody radikálov sa očakávajú v piatok.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 50 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 01.02.2012 (nikaragujska revoluce na jiny zpusob)

Diskusia k článku obsahuje 1 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist