JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Koľko chodiť?

Kríza žánru | Zdravo | Ľuboš Dojčan | 02.02.2010

_ma_small

Všetci vieme, že hýbať sa treba. Lenže ktoré pohybové aktivity si vybrať, keď je ich toľko? A ako pohybovú aktivitu zapasovať do nabitého každodenného programu? Moderný marketing nám vnucuje nespočet atraktívnych možností. Až toľko, že sa v nich pomaly nedá vyznať. Nečudo, že väčšina ľudí rezignuje. A necvičí vôbec. Riešenie je jednoduchšie, než by sme sa nazdali.

Státisícročia pri stopovaní koristi a zbieraní plodín dokonale prispôsobili naše telo jednému a jedinému pohybu — chôdzi. Naši predkovia kráčali rovnakým spôsobom ako my už pred jeden a pol miliónom rokov. Z mechanického hľadiska je naše telo dokonalý kráčajúci stroj. Preto platí, že ak by sme si mali vybrať len jednu pohybovú aktivitu, mala by to byť chôdza.

Chôdza  je bezpochyby najprirodzenejší a preto aj najzdravší pohyb. Potom je namieste otázka  — koľko chodiť?

Pre udržanie zdravia  by sme mali urobiť 10 000 krokov denne.  Na chudnutie alebo zlepšenie kondície potrebujeme dennú dávku zvýšiť na trinásť až pätnásťtisíc krokov. Uff, uff! Až toľko?

Ako dlho trvá urobiť 10 000 krokov? Priemerná dĺžka ľudského kroku je 0,65 m. Priemerná rýchlosť chôdze je 4,8 km za hodinu. Poďme rátať  — 10 000 x 0,65 / 1000 / 4,8 = 1 hod 20 minút.  Aby sme urobili desať tisíc krokov, musíme kráčať zhruba hodinu a dvadsať minút.

Zdá sa, že by to mal zvládnuť každý v rámci svojej dennej rutiny. Opak je však pravdou. Tu je šokujúci fakt  —  ak žijete v meste, máte sedavé zamestnanie, presúvate sa autom, vo voľnom čase vysedávate pred počítačom alebo televízorom a nevenujete sa žiadnej pravidelnej pohybovej aktivite, urobíte v priemere len okolo 3000 krokov denne. Ergo, váš denný krokový deficit je 7000 krokov.

Neveríte? Kúpte si krokomer a zmerajte si.  Krokomer sa používa jednoducho — ráno si ho zacvaknete za opasok a idete, krokomer ráta kroky. Lepší krokomer vám vyráta aj dĺžku chôdze v minútach, spálené kalórie, spálený tuk a prejdené kilometre.

Ok, takže čo s krokovým deficitom? Ako ho dobehnúť? Ponúkam zopár tipov.

Tip prvý — vráťte sa k malým, ale častejším nákupom. Štatistiky hovoria, že nahradenie viacerých menších nákupov jedným týždenným po príchode hypermarketov spôsobilo u populácie prírastok hmotnosti  jeden až dva kilogramy ročne.

Tip druhý — nechajte auto v garáži a choďte hromadnou dopravou. Vystúpte jednu zastávku pred svojim cieľom a zvyšok choďte pešo. Neviete sa vzdať svojho milovaného motorového tátoša? Použite ten istý trik. Zaparkujte kilometer  pred svojim cieľom a zvyšok dôjdite pešo.

 Tip tretí — zabudnite na výťahy a na pohyblivé schody, choďte vždy po schodoch. Štatistiky vravia, že rozdiel medzi človekom,  ktorý chodí celý rok zásadne len po schodoch, a tým, čo používa výťahy a pohyblivé schody, je až jeden kilogram ročne.

Tip štvrtý — neseďte, keď môžete chodiť . To platí aj o práci. Uvedomte si, že väčšina telefonátov sa dá vybaviť aj pri chôdzi. Tak prečo by ste pri nich mali sedieť?

Tip piaty — kúpte si psa. A venčite.

Tip šiesty — vysaďte si trávnik. A koste.

Takže tak. Ako so všetkým, je to jednoduchšie, než sme si mysleli. Ja urobím denne najmenej 15 000 krokov.

A vy?

Autor je filmwalker.

Viac na http://www.facebook.com/index.php?lh=766cfb8fc8bf7756dcb2765ba5629ad9&#/profile.php?id=1586508354&ref=ts

a na http://www.linkedin.com/in/lubosdojcan

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 340 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 16.04.2010 (chodza rulz)

Diskusia k článku obsahuje 4 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist