JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Zhrdzavená lady

Kríza žánru | Svet | Peter Weisenbacher | 12.04.2013

_ma_small

Servilná patetickosť s akou reflektovali slovenské média úmrtie bývalej britskej premiérky Margaret Thatcher ja porovnateľná hádam iba s estetikou straníckej tlače keď zomrel Leonid Iljič Brežnev. Británia je vraj v smútku, vraj prišli o svoju záchrankyňu a my o svoju osloboditeľku spod sovietskeho jarma.

Premiérka Thatcherová mala v Británií ohromnú podporu, o tom niet pochýb, inak by strana na ktorej čele stále nemohla tri razy po sebe vyhrať voľby. Veľkú podporu mal však vo svojej dobe aj Vladimír Mečiar na Slovensku a dnes je z neho irelevantný starec. Čím nechcem tieto dve historické osobnosti nijako porovnávať, i keď poznám viacerých Britov/ky, ktorí mi tvrdili, že ani Slováci nenávidia Mečiara viac ako oni "Maggie". Thatcherovej trik ako vyhrať voľby napriek otrasnej hospodárskej situácií vojnou o Malvíny bol však skôr z klobúka autokratov ako demokratov, no to je iný príbeh.

Čas však k "odkazu" a menu zosnulej barónky nebol veľmi milosrdný, v Británii, inde vo svete a špeciálne v bývalom sovietskom bloku ostala akousi mýtickou postavou partizánskych historiek. Bujaré oslavy vypukli vo všetkých kútoch Spojeného kráľovstva krátko po oznámení, že "železná lady" je mŕtva. Môže sa nám to zdať nevkusné, morbídne, akékoľvek, no nemôžeme to ignorovať, o niečom podstatnom to svedčí (http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/apr/08/margaret-thatcher-death-etiquette).

Toľko teda k tomu smútku, ktorý zavládol v Anglicku, Škótsku, Severnom Írsku a Walese. Možno Britom a britkám po tých rokoch došlo, že po thatcherizme im ostala krajina nerovnejšia a menej prosperujúca (http://www.juancole.com/2013/04/margaret-thatchers-policies.html). Chystá sa však najdrahší pohreb v dejinách Británie, tak možno aspoň ten bude podľa predstáv východo -európskych konzervatívcov a zodpovedať pomerom studenej vojny, ktovie.

"Thatcherová čeliaca slabej ekonomike, odštartovala sériu ekonomických reforiem z ktorých Británia ťaží dodnes." Skúste hádať kde toto predvčerom napísali? Nie, nie, nie.

Na titulnej strane čínskeho "komunistického" denníka, ktorý je mimochodom, samosebou načítanejšími novinami na svete. Pozoruhodné? Alebo logické? Rozhodnite sami.

Kde sa však berú tie nezmysly o tom, že barónka Thatcherová (vtedy teda ešte nebola barónka) prispela k pádu železnej opony a teda našej slobode mi je obrovskou záhadou. V skutočnosti totiž, spolu s francúzskym prezidentom Mitterandom, radila Gorbačovovi, aby proti východonemcom rúcajúcim berlínsky múr nasadil tanky (http://www.blisty.cz/art/68110.html).

Pochopiteľnejšie, i keď o intelekte ich nositeľov vypovedajúce, sú dezinterpretácie toho, ako predpovedala súčasnú krízu, prepad eura a problémy v EU. Nuž áno, ľahko popisovať budúcu katastrofu tomu kto položil jej základy svojou nezodpovednou a nekoncepčnou politikou.

V jednej veci však majú, nanešťastie, všetky politicky servilné i z nekrotainmentu ťažiace bulvárne média pravdu, bola politička, ktorej vplyv presiahol dobu jej vládnutia. Ostáva nám len dúfať, že nás nebude strašiť aj po odchode z tohto sveta. Dávať jej to však za zásluhu, alebo dokonca vytýkať ľavici, že neponúka niečo podobné po stránke ideovej aj osobnostnej je scestné. Margaret Thatcherová sa dostala k moci počas dejinného zlomu, konca sociálnodemokratického konsenzu a nástupu neoliberálneho modelu. Nebola, žiaľ, len nejaká lokálna záležitosť.

Osoba, ktorá, podľa vlastných slov, nenávidela feminizmus, bola antisociálna, neznášala homosexuálov (http://feministing.com/2013/04/08/margaret-thatcher-the-anti-feminist/) a zanechala krajinu v ktorej dlhodobo, a takmer neobmedzene, vládla dlhé roky, v horšom stave ako ju našla. Železná lady? Skôr rozpadávajúci sa mediálny obraz, konštrukt, ktorý už pod ťarchou reality je možné udržiavať tak maximálne v podmienkach čínskeho režimu. Zhrdzavená lady.

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 317 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 17.04.2013 (lllukas)

Diskusia k článku obsahuje 41 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist